Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Wasteland 3

Wasteland 3

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Wasteland 3
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: inXile entertainment
dots Dystrybutor: Koch Media Poland
dots Cena: 249,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Wasteland 3


Wielką zaletą Kickstartera jest fakt, iż umożliwia on deweloperom oraz graczom realizację ich marzeń o upragnionych projektach, gdy w typowo biznesowych realiach zostałyby one storpedowane przez działy finansowe. To właśnie dzięki crowdfundingowi po przeszło ćwierćwieczu wskrzeszenia doczekały się realia gry Wasteland, a gdy te spotkały się z zasadniczym uznaniem graczy, choć znowu niekoniecznie księgowych, zaowocowały „trójką” powstałą z uwzględnieniem rzeczonej perspektywy dużo szybciej, ale i tak zważywszy na cykle gier nie aż tak prędko. Czy warto było czekać?

Wbrew wcześniejszym odsłonom nie przyjdzie nam już eksplorować zakątków Arizony, twórcy bowiem zasadniczo słusznie wyszli z założenia, iż pod względem psychologicznego prawdopodobieństwa zostały one już wyeksploatowane do cna. Autorzy z inXile uznali jednak, iż nie ma co bawić się w półśrodki poprzez reorientację na Teksas czy Nowy Meksyk i postanowili pchnąć Strażników w mroźne i górzyste zakątki dawnego stanu Colorado.

Wasteland 3 084015,1
W końcu postać, w której mogę odnaleźć siebie


Zgodnie ze swego rodzaju kanonami gatunku zaczynamy jako klasyczne „zera” – i to w liczbie mnogiej, albowiem wbrew pewnym przyzwyczajeniom kreujemy dwie postacie, które będą stanowić trzon naszej drużyny. Ich ekspedycja niemal kończy się fiaskiem nim naprawdę się zaczęła – towarzysze broni (i odznaki) zostają wybici niemal do nogi w czymś, co zdecydowanie za mocno kojarzy się z zasadzką, jednakże nie składają oni broni, lecz niejako od zera planują stworzyć podwaliny swej organizacji na nowym terytorium.

Gra niemal od samego początku uświadamia użytkownikowi, iż ma do czynienia z „dorosłą” produkcją, co przejawiać się będzie w całym mnóstwie sfer – mamy do czynienia ze światem nie tylko brutalnym w czasie walk, ale niesprawiedliwym i okrutnym do szpiku kości w każdym swym elemencie. Niewolnictwo, kanibalizm, masowe łupiestwo i towarzysząca mu przemoc – stanowią nie tyle aberrację, co normę. Co gorsza, często sami będziemy musieli się zastanawiać nie tyle nad wartościowaniem decyzji w kategoriach dobra i zła, lecz raczej „mniejszego” i „większego” zła.

Wasteland 3 084016,2
Czasami robi się tłoczno (uwaga dla spostrzegawczych - nie, to nie jest wpadka translatorów)


W konsekwencji osoby rozczarowane kierunkiem, w którym podążyła seria Fallout pod pieczą Bethesdy (i nie mam tu na myśli porzucenia rzutu izometrycznego oraz turowej mechaniki rozgrywki) po raz kolejny na Pustkowiach odnajdą klimat ponurej dystopii znanej z pierwszych dwóch odsłon serii zainicjowanej przez Black Isle.

Klimat ten nieco psuje wszechobecny humor, często o iście pastiszowym charakterze, nieco psujący immersję, jakkolwiek nigdy nie wysuwa się on na pierwszy plan. Pewnym symbolem tego podejścia jest zadanie poboczne ze św. Mikołajem oraz elfami, który to anturaż okazuje się przykrywką dla produkcji narkotyków i bezlitosnego, absolutnie nieludzkiego wyzysku pracowników. Nie ukrywam, że w czasie rozgrywki wielokrotnie uśmiechnąłem się pod nosem, zwłaszcza iż gra aż roi się od różnorakich „easter eggów”, a rzeczone żarty na szczęście nigdy nie wysuwają się na pierwszy plan, parokrotnie jednak niewiele im ku temu brakuje – a to wcale niedobrze.

Wasteland 3 084016,3
Pomimo nieco luźnego klimatu to zdecydowanie gra dla dojrzałych użytkowników


Przypadł mi do gustu również fakt, że autorzy nie tylko formalnie pozostali wierni systemowi wykreowanemu wcześniej – ze słynną umiejętnością naprawy tosterów na czele – ale również konsekwentnie zeń czerpali przy konstrukcji kolejnych i kolejnych questów. Nie ukrywam, że uwielbiam poszukiwać „ścieżki alternatywne” wobec od razu nasuwających się na myśl rozwiązań i Wasteland 3 mnie pod tym względem nie rozczarował. Szkoda tylko, iż nie wszystkie cechy i umiejętności okazywały się równie przydatne…

Wasteland 3 - recenzja

| 1 | 2 | następna >>


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow