Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Planet of the Apes: Last Frontier

Planet of the Apes: Last Frontier

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Planet of the Apes: Last Frontier
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Imaginati Studios
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 84 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Planet of the Apes: Last Frontier


Filmowa „Planeta małp” zawsze będzie mi się kojarzyć z osobą Charltona Hestona i znaną sceną ze Statuą Wolności, i to pomimo – mniej czy bardziej udanych – prób reaktywacji tej opowieści. Nie oznacza to jednak, że odnoszę się wrogo wobec wszystkich prób adaptacji – czyt. monetyzacji – tego tematu. Nie bez nadziei wyglądałem więc premiery Planet of the Apes: Last Frontier. Czy było warto?

W czasie gry dane nam będzie pokierować losami dwóch postaci – Jess Ross, opłakującej męża, która w warunkach postapokalipsy niejako odziedziczyła jego rolę dowódczyni małomiasteczkowej wspólnoty, jak też Bryna, młodszego syna Khana, czyli wodza plemienia małp dążących nade wszystko do przetrwania. Nietrudno więc domyślić się, że obie te społeczności wejdą na kurs kolizyjny, rolą gracza jest zaś podjęcie szeregu decyzji, mających wpływ na życie tak poszczególnych jednostek, jak też całych grup.

Planet of the Apes Last Frontier 084416,1
Obrazek absolutnie obowiązkowy


Wbrew standardom wypracowanym przez Telltale Games – powtórzonym chociażby przez DONTNOD przy okazji Life is Strange – recenzowana pozycja nie ma charakteru epizodycznego (jakkolwiek opowieść jest podzielona na rozdziały), stanowi jeden pełny produkt. Ma to jednak swoją cenę, gdyż łączny czas rozgrywki wynosi około trzy godziny, czyli tyle, co bardziej rozbudowany epizod innych przygodówek narracyjnych.

Autorzy Last Frontier obiecywali, że dane ograniczenie skompensują skalą wpływu gracza na rozwój fabuły, wielość możliwych zakończeń. Faktycznie, opowieść może się skończyć na kilka zupełnie różnych sposobów. Niestety, efekt ten osiągnięto przez dokonanie stosownych rozgałęzień fabularnych pod sam koniec – do tego momentu 90% wydarzeń rozgrywa się niemal w ten sam sposób. Co gorsza, nie wszystkie zakończenia są w pełni zrozumiałe, nie do końca wiadomo, dlaczego raz Willits składa Jess propozycję współpracy, przy innej okazji zaś nie, albo dlaczego raz Bryn podejmuje decyzję o zaatakowaniu miasteczka, w alternatywnej rzeczywistości wycofuje się do swej jaskini. W pułapkę tę wpadli zresztą sami twórcy, w trakcie jednego z zakończeń po stronie małp dane nam będzie ujrzeć goryla, mimo że w tej rzeczywistości Brutus już padł na placu boju.

Planet of the Apes Last Frontier 084417,2
Przyszła Ameryka nie jest zachęcającym ani gościnnym miejscem


Konkludując, rzeczona wielość zakończeń została osiągnięta dość sztucznie, dotyczy ona tylko końcowej fazy, na wcześniejszym etapie gracz ma bowiem raczej do czynienia z Nieugiętym Przeznaczeniem. Pod tym względem nie sposób stawiać danej produkcji w jednym rzędzie z pozycjami z serii Zero Escape.

Gra cechuje się dość estetyczną oprawą wizualną, która jednak także nie stanowi nowej jakości na tle produkcji TT. Z kolei muzyka wpada w ucho, może nie w sposób przymuszający gracza do nieustannego nucenia zasłyszanych motywów, lecz jednak zapadający w pamięć. Wiele dobrych słów można jednak powiedzieć o voice-actingu. Jeśli zgodnie ze standardami aktorzy dubbingowi nie mieli okazji zobaczyć produkcji, lecz musieli oprzeć się na papierowym scenariuszu, to nie sposób nie zdjąć przed nimi czapek.

Planet of the Apes: Last Frontier nie jest tandetną próbą wyszarpania dodatkowych złociszy na zasadzie produkcji towarzyszącej głównemu produktowi (filmowemu). Historia gry mimo wszystkich swych felerów wciąga, jak też pozostawia z przemyśleniami również po wyłączeniu aplikacji. Pozycja ta jednak nie sprostała zapowiedziom, stanowi jednak nadzieję na przyszły powiew świeżości w już nieco zastałym gatunku.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nie najgorzej pomyślana
dots voice acting
dots muzyka
dots czasami wybory mają znaczenie...
MINUSY
dots ...ale rzadko kiedy
dots bzdurne (choć banalnie proste) QTE
dots krótka
Wymagania systemowe
PS4Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow