Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series

Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Telltale Games
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 89,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series


Tylko niewielką przesadą będzie stwierdzenie, że Telltale Games stworzyło nowy podgatunek gier przygodowych, a już z pewnością ichniejsi marketingowcy opracowali nowy – epizodyczny – model biznesowy. Co niepozbawione znaczenia, twórcy ci coraz częściej sięgają po znane marki, próbując nie naruszyć kanonu, lecz zarazem zachować własną suwerenność. Czy temu wyzwaniu sprostało Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series?

Na wstępie zaznaczę, iż jakkolwiek zachowałem z lat dziecinnych niemałą sympatię wobec komiksowych światów oraz bohaterów, to Strażnicy Galaktyki nigdy nie zaliczali się do preferowanych – lubię, gdy nawet fantastyka nosi jakieś znamiona realności i prawdopodobieństwa, tymczasem już choćby sam zamysł towarzyszący konstrukcji poszczególnych postaci z rzeczonego cyklu uważam za obraźliwy dla intelektu.

Marvels Guardians of the Galaxy The Telltale Series 185213,1
Zdecydowana większość wyborów nie ma prawie żadnego znaczenia


Telltale Games chyba miało nieco podobny problem, więc często-gęsto próbują „dorobić” wytłumaczenie dla różnorakich idiotyzmów, co nawet jako-tako im się udaje, może nie wszystkie zamiary się powiodły, lecz na nich samych autorzy nie poprzestali.

Historia skupia się rzecz jasna na najbliższym każdemu ziemskiemu „odbiorcy” Peterze Quillu, źródłach jego eskapady w kosmos, tego, kim on naprawdę jest. W konsekwencji w każdym epizodzie jesteśmy raczeni retrospekcją pozwalającą poznać jego dzieciństwo, jak też drogę do gwiazd, jakkolwiek ta ostatnia została potraktowana zdawkowo. Podobnie – choć znacząco skromniej – rzecz się ma z pozostałymi bohaterami, w końcu zaś dane nam jest poznać historię ich pierwszego skrzyżowania się dróg.

Marvels Guardians of the Galaxy The Telltale Series 185213,2
Atmosfera momentami staje się familijna


Największym felerem gry jest jednak fakt, że nie jest ona po prostu porywająca – historia rozwija się w tempie rolki papieru toaletowego i niestety jest podobnie zajmująca jak faktura powierzchni tejże. Dość szybko odkrywamy, że główny wątek był tylko pobocznym, acz bez wstrząsu towarzyszącego prawdziwym cliffhangerom.

Tak naprawdę Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series można by określić mianem pierwszego symulatora randkowania rodem z tytułowego studia deweloperskiego, jest to bowiem chyba jedyna sfera, gdzie gracz w większym stopniu wytęża swój intelekt. Doprawdy, trudno wszakże zaangażować go gdziekolwiek indziej.

Autorów nie opuściło jednak poczucie humoru, tak że użytkownik jest raczony wieloma rodzajami kom izmów, z naciskiem na słowne, lecz również i sytuacyjne, które cechują się nie najgorszą próbą. Śmiem twierdzić jednak, że takie Tales from the Borderlands prezentowało znacznie bardziej wyrafinowany poziom.

Marvels Guardians of the Galaxy The Telltale Series 185213,3
Gdy dwie niewiasty się kłócą, tylko skrajny głupiec wkracza pomiędzy nie


Jak to bywa w przypadku gier Telltale, nie sposób z kolei żalić się na oprawę audiowizualną. Twórcy słusznie nie silili się na fotorealizm, pozostając przy bardziej komiksowej estetyce, muzyka zaś opiera się w znacznej mierze na twórczości kolosów takich jak Bob Dylan czy Queen, co nie musi przemawiać do każdego, lecz tandetności nie sposób zarzucić.

Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series to produkcja mimo wszystko rozczarowująca, kusząca tylko dla zdeklarowanych miłośników tytułowej serii komiksowej. Autorzy zostali wtłoczeni w ramy, z których nie potrafili zmieścić się równie wygodnie, jak w przypadku Batman: The Telltale Series. I jakkolwiek gra ta zapewne sprzeda się lepiej niż Tales from the Borderlands, to nie dorasta temu tytułowi do pięt.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 90%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots spokojna
dots niektóre dialogi są frapujące
dots historię faktycznie można nieco rozgałęzić
dots muzyka dla miłośników retro
MINUSY
dots odgrzewany kotlet do przesytu
dots brak emocjonalnego kopa
dots tak spokojna, że aż monotonna
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2.4 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow