Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett - Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania

Terry Pratchett - Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania

Informacje o książce

dots Tytuł : Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania (Dragons at Crumbling Castle: and other stories)
dots Autor: Terry Pratchett
dots Ilość stron: 387
dots Wydawnictwo: Rebis
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Magia nazwiska Terry’ego Pratchetta działa, a nie tylko natura nie znosi próżni, lecz także świat pieniądza. Tymczasem choroba Brytyjczyka nie opuszcza i raczej nie opuści (byłby to ewenement w skali światowej), w związku z czym niespecjalnie można liczyć na jego nowe dzieła, zwłaszcza że ostatnie było rozczarowujące. Skoro więc nie można uczynić kroku do przodu, może warto rzucić okiem na przeszłość?

Posunięcie te wypaliło w przypadku „Mgnienia ekranu”, dlaczegóż więc nie sięgnąć jeszcze głębiej? W konsekwencji „Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania” to – jak już można się zasugerować po tytule – kompilacja utworów Terry’ego Pratchetta powstałych w czasach, gdy jego nazwisko było znane tylko w przysiółkach położonych na zachód od Londynu.

Jest to antologia tekstów krótkich, znacznie mniej obszernych niż w przypadku poprzedniego zbioru, w konsekwencji lekturę można przerwać właściwie w każdym momencie, a zapoznanie się z ostatnią stroną następuje najwyżej kilka godzin po rozpoczęciu – co może rzecz jasna jawić się tyleż jako zaleta, co i dość poważna wada.

Terry Pratchett   Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania 125730,1


Po drugie, teksty te są adresowane bez wyjątku do młodszego czytelnika, czasami wręcz dziecięcego, rzadko kiedy zaś sięgającego poziomu (niezbyt wygórowanego zresztą) gimnazjum. Muszę jednak szczerze przyznać, iż nie przeszkadzało mi to ani trochę, gdyż czego jak czego, ale banalności utworom Brytyjczyka nigdy nie można było zarzucić, i dotyczy to także „Smoków”.

Szczególnie radosnym odkryciem jest konstatacja, że już pół wieku temu stwórca Świata Dysku lubił drażnić się z konwencją, pozwalając sobie na szczególnie cięte wtręty, potrafiące ubawić do łez czytelników bardziej wyrobionych. Naturalnie, czas powstania niektórych przypisów etc. może rodzić wątpliwości, zwłaszcza w kontekście wstępu, w którym pisarz przyznaje się do naniesienia „odrobiny” poprawek, sam tekst jednak aż kipi humorem, trudno więc uwierzyć, że tych ileś dekad temu autor byłby skrajnym ponurakiem.

„Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania” zapewniły mi wysoce przyjemny wieczór i nie mam wątpliwości, że podobnie rzecz by się miała w przypadku różnorakich milusińskich. W konsekwencji mogą one stanowić wdzięczny prezent dla różnorakich chrześniaków, siostrzeńców et cetera, ale dla ich rodziców przy okazji.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow