Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Greg Egan - Stan wyczerpania

Greg Egan - Stan wyczerpania

Informacje o książce

dots Tytuł: Stan wyczerpania (Distress)
dots Autor: Greg Egan
dots Ilość stron: 432
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2003
dots Cena: 38,50 PLN
dots Autor recenzji: Dariusz "Ajmdemen" Wojtyra
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


„Stan wyczerpania” jest chyba najsłabszą fabularnie książką Grega Egana. Oczywiście „słabe jak na Egana” nie oznacza słabości w kategoriach absolutnych, bo poprzeczka dla Australijczyka jest niewątpliwie zawieszona znacznie wyżej niż dla przeciętnego autora (szczególnie za sprawą wyśmienitego „Miasta Permutacji”). Z drugiej strony książka ta przedstawia niesamowicie szeroki wachlarz idei i zagadnień poruszanych przez autora.

Szczególnie imponuje pod tym względem początek powieści, w którym jej bohater - dziennikarz pracujący przy programach naukowych - finalizuje trzy reportaże będące elementami jego nowego programu dotyczącego postępu biotechnologii i związanych z nim wątpliwości natury moralnej. Mamy bogacza, który dokonuje kosztownej podmiany swojego DNA sztucznym w celu uodpornienia się na oparte na „standardowym” DNA choroby i wirusy. Mamy tymczasowe wskrzeszenie ofiary morderstwa w celu wydobycia zeznań mogących pomóc odnaleźć mordercę. Mamy „dobrowolnych autystów” twierdzących, że skoro w wyniku innych upośledzeń ciężko im wchodzić w międzyludzkie związki, to powinni mieć prawo do „wyłączenia” części mózgu generującej potrzebę wchodzenia w takie związki (czyli wywołanie autyzmu).

Warto zwrócić uwagę, iż Egan, tworząc owe „case studies” opiera się na już istniejących ideologiach, choć oczywiście konsekwentnie rozwiniętych i postawionej w innej rzeczywistości. Niejako „finałem” tej wstępnej części powieści są pytania o granice człowieczeństwa i tego co jeszcze jest leczeniem, a co już wykracza poza nie i jest „czymś nieludzkim”. Egan pokazuje, że wraz z rozwojem biotechnologii ciężko o wyraźne postawienie owych granic.

Greg Egan   Stan wyczerpania 193733,1


Autor wyraźnie nie obawia się poruszania żadnych tematów, czego świadectwem jest wprowadzenie pięciu dodatkowych płci (i związane z tym dodatkowe zaimki dla każdej z nich - w języku angielskim to wystarczyło, widać jednak od razu, że polski tłumacz miał tu spore wyzwanie, które - jak się okazało - nie zostało podjęte. Tłumacz poprzestał na stosowaniu rodzaju nijakiego i zaimków „vego”, „vej” - idąc niejako krok w krok za autorem, ale całość brzmi dość sztucznie w naszym języku).

Dalsza część powieści odbywa się wokół konferencji na temat Teorii Wszystkiego - tematu kolejnego reportażu głównego bohatera. Teoria Wszystkiego jest „hipotetyczną teorią fizyczną pozwalającą w spójny sposób opisać wszystkie zjawiska fizyczne i przewidzieć wynik dowolnego doświadczenia fizycznego” (za Wikipedią). W „Stanie wyczerpania” Egan ponownie stosuje trick znany nam z „Kwarantanny” i „Miasta Permutacji” i rozważa możliwość wpływu ludzkiej świadomości na naturę rzeczywistości - w tym przypadku potencjalny efekt wynalezienia Teorii Wszystkiego właśnie.

Akcja tej drugiej części powieści odbywa się na sztucznie uformowanej wyspie zamieszkanej przez anarchistyczne społeczeństwo - Egan daje tu wyraz swej fascynacji kwestią tego, czy takowe społeczeństwo w ogóle mogłoby funkcjonować. Na ich korzyść niewątpliwie działa fakt, iż nie przejmują się kwestiami własności intelektualnej i piracą wynalazki jak tylko się da. Z drugiej strony, mało kto chce mieć z nimi cokolwiek wspólnego, a jeśli już, to raczej nie z pokojowym nastawieniem.

Podsumowując, na pewno książka jest warta przeczytania. Tego, czego oczekujemy od Egana - niesamowitych i dobrze zrealizowanych pomysłów - tu zdecydowanie nie brakuje. A dla tego można przymknąć oko na trochę słabszą fabułę (i niezbyt fortunnie przeprowadzone tłumaczenie).


Dariusz „Ajmdemen” Wojtyra
E-mail autora: ajmdemen(at)sztab.com
Autor: Ajmdemen


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow