Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Conor Kostick - Edda

Conor Kostick - Edda

Informacje o książce

dots Tytuł :Edda
dots Autor: Conor Kostick
dots Ilość stron: 413
dots Wydawnictwo: TELBIT
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 43 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:


Miłośnicy prozy Kosticka mieli przyjemność zapoznać się z powieścią „Epic”, w której mieszkańcy Nowej Ziemi walczyli w wirtualnym świecie z niesprawiedliwością systemu, kierowanego przez Centralne Biuro Alokacji. Później przyszedł czas na „Sagę”, gdzie główny bohater Eric poprzez awatar Cindelli pomagał swoim komputerowym przyjaciołom w walce z Czarną Królową. Teraz w „Eddzie” – trzeciej części „Kronik awatarów” – ludzcy oraz komputerowi bohaterowie „Sagi” zmierzą się z lordem Scanthaxem – najtrudniejszym dotychczas wrogiem, który podbił już kilka wirtualnych światów.

Czytelnicy znający poprzednie części nie będą mieli problemów z identyfikacją bohaterów, za to „żółtodziobom” warto przybliżyć kilka postaci. W „Eddzie” największą rolę odgrywa Zjawa – postać wirtualna obdarzona sztuczną inteligencją i osobowością, która potrafi w pewnym stopniu „naginać” rzeczywistość wedle swojej woli (a la Matrix). Młoda kobieta, uwielbiająca jazdę na deskorolce i muzykę punkową jest ewenementem w świecie Sagi, a po pokonaniu Czarnej Królowej, przejęła jej tron. Oczywiście Eric i jego przepiękny awatar – Cindrella – będzie miał nie mniejsze znaczenie podczas walk z okrutnym, nieludzkim przeciwnikiem. Zuchwała kobieta-pirat korzystająca z magii to niebezpieczny przeciwnik dla słabo zaprogramowanych pojedynczych robotów-żołnierzy z nowego świata, problem leży w ich liczbie. Czytelnik spotka również inne postacie z poprzednich części – przyjaciół głównych bohaterów, jak również niebezpiecznego i krwiożerczego hrabię-wampira, który zdążył już napsuć „krwi” ludziom. Jak się okaże, wielkie zmiany i podbój świata Epic (który rzekomo miał się skończyć wraz z ukończeniem gry) nie wyszły mu na dobre…

W „Eddzie” występują jednak dwie nowe, zasługujące na uwagę postacie. Wcześniej wspomniany lord Scanthax to niezwykle inteligentny robot, potrafiący tworzyć swoje własne wcielenia, nastawiony wyłącznie na podboje. Brak mu jakichkolwiek uczuć, liczy się zdobywanie światów, rozbudowa wojska, budowanie kopalni i farm (tak wkoło), podobnie jak w przypadku SI we współczesnych grach strategicznych. Druga postać to…człowiek, podłączony do maszyn podtrzymujących życie, jako awatar programujący nowe bronie i inne wynalazki w świecie Eddy. Młoda dziewczyna – Penelopa, ma jednakże dość bycia narzędziem robotów i pragnie spotkać innych ludzi. Nie będzie to łatwe – jej usługi są wysoko cenione przez lorda. Super-robot i jego różne wcielenia powinny mieć się na baczności, aby z potężnego sojusznika o nieocenionych umiejętnościach nie zrobić sobie wroga…

Conor Kostick   Edda 092826,1


Pewnie niektórzy zadają sobie pytanie: dlaczego neutralni i nie znoszący przemocy ludzie oraz przyjazna władczyni Sagi zdecydowali się zaatakować świat Eddy? Lord stworzył portale do innych światów, które podbił a następnie zebrał potężną armię, aby to samo uczynić z krainą Zjawy, do której na razie ostrożnie wysyłał swoich zwiadowców. Setki czołgów, automatyczni żołnierze z karabinami maszynowymi i samoloty to śmiertelne niebezpieczeństwo dla nieuzbrojonego świata Sagi. Przyjaciele postanowili więc wejść do Eddy i albo nawiązać stosunki dyplomatyczne z jego władcą, albo go pokonać. Śmiałe wyzwanie… W powieści dochodzi również do ciekawych, niemal absurdalnych sytuacji rodem z serii gry Civilization – obok czołgów bohaterowie spotykają bowiem rycerzy czy łuczników. W dodatku świat jest niepokojąco kolorowy, jakby namalowany ręką dziecka – co to oznacza?

Powieść „Edda” jest utrzymana w konwencji poprzednich części i sam styl pisania, opisy postaci czy schemat budowania akcji wyglądają podobnie. Wydawałoby się, że po dwóch tomach autorowi wyczerpią się pomysły. Stworzył jednak kolejny świat – tym razem przypominający bardziej folwarczne krainy z gier ekonomiczno-strategicznych. Nie obyło się więc bez kontrastów. I dobrze – to pozytywne zaskoczenie.

„Edda” Conora Kostecka jako kontynuacja trylogii „Kroniki awatarów” to pozycja obowiązkowa dla Czytelników, którzy zaznajomili się z poprzednimi częściami. Powieść powinna się spodobać również w szerokiemu gronu miłośników fantastyki, gier komputerowych i technologii.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow