Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Christopher Paolini - Dziedzictwo, t. 2

Christopher Paolini - Dziedzictwo, t. 2

Informacje o książce

dots Tytuł: Dziedzictwo, t. 2 (Inheritance)
dots Autor: Christopher Paolini
dots Ilość stron: 437
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 39,90 PLN


Jeszcze niedawno Eragon Cieniobójca, Smoczy Jeździec, był zaledwie biednym wieśniakiem, a jego smoczyca Saphira jedynie błękitnym kamieniem w lesie. Teraz to od nich zależy los całej cywilizacji.

Długie miesiące nauki i walki przyniosły zwycięstwa i nadzieję, ale też rozpacz i niepowetowane straty. A najważniejszą bitwę wciąż mają przed sobą: muszą zmierzyć się z Galbatorixem. Zanim do tego dojdzie, będą musieli stać się dość silni, by móc go pokonać, bo jeśli im się nie uda, nikt tego nie dokona. Drugiej szansy nie będzie.

Jeździec i jego smoczyca osiągnęli więcej, niż ktokolwiek śmiał marzyć. Jednakże, czy zdołają obalić złego króla i przywrócić Alagaësii pokój i sprawiedliwość? A jeśli tak, to za jaką cenę?


Przy okazji mych recenzji dwóch poprzednich odsłon cyklu poświęconego postaci Eragona znęcałem się niemiłosiernie nad twórczością amerykańskiego pisarza, nie pozwalając sobie na ani odrobinę pardonu. Poniekąd poziom tychże książek wywołał w mym sercu pewną przewrotną wdzięczność, z łatwością bowiem mogłem zadośćuczynić mroczniejszej stronie swego recenzenckiego ego. W konsekwencji sięgnięcie po ostatnią, ale to już naprawdę część serii było nawet nie tyle przejawem mocnego obowiązku recenzenckiego, lecz swego rodzaju masochizmu, przez łzy dostarczającego niemałej porcji przyjemności. Christopher Paolini sprawił mi jednak psikusa.

Tak jak oczekiwałem osiągnięcia szczytów nieprawdopodobieństwa w przedmiocie rozwikłania głównych wątków fabularnych, o tyle autor uciekł od niebezpieczeństwa monstrualnej deus ex machiny, drażniąc się nieco z czytelnikiem poprzez wykreowanie takowej, a następnie udowodnienie, że i tak ona nie działa i właściwie jest zbędna. Przeciwnie, muszę uczciwie przyznać, iż niektóre rozwiązania fabularne autentycznie przypadły mi do gustu, czasami czyniąc wcześniejsze absurdy nieco mniej groteskowymi.

PaoliniDziedzictwo2 200002,1


Wciąż nie mogę również wypracować jednoznacznego stanowiska co do podejścia pisarza rodem z Montany w przedmiocie „sklonowania” tolkienowskiego rozwiązania zakończenia, a mianowicie niejako „rozciągnięcia” go na ponad sto stron. Tak jak zniszczenie Jedynego Pierścienia w ogniu Góry Przeznaczenia nie było kresem opowieści o Frodo Bagginsie vel Bagoszu, tak też wielce-spodziewane-zwieńczenie historii walki z Galbatorixem nie poprzedza bezpośrednio słowa „koniec”. Z pewnością jednym to rozwiązanie przypadnie do gustu, podczas gdy przez innych zostanie uznane za przedłużające i przynudnawe, o tyle muszę przyznać, iż całość jest zdecydowanie bardziej sensowna niźli w przypadku „Władcy Pierścieni”.

Nie oznacza to, iż autor niczym zanurzając się w odmętach Jordanu zmazał wszystkie swoje winy. Nie był on bowiem w stanie uporać się z niektórymi wątkami, rzekomo celowo pozostawiając je tajemniczymi i nieodkrytymi, nie mam jednak większych wątpliwości, że w istocie stanowią one przejaw osiągnięcia impasu niczym skraju przepaści – każdy krok naprzód prowadziłby wyłącznie do klęski.

Recenzowana pozycja nie stanowi wielkiego dzieła, choć jest z pewnością jedną z najlepszych części cyklu. Każdy czytelnik, który odnalazł w sobie dość fascynacji, by dotrzeć do tego etapu, będzie zadowolony z lektury drugiego tomu „Dziedzictwa”. I jakkolwiek autor nieodmiennie sprawia wrażenie, że w dzieciństwie usłyszał zbyt dużo komplementów, niemniej trzeba mu oddać, że zwieńczenie udało mu się naprawdę wdzięcznie. Miłośników serii z pewnością zaś ucieszy fakt, że Paolini wprost deklaruje chęć powrotu do świata Alagaësii.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow