Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Antologia polskiego cyberpunka

Antologia polskiego cyberpunka

Informacje o książce

dots Tytuł : Antologia polskiego cyberpunka
dots Autorzy: Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner
dots Ilość stron: 334
dots Wydawnictwo: Uroboros
dots Rok wydania: 2020
dots Cena: 39,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Przy okazji tekstu o awansach ze strony krajowych literatek w stronę cyberpunka wspominałem, że publikacja tego zbioru w danej dacie bynajmniej nie miała charakteru przypadkowego, przeciwnie, ze wszech miar stanowiła ona próbę wykorzystania marketingowego wzmożenia towarzyszącego najnowszej grze studia CD Projekt RED. Ale nie była to jedyna taka przymiarka…

„Antologia polskiego cyberpunka” nie nosi tytułu jednoznacznie kłamliwego, lecz może być mimo to postrzegana w kategoriach niemałego nadużycia – czytelników oczekujących bowiem zestawienia najlepszych czy też najbardziej reprezentatywnych polskich „cyberpunkowych” tekstów w dziejach może czekać rozczarowanie, jest to bowiem zbiór opowiadań zupełnie nowych, powstałych właśnie z myślą o danej książce.

Antologia polskiego cyberpunka 082341,1


Inna rzecz, że klasyczny cyberpunk właściwie nigdy nie był specjalnie ochoczo eksplorowany przez krajowych literatów, stanowiąc zresztą dość hermetyczną niszę. Nie powinien więc czytelnika zaskakiwać fakt, iż odnajdzie w nim tekst bodaj ostatniego autora „pełnoprawnej” cyberpunkowej książki, zresztą bezpośrednio osadzony w uniwersum rzeczonego „Mroku nad Tokyoramą”. Brakuje tylko Marcina Przybyłka

Niemniej jednak niemal wcale nie czułem się zawiedziony poziomem całości, nawet bowiem pisząc na zadany temat pisarze tacy jak Robert M. Wegner czy Łukasz Orbitowski potrafią pokazać pazur, choć ten ostatni w sposób specyficzny dla swej „właściwej” twórczości (chociażby tej z ostatnich lat), choć w zamyśle nie aż tak zaskakująco dla czytelnika, który zna „Migawkę” Brandona Sandersona.

Omawiana antologia nie jest ponadczasowym dziełem, raczej nieśmiało porusza ona nowe tematy, choć zdarza się, że jednak czy dwie refleksje „wpadkowe” potrafią zostać z czytelnikiem jeszcze długo po zamknięciu książki. Tylko czy aż?


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow