Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Tiny Bang Story

The Tiny Bang Story

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Tiny Bang Story
dots Gatunek: hybryda przygodówki i gry logicznej
dots Producent: Colibri Games
dots Dystrybutor: IQ Publishing
dots Cena: 39,90 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
The Tiny Bang Story


Tydzień temu pisałem o jakości gry To the Moon, która poza oprawą wizualną i – zapomniałem wspomnieć – brakiem zagadek miała właściwie wszystko, czego zwykło się oczekiwać od dobrych przygodówek. Mój apetyt był więc duży, a pierwsze chwile z The Tiny Bang Story zrodziły przekonanie, że po poważnej, momentami wręcz grobowo, rozgrywce z TtM czeka mnie teraz przyjemna odskocznia. Teoretycznie tak w istocie się stało, oczekiwania wszakże były większe.

Jedno z moich głównych zastrzeżeń dotyczy tego, czy The Tiny Bang Story w ogóle można nazwać przygodówką. Niby bowiem mamy do czynienia z klasycznym gromadzeniem przedmiotów w ekwipunku, w celu ich późniejszego użycia z innymi, niby musimy się zmierzyć z niejedną łamigłówką, niemniej jednak od tego rodzaju produkcji zwykło się wymagać jakiejś fabuły, chociażby zalążkowej, jak to było przy produkcjach w rodzaju Mysta, niemniej jednak. Owszem, jak widzimy po uruchomieniu gry, mamy do czynienia z planetą w rodzaju tych właściwych dla „Małego Księcia”, obok niej przelatuje piłka, która nagle eksploduje, a cały świat dosłownie rozsypuje się niczym puzzle, naszym zaś zadaniem jest niejako złożyć go z powrotem. I tyle, bez żadnych dodatków.

The Tiny Bang Story 182622,1


Nie uświadczymy też żadnych dialogów, bodaj cztery postacie, które spotkamy w czasie rozgrywki, uraczą nas wyłącznie komiksowymi „chmurkami” stanowiących o ich oczekiwania co do ich życzeń, w zamian za spełnienie których odwdzięczą się nam pomocą. Ba, nie ma jakiegokolwiek naszego alter ego, z którym, choćby z dużym dystansem moglibyśmy się identyfikować.

Tak naprawdę rozgrywka sprowadza się do przeszukiwania kolejnych, niezbyt licznych, ekranów pod kątem pożądanych przedmiotów oraz rozwiązywania po drodze różnego rodzaju łamigłówek i minigier logicznych, czasami także o charakterze zręcznościowym (acz niespecjalnie skomplikowanych, w przypadku których zresztą największą przeszkodą jest z reguły niewygodne sterowanie). Równie dobrze można by było więc niniejszą produkcję zakwalifikować jako sandbox tudzież grę logiczną.

The Tiny Bang Story 182622,2


Nie przypadkiem napisałem wyżej o przeszukiwaniu ekranów, odnalezienie niektórych przedmiotów wymaga niejednokrotnie solidnego wytężania wzroku. Co prawda graczowi nie grozi zawieszenie się, zawsze może bowiem skorzystać z podpowiedzi (która zresztą także wymaga każdorazowego odblokowania, wysiłek z tym związany jest jednak żaden), niemniej potrafi to być frustrujące. Irytacja zresztą narasta wraz z uświadomieniem sobie, iż konieczny jest backtracking, czyli wielokrotne przeszukiwanie wcześniejszych ekranów pod kątem skorzystania z odblokowanych tam nowości. Tak jest, odblokowanych, gdyż widnieją one tam od początku, gracz zaś szybko kojarzy, które z przedmiotów mogą być dlań potrzebne, by jednak je wziąć do ekwipunku, trzeba najpierw niejako „odkryć” potrzebę tej czynności.

Grę ratuje jej, jak wspomniałem wyżej, niezwykle sympatyczna oprawa audiowizualna. Całość jest utrzymana w cukierkowej wręcz grafice, a zszargane poszukiwaniami nerwy koi każdorazowo spokojna i delikatna muzyka.

The Tiny Bang Story 182622,3


The Tiny Bang Story to gra na góra trzy godziny, uwzględniając liczne utknięcia. Czasami potrafi ona rozbawić, dostarczyć użytkownikowi nie tylko przyjemności, ale i satysfakcji, nie rzadziej jednak skłoni ona gracza ku przekleństwu. Jest to niewątpliwie ciekawa pozycja, technicznie dobrze wykonana, momentami jednak dają o sobie znać pewne konceptualne nieporozumienia.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots uspokajająca (do czasu)
dots przyjemna oprawa audiowizualna
dots urozmaicone łamigłówki
MINUSY
dots irytująca (od czasu do czasu)
dots ledwie góra trzy godziny zabawy
dots backtracking
Wymagania systemowe
Pentium IV 1.5 GHz, 512 MB RAM ( 2 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepszy), 180 MB HDD, Windows XP/Vista/7.



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow