Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Gallery

The Gallery

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Gallery
dots Gatunek: przygodówka FMV
dots Producent: Aviary Studios
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
The Gallery


My, ludzie XXI wieku lubimy o sobie myśleć, że jesteśmy inni niż nasi przodkowie, nade wszystko mądrzejsi. Bardzo często jednak mylimy tylko zaawansowanie technologiczne z inteligencją i umiejętnością rozróżnienia tego co ważne od bagatelek. Czasami zaś wystarczy byle rozmowa, by dostrzec w drugim człowieku samego siebie, a przynajmniej kogoś bardzo do siebie podobnego.

Akcja The Gallery rozgrywa się w tytułowej pinakotece w przeddzień (oraz u zarania) wystawy portretów, której głównym punktem ma być prezentacja nowego obrazu przedstawiającego szefa (czy też szefową) rządu. Jako że jednak żyjemy w niespokojnych czasach, przedmiotowa inicjatywa przyciąga uwagę również tych osób, których obecność akurat skłonni bylibyśmy uznać za zbędną.

The Gallery 142547,1
Dobre pytanie


Niestandardową cechą omawianej produkcji jest fakt, że prezentuje ona dwie opowieści, jedną osadzoną w epoce wczesnego thacheryzmu, drugą zaś w okresie johnsonowskiego Brexitu, w przypadku pierwszej z nich naszym protagonistą będzie kobieta (adwersarzem zaś mężczyzna), w drugim zaś wcielimy się w nowomodnego reprezentanta płci męskiej (zmagającego się z napastnikiem płci odmiennej).

Tak naprawdę jednak obie historie się ze sobą splatają, szereg dialogów i wydarzeń się ze sobą pokrywa, choć nie niewolniczo, czasami dostrzeżemy dość przekorne różnice czy niuanse rzucające nieco odmienne światło na drugą opowieść. Tutaj jednak szczególnie daje się odczuć pewna powtarzalność, wręcz cyrkularność ludzkich losów, niekoniecznie specjalnie naciągana, choć nieco marzyłaby mi się większa fabularna spójność właściwa dla takiego „Atlasu chmur”.

The Gallery 142547,2
Czy te oczy mogą kłamać?


Trochę jednak szkoda, że twórcy nie do końca sobie poradzili z jednym z fundamentalnych problemów powieści graficznych i filmów interaktywnych, jakim często bywa nieintuicyjność dokonywanych wyborów, niejednokrotna nawet nie tyle nieoczywistość ich konsekwencji, co zupełna przypadkowość. Może jednak propagatorzy teorii chaosu mają rację?

Trudno postawić z kolei jakiekolwiek zarzuty omawianej pozycji pod względem warsztatowym. Aktorstwo jak na tak niszowe i niskobudżetowe dziełko jest o wiele więcej niż satysfakcjonujące, podobnie rzecz się ma ze zdjęciami czy montażem, a nawet efekty CGI nie wyglądają zupełnie pokracznie. Nie jest to jednak „tylko” rzemieślnicza rzetelność, całość została bowiem stworzona z niewątpliwym dodatkiem artyzmu.

The Gallery 142547,3
A te?


The Gallery to jeden z ciekawszych przedstawicieli FMV ostatnich lat, stroniący od dyskotekowego efekciarstwa, rozsądnie operujący tempem i niebanalizujący scenariusza. Mało tego, nawet jest zdolny do skłonienia ku refleksji.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 75%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots dwie opowieści
dots dobrze napisane dialogi
dots warsztatowa rzetelność
dots zrozumiała cena
MINUSY
dots nie do końca dwie opowieści
dots Leonardo da Vinci nie był wieśniakiem
Wymagania systemowe
Procesor 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki kompatybilna z DirectX 11, 18 GB HDD, Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow