Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Silence

Silence

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Silence
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Daedalic Entertainment
dots Dystrybutor: CDP
dots Cena: 89,90 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Silence


The Whispered World dowodziło - który to już raz - niebanalności deweloperów ze studia Daedalic Entertainment, potrafiących bawić się konwencją, lecz zarazem pozostawać jej niemal bezwzględnie wiernymi, a zarazem nie zarzucając pretensji do oryginalności. W konsekwencji dość niecodziennie podeszli oni do konwencji sequela.

Silence
nie dzieli z oryginałem nie tylko tytułu, ale i głównych postaci... no przynajmniej teoretycznie, i nie wliczając najbardziej charakterystycznego bohatera w postaci gąsienicy Spota, w przypadku którego wciąż najciekawsze są jego możliwości przeobrażeń, a w konsekwencji interakcji nieoczywistych, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Silence 133416,1
Tęcza politycznie niekontrowersyjna


Inna rzecz, że przedmiotowa produkcja nie jest specjalnie złożona - autorzy wyraźnie postanowili ją skierować wobec nieco mniej doświadczonych graczy, niewiele jest bowiem fałszywych ścieżek, trudno zboczyć na jakiekolwiek manowce, przy czym twórcy zadbali o to, by zupełne utknięcie było niemożliwe. Owszem, od czasu do czasu można zginąć, lecz naprawdę trzeba się ku temu postarać, od razu zaś raczeni jesteśmy opcją ponowienia rozgrywki tuż przed, gdy już właściwie doskonale wiemy czego się spodziewać i jak temu przeciwdziałać.

Szkoda tylko, iż rzeczona produkcja nie oferuje opcji swobodnego zapisu - co prawda punkty autosave'u nie są zorientowane wobec siebie w zbyt dużym przedziale, niemniej jednak. Co więcej, przy tej okazji można stracić możliwość poznania jednej czy drugiej alternatywnej ścieżki. Całe szczęście, że nie dotyczy to samego zakończenia...

Silence 133417,2
Smok niekoniecznie wawelski


Atutem gry jest niewątpliwie jej oprawa. Twórcom było o tyle łatwiej, iż zdecydowali się na iście bajkową konwencję, co nie zmienia jednak faktu, że po prostu cechują się oni bardzo kolorową wyobraźnią, a w ich sercach kotłuje się wielość emocji, które łącząc się potrafią przełożyć się na niezwykłe ujęcia. Ale i tak całość w tle pozostawia muzyka autorstwa Tilo Alpermanna, dość subtelna i niewysuwającą się na pierwszy plan, gdy jednak wsłuchać się w nią...

Jednakże to właśnie na tle udźwiękowienia produkcji daje o sobie znać jej najbardziej kompromitujący feler, a mianowicie daleka od idealnej synchronizacja dźwięku z obrazem - czasami bawiąca gracza dość zabawnym efektem mimicznym, czasami zaś wprawiająca go w zażenowanie. Mimo wszystko wada ta nie ma charakteru permanentnego, przeciwnie, uwidacznia się raczej wpadkowo, a w konsekwencji jest dość tolerowalna.

Silence 133417,3
Propozycja na fototapetę


Silence jest piękną podróżą, w przypadku której tak naprawdę cel nie ma znaczenia. Postacie mają bawić gracza i pomimo ich oczywistego charakteru udaje im się ten efekt osiągnąć, a jej nieco infantylna stylistyka oraz ogólna całość potrafi wywołać również u starszego użytkownika nieco zadumy.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 90%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nastrój
dots piękne ujęcia
dots Tilo Alpermann i jego muzyka
MINUSY
dots (dys)synchronizacja dźwięku z obrazem
dots momentami zbyt prosta
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz, 6 GB RAM karta grafiki 2 GeForce GTX 670/Radeon HD 9700 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7/8.1/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora:
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow