Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Night Book

Night Book

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Night Book
dots Gatunek: przygodówka FMV
dots Producent: Wales Interactive
dots Cena: 46,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 60%
Night Book


Lovecraft wywarł niezacieralne piętno na współczesną popkulturę. Stworzył on swego rodzaju modę na określony mroczny klimat i nieznane siły czające się gdzieś w cieniu. Współcześnie nie trzeba w jakimkolwiek stopniu nawiązywać do twórczości Samotnika z Providence, by stworzyć utwór prawdziwie lovecraftiański, jak Night Book.

Autorami wspomnianej pozycji jest studio Wales Interactive, specjalizujące się dokładnie w tego rodzaju gatunku – a więc niekoniecznie grach, co raczej filmach interaktywnych, choć tak naprawdę wszystko rozbija się o kwestie definicyjne. Niemal zawsze również mamy do czynienia z wyborem spośród dwóch wariantów, różnica pomiędzy którymi czasami jest śladowa, lecz ów efekt motyla potrafi mieć realny wpływ na zakończenie.

Night Book 115954,1
I wszystko jasne


Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Five Dates akcję śledzimy niejako z perspektywy drugiej osoby, czyli osoby „prawie” zaangażowanej w rozwój wydarzeń (które to wrażenie wzmacnia fakt podejmowania przez nas decyzji), ale nie będącej główną bohaterką, jak też jej interlokutorami. Niby prosty zabieg, a łatwo burzy czwartą ścianę.

Nie sposób nie odnieść jednak wrażenia, iż mamy tu do czynienia z tworem tyleż budżetowym, co i pandemicznym, albowiem operującym wyłącznie kadrami z pomieszczeń, wykluczającymi jakąkolwiek bezpośrednią styczność pomiędzy odtwórcami głównych ról. Autorom co prawda udało się uzasadnić ten zabieg przyjętą konwencją, całość jednak wywiera wrażenie mało satysfakcjonujące, zaś stosowane efekty specjalne są na granicy amatorstwa.

Night Book 115954,2
Główna bohaterka w (niemal) pełnej krasie


Chyba największym atutem rzeczonej produkcji jest gra aktorska. Czasami co prawda niektórym wypowiedziom można zarzucić pewne przedramatyzowanie, ogólnie jednak nie sposób odmówić zdecydowanej większości scen autentyzmu, generalnie umiar okazał się najlepszym rozwiązaniem.

Night Book niestety jest bardzo mało spektakularne pod względem oprawy, właściwie każdy inny tytuł opublikowany pod ich szyldem bardziej zapadał w pamięć. Nie sposób nie zaryzykować tezy, iż wiele półamatorskich – i darmowych – filmów dostępnych w Internecie dysponuje większym potencjałem „opadoszczękowym”.

Night Book 115954,3
Prawie nie widać soczewek


Pandemia negatywnie wpłynęła na twórczość „Walijczyków”, czego wręcz symbolem może być właśnie Night Book. Skromność oprawy nie stanowi bowiem przekonującego wyboru estetycznego, a wtórność i nijakość fabularna nie jest w stanie uwieść gracza/widza ani przez moment.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 60%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
60%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots atmosfera
dots całkiem niezłe aktorstwo niektórych odtwórców
MINUSY
dots ...ale nie wszystkich
dots zbyt budżetowe
dots nieoczywiste konsekwencje niektórych wyborów
Wymagania systemowe
Intel Core i3 2.0 GHz 4 GB RAM karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza 11 GB HDD Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow