Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

My Memory of Us

My Memory of Us

Informacje o grze

dots Nazwa gry: My Memory of Us
dots Gatunek: hybryda przygodówki i gry platformowej
dots Producent: Juggler Games
dots Cena: 64,19 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
My Memory of Us


My, Polacy, mamy problem z empatycznym postrzeganiem cierpień innych narodów doświadczanych podczas II wojny światowej, nasze własne przesłaniają nam bowiem prawdę, iż te wcale nie musiały być aż tak wyjątkowe, bądź co gorsza, na tle innych nie muszą się jawić tak tragicznie. W konsekwencji niełatwo przebija się do naszej świadomości tragizm dziejów narodu żydowskiego doświadczanego przezeń na tej samej ziemi. Częściowo zagadnienie to jest podejmowane przez twórców My Memory of Us.

Rzeczona produkcja jest platformówką, która od czasu do czasu sprawdzi sprawność naszych palców, jak też zdolność mniej czy bardziej logicznego myślenia, lecz nade wszystko skupia się na snuciu opowieści podzielonych społeczności i ich wojennych doznań. Autorzy starali się uniknąć szczególnie drażliwych elementów – nie uświadczamy więc bezpośrednio niemieckich żołnierzy (ich miejsce zajmują… roboty), swastyk czy jednoznacznie żydowskiej symboliki (choć elementy pisma hebrajskiego można odnaleźć w „zakrętasach” na szyldach czy innych plakatach), lecz gracz choćby o śladowej wiedzy historycznej od razu odczytuje kontekst opowieści.

My Memory of Us 105349,1
Para nie do pary


W przypadku tego ostatniego jakiekolwiek wątpliwości rozwiewa zresztą swego rodzaju zbiór ciekawostek gromadzonych w czasie rozgrywki, czyli swego rodzaju miniencyklopedia, w której odnajdziemy wpisy o polskich żołnierzach tudzież postaciach o konkretnych personaliach, by wskazać chociażby na osobę admirała Józefa Unruga, Janusza Korczaka czy Mordechaja Anielewicza.

Naszym głównym „bohaterem” jest para postaci z dwóch różnych stron muru – żydowskiej dziewczynki oraz nieco młodszego od niej aryjskiego (a właściwie słowiańskiego) wisusa, którzy w cieniu bomb zaprzyjaźniają się ze sobą, następnie zaś w czasach tragicznej gettoizacji próbują eksplorować z powodzeniem dziecięce światy wyobraźni.

My Memory of Us 105349,2
Jakieś wątpliwości co do proweniencji nie-ludzi?


Gra jako taka nie jest specjalnie wymagająca. Właściwie ani przez moment nie mamy wątpliwości co powinniśmy uczynić, weterani platformówek bądź przygodówek nie powinni w tym zakresie mieć jakichkolwiek wątpliwości. Czasami tylko pojawia się pytanie jak to zrobić, sterowanie bowiem nie jest specjalnie intuicyjnie, a możliwość zmiany konfiguracji niewiele tu zmienia. Oznacza to, że czasami uświadczymy niezbyt intensywnej, lecz jednak frustracji.

Inna rzecz, że jest to pozycja adresowana jednak do najmłodszych graczy, w przypadku których jednak warto, by rozgrywkę prowadzili oni w obecności starszego rodzeństwa bądź rodziców. Choć biorąc pod uwagę stopień niewiedzy współczesnych o wydarzeniach z końca pierwszej połowy minionego stulecia może ona być na swój sposób odkrywcza również dla starszych użytkowników.

My Memory of Us 105349,3
A ten pan to...


Przypadła mi do gustu oprawa audiowizualna produkcji, odcieniami bieli i szarości wywołująca oczywiste skojarzenia z estetyką kronik wojennych, zaś niezbyt częste elementy kolorystyczne u starszych graczy pobudzą wspomnienia związane z seansami „Listy Schindlera”. Jest delikatnie i powściągliwie, tak jak być powinno, z czym współgra narrator o głosie Patricka Stewarta, który jednak nie miał wielkiego pola do popisu.

My Memory of Us to polska wariacja na temat Valiant Hearts, choć nie aż w takim stopniu skupiająca się na narodowych ranach (i dobrze!). Uczciwie trzeba stwierdzić, że nie jest to najlepsza gra czy nawet najmocniej angażująca emocjonalnie, lecz mimo wszystko nie pozostawia ona użytkownika w stanie obojętności.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/my_memory_of_us

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 70%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots metaforyka
dots oprawa wizualna
dots umiejętne nawiązania do rzeczywistości
MINUSY
dots sterowanie
dots nieco zbyt banalne łamigłówki
Wymagania systemowe
Intel Pentium Dual Core E5200 2.5 GHz / AMD Phenom II X2 560 3.3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 250 / Radeon HD 5750 lub lepsza, Windows 7/8.1/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow