Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Replay Games
dots Dystrybutor: (brak)
dots Cena: 13,99 €
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded


Nie trzeba być przeczuloną miłośniczką audycji rozgłośni kojarzonej mniej czy bardziej ironicznie z moherowymi beretami, by dostrzec, iż producenci gier komputerowych dość często zwykli odwoływać się do jeśli nie najniższych, to najbardziej podstawowych instynktów, w szczególności popędu seksualnego. Golizna wyziera chociażby z okładek gier traktujących o pokerze (oczywiście rozbieranym), ale także pasjansie, inwazji kosmitów czy bitwach czołgów. Gdy rzecz bowiem toczy się wokoło pieniędzy, zdaje się, że wszystkie chwyty dozwolone, a wirtualne biusty w niczym nie są gorsze od tych reklamujących proszki do prania czy pieczenia ciast. W konsekwencji łatwo tu o banał i wulgarność, jakiekolwiek ambitniejsze podejście zdaje się zaś skazane na porażkę. O dziwo udało się to jednak serii gier Leisure Suit Larry, w przypadku której niedawno doczekaliśmy się odświeżenia pierwszej odsłony.

Jako że zaliczam się do graczy (znacząco) starszego pokolenia, pamiętam, jakkolwiek słabo i zasadniczo przez mgłę, pierwowzór. Zaznaczyć więc należy jednoznacznie – poprawie uległa oprawa audiowizualna, tak że nie jesteśmy atakowani chmarą pikseli, a i udźwiękowienie jest ambitniejsze niż te dobiegające z PC Speakera (choć małą podróż w czasie – wyrachowanie – funduje nam już logo producenta na samym początku).

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards Reloaded 205147,1
Długie nogi na dzień dobry


Z czym to się jednak je? Otóż wcielamy się w osobę tytułowego bajergarniakowego Larry’ego, czyli podstarzałego, już łysiejącego mężczyzny z brzuszkiem, który całe swoje zainteresowania koncentruje wokół kobiet, i to bynajmniej nie ich duchowości. W swych zamiłowaniach nie jest on jednak bynajmniej pasjonatem, przeciwnie, spotkany na ulicy zostałby przez nas określony mianem obleśnika. Swe kroki kieruje on do Las Wages (gra słów jest czytelna nawet dla osoby o znikomej znajomości „ległidżu”), by w końcu doprowadzić do swej niecnoty.

Gra jest klasyczną przygodówką point’n’click (choć zdarzy się nam także pograć w blackjacka czy jednorękiego bandytę – na banalnym wszakże poziomie, zwłaszcza przy triku zapisz/wczytaj), przy czym zwiększona jest ilość interakcji możliwych do przeprowadzenia – nie tylko poszczególne przedmioty możemy oglądać czy dotykać, a w przypadku ludzi dodatkowo z nimi rozmawiać, lecz także… lizać czy podjąć próbę rozpięcia w ich obecności rozporka. To gra wybitnie niepoprawna, aż do szpiku kości.

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards Reloaded 205147,2
Nie zabraknie także i nutki romantyzmu


Ano właśnie – nieprawomyślność Larry’ego to nie tylko liczne nawet nie aluzje, co bezpośrednie odniesienia do seksu, lecz także pękające (kreskówkowo, rzecz jasna) głowy z wypływającym mózgiem czy pastwienie się nad zwierzętami w celu uzyskania od nich pożądanych wydzielin. Uczciwie trzeba zaznaczyć, iż niektóre gagi naprawdę balansują na granicy dobrego smaku, prymitywizm niektórych ociera się o poziom toastów na bankiecie przedstawicieli kółek rolniczych. Inne wszakże prezentują specyficzny angielski komizm w rodzaju Monty Pythona.

Oprawa audiowizualna, jak to już zaznaczono dużo wyżej, nie rodzi zastrzeżeń. Z pewnością nie jest to najpiękniejsza gra przygodowa dostępna na rynku, daleko jej chociażby do Deponii, by nie wspomnieć o bardziej realistycznych produkcjach, acz całość da się wytłumaczyć chociażby klimatem retro, który nie był daleki twórcom.

Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards Reloaded 205147,3
Bąbelki mogą zostać wyłączone


Największą wadą gry jest niestety jej krótkość – podejrzewam, że gdybym naprawdę się zawziął, a i bym nie polował na różnorakie „smaczki” właściwe dla serii, czyli elementy ukryte i niemające żadnego związku z postępem akcji, to byłbym w stanie ją ukończyć w ciągu godziny. To standard sprzed dwóch dekad, choć złośliwie nie można nie zauważyć, iż odżywający w przypadku wielu ze wszech miar współczesnych pozycji.

Nowy Larry to naprawdę stary Larry, dość powiedzieć, że nie ma niemal żadnych różnic w zakresie fabuły i czynności koniecznych do wykonania, niektóre kojarzyłem jeszcze z oryginału i bynajmniej mnie te wspomnienia nie zawiodły. I jakkolwiek nie jest to produkcja doskonała i nie dla każdego (a tym bardziej każdej), tym niemniej dowodzi, że pomysł jest sednem gry przygodowej, a erotyka i pornografia nie są synonimami.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 50%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nieprawomyślność
dots polityczna niepoprawność
dots ...ale nie zwykłe prostactwo i chamstwo
dots komizm niektórych gagów
MINUSY
dots grafika
dots czasami jednak dość ciężkawa
dots krótka, króciutka
Wymagania systemowe
Pentium 4 1.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP/Vista/7.Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow