Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lake Ridden

Lake Ridden

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Lake Ridden
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Midnight Hub
dots Cena: 74,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Lake Ridden


Trudno rzec, czy jest to naturalne następstwo, czy też zwykła koincydencja, ale wraz z renesansem staroszkolnych przygodówek point’n’click oraz dość zawrotną współcześnie karierą tzw. symulatorów chodzenia, nieco przygasły przygodówki zorientowane na rozwiązywanie mniej czy bardziej skomplikowanych łamigłówek, nieco w stylu drugiej odsłony serii Atlantis czy też całego cyklu Myst. Z pewną nadzieją wypatrywałem więc Lake Ridden, którego twórcy wyraźnie podkreślali, że właśnie mają aspiracje stworzyć grę tego rodzaju.

W czasie rozgrywki przeniesiemy się pod koniec lat 90. minionego wieku, gdy pod koniec lata spędzamy uroczo czas nad – niespodzianka! – jeziorem. Wdajemy się w scysję z naszą siostrą, lecz gdy ta znika na dłużej, zaczynamy się o nią martwić i ruszamy na jej poszukiwanie. Dość szybko okazuje się, że jesteśmy na prawdziwym pustkowiu, choć nie opuszczonym aż tak zupełnie, jak moglibyśmy mieć nadzieję.

Lake Ridden 184201,1
Rozpoczynamy w lesie...


Jeśli idzie o sam koncept otaczającego świata, nie sposób pozbyć się pewnych skojarzeń z Firewatch. Graczowi towarzyszy uczucie samotności przemieszane z zachwytem nad pięknem otoczenia, trudno też się zdecydować, czy odczuwamy strach, czy też nadzieję na odnalezienie czegoś wspaniałego.

Mechanika rozgrywki jednak w istocie wywołuje dojmujące skojarzenia z dwoma tytułami wymienionymi przeze mnie we wstępie. Niejednokrotnie natkniemy się na jakieś drzwi tudzież inną przeszkodę ku podążeniu dalej, jedynym zaś remedium na to będzie rozwiązanie jakiejś mniej czy bardziej abstrakcyjnej zagadki. Trzeba zaś wyraźnie podkreślić, iż ich stopień trudności nie jest niski, dość łatwo momentami się sfrustrować, często zaś w takim momencie możemy się zdecydować na rozwiązanie „siłowe”, polegające po prostu na wypróbowaniu wszystkich możliwości (których jest na tyle ograniczona liczba, że tego rodzaju postępowanie może mieć sens). Wyraźnie trzeba zaznaczyć, iż nie jest to rozwiązanie grywalne dla każdego użytkownika.

Lake Ridden 184201,2
...niemniej trafimy również i do bardziej przytulnych zakątków...


Jak przystało na produkcje tego typu, Lake Ridden cechuje się piękną, a właściwie przepiękną oprawą wizualną. Niejednokrotnie warto się zatrzymać na chwilę i po prostu pośledzić oczyma po rozpościerającym się przed nami widokiem. Szkoda tylko, że nasza swoboda ruchu w sposób sztuczny została dość ograniczona, co gorsza zaś występują przerwy – choć niezbyt długie – w doczytywaniu poszczególnych obszarów. Dodatkowo mi psuła wrażenie nadwrażliwość produkcji na ruch myszy, i to przy skrajnych ustawieniach.

Jeszcze piękniejsza jest muzyka. Jest ona utrzymana w bardzo delikatnej tonacji, aż prosi się o utrwalenie na odrębnym nośniku bądź stałe zagoszczenie na używanej playliście. Klimat buduje też voice acting, jakkolwiek jest on dość skromny. Głos głównej bohaterki wywołuje zresztą skojarzenia z What Remains of Edith Finch.

Lake Ridden 184201,3
...niemniej ciągnie wilka do lasu


Lake Ridden to pozycja czyniąca zadość przedpremierowym obietnicom twórców – gra nie jest ani horrorem, ani symulatorem chodzenia, nie raczy nas tanim efekciarstwem, lecz raczej odwołuje się do wrażliwszych strun duszy gracza. Nie jest to jednak pozycja bez wad, autorzy zaś zdają się zapominać, że również i ten gatunek posunął się nieco naprzód.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/lake_ridden

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 90%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots widoki i widoczki
dots muzyka
dots wymagające łamigłówki...
MINUSY
dots ...choć nie do końca racjonalne
dots nieco wtórna
Wymagania systemowe
Intel Core i3-2100T 2.5 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow