Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

Informacje o grze

dots Nazwa gry: What Remains of Edith Finch
dots Gatunek: przygodówka (symulator chodzenia)
dots Producent: Giant Sparrow
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
What Remains of Edith Finch


Nie w pełni rozumiem niejednokrotnie spotykaną falę tzw. szydery wobec produkcji, które zwykło się określać – nie bez kpiarskiego podtekstu – symulatorami chodzenia. Raczej mało kto byłby skłonny uznać lekturę książek za plebejską rozrywkę, podobnie rzecz się ma również z kinem artystycznym. A przecież tego rodzaju produkcje to tyle co fascynująca opowieść ubrana w ładną otoczkę, czego doskonałym przykładem może być What Remains of Edith Finch.

Naszym wirtualnym alter ego jest dziewczyna, która tuż po przekroczeniu progu dorosłości przybywa w swe rodzinne strony, położone w malowniczym (dla miłośników melancholijnych klimatów) zakątku gdzieś w okolicach Szetlandów i Orkadów, by dokonać rozrachunku z przeszłością. Na końcu drogi (cechującej się zaskakująco dobrym stanem jak na fakt opuszczenia) plasuje się dom o wysoce niestandardowej konstrukcji, noszący rozliczne ślady kolejnych i kolejnych dobudówek. Niestety, dość szybko odkrywamy, że nasza swoboda w istocie jest dość ograniczona, co oznacza, że trzeba będzie jednak podążyć obmyśloną przez twórców scenariusza ścieżką, by się do tych najbardziej łakomych kąsków dostać.

What Remains of Edith Finch 204954,1
Kto by nie chciał w dzieciństwie mieć takiego pokoju? I nie kurzy się pomimo upływu lat!


W trakcie naszego spaceru oświadczamy kolejnych i kolejnych retrospekcji, które pozwalają nam ustalić, jaką konkretnie śmierć poniósł dany członek klanu – dość szybko bowiem się orientujemy, iż jesteśmy ostatnią osobą z rodu, który ewidentnie został dotknięty klątwą umieralności w dość niecodziennych okolicznościach. A może to tylko „zwykłe” szaleństwo, które nakazuje dopatrywać się niezwykłości tam, gdzie po prostu utrata życia jest efektem niezrównoważenia psychicznego?

Temat może się zdawać bardzo poważny, lecz podany jest w zadziwiająco strawnej formie, przepełnionej poetyką i pewną wręcz cudownością, niewątpliwie zaś magią. Uświadamiamy sobie to już przy okazji pierwszych retrospekcji, podczas których nasza młoda krewniaczka wciela się w poszczególne stworzenia polujące na inne, na końcu zaś w lovecraftiańską maszkarę, pożerającą marynarzy na statku. Dziwne? To dopiero początek.

Produkcja jest krótka i przeznaczona właściwie na pojedyncze podejście, lecz wciąga w stopniu wręcz zaskakującym. Wielkie słowa uznania należy skierować pod adresem właśnie autorów opowieści, która jest tyleż niebanalna, jak też koherentna, co i nie aż tak przewidywalna. Nie sposób również nie wyrazić uznania pod adresem samego zakończenia, które potrafi mimo wszystko zaskoczyć.

What Remains of Edith Finch 204955,2
Nawet huśtawka w tak urokliwym umiejscowieniu może być zapowiedzią dramatu


Gra niewątpliwie zyskuje również dzięki swej oprawie audiowizualnej. Widać, że projektanci poziomów mieli niemało uciechy, podobnie jak i sami graficy, całość zaś została udatnie doprawiona klimatyczną muzyką, współtworzącą w istocie atmosferę.

What Remains of Edith Finch to doskonały przykład potencjału kryjącego się w danym gatunku, ogromu możliwości rozpościerających się przed ludźmi z wartościowym pomysłem i mającym dostęp do któregoś z popularnych obecnie silników graficznych. Artyzm form krótkich.

Metryczka
Grafika 90%
Muzyka 70%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots opowieść
dots różnorodność
dots oprawa wizualna
MINUSY
dots dość ciężka problematyka
dots niezbyt długa
dots sztuczne ograniczenia swobody ruchów
Wymagania systemowe
Intel Core i3 2125 3.30 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750/Radeon 7790 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows Vista (SP2) 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow