Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jenny LeClue - Detectivu

Jenny LeClue - Detectivu

Informacje o grze

dots Nazwa gry:Jenny LeClue - Detectivu
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Mografi
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Jenny LeClue - Detectivu


Mechanika przygodówki point’n’click może się zdawać banalna w swej prostocie – znajdź stosowny piksel, zbierz przedmiot, przyporządkuj go do innego piksela, zatwierdź, powtórz. Jedni kochają za to ten gatunek, inni zaś wzruszają ramionami zadając sobie pytanie gdzie tu frajda. I tu do akcji postanowili wkroczyć autorzy Jenny LeClue – Detectivu.

Gra rozpoczyna się dość mocnym akcentem, a mianowicie oględzinami zwłok głównej bohaterki, zmierzającymi do ustalenia przyczyny jej śmierci, jak też ustalenia osoby ewentualnego sprawcy. I choć dosłownie po chwili użytkownik uświadamia sobie, że padł ofiarą pewnego nie tyle nadużycia, co żartu ze strony autorów, to uświadamia mu, iż będzie miał do czynienia z pozycją daleką od banalności.

Jenny LeClue   Detectivu 072548,1
Gra zapowiada się niczym zdegenerowany survival horror


W trakcie zabawy będziemy bowiem musieli się zmagać z szeregiem różnych wyzwań, przy czym gromadzenie przedmiotów będzie jednym z mniej istotnych. Owszem, czeka nas przeszukiwanie określonych ekranów pod kątem ważkich szczegółów, ale w sposób… detektywistyczny. Będziemy prowadzili dialogi, ale raczej w kategoriach następstwa własnych spostrzeżeń, koncentrując się na wykreowaniu ciągów dedukcyjnych. Przy okazji zmierzymy się z niejedną łamigłówką, czasami wymagającą przesunięcia określonego elementu scenografii, czasami zaś zmierzenia się z typowym wyzwaniem logicznym.

Tak naprawdę żadne z wyzwań stawianych przed graczem nie jest specjalnie wysokie, z szeregiem spośród nich można w istocie uporać się metodą prób i błędów, stosowne podpowiedzi z reguły zaś spoczywają tuż pod bokiem. Nie jest to gra przygodowa „dla zaawansowanych”, lecz trudno ów tytuł uznać za „przechodzący się samodzielnie”, jak to miało miejsce chociażby niedawno przy okazji Little Misfortune. Wielkim atutem rzeczonej gry jest bowiem jej różnorodność, istny „przekładaniec” wyzwań.

Jenny LeClue   Detectivu 072548,2
Cierpi kraj na niedostatek morskich opowieści...


Co więcej, pomimo względnej prostoty, jest to gra wedle współczesnych standardów wcale absorbująca, wymagająca poświęcenia jej nawet kilkunastu godzin, który to wynik jest bardziej oczywisty gdy gracz postanowi „wycisnąć ją do cna” chociażby przez zadośćuczynienie swym kolekcjonerskim odruchom (acz tego rodzaju poszukiwania bez jakiegokolwiek uszczerbku dla całości można w pełni pominąć, ale też i wrócić doń później z wykorzystaniem mechaniki wyboru scen).

Do gustu przypadła mi również oprawa wizualna rzeczonej produkcji, daleka od banalności i powtarzalności. O ile momentami może ona rodzić wrażenie zinfantylizowanej, to nieco uważniejszy ogląd pozwoli nieraz zachwycić się niejednym detalem. I jakkolwiek w trakcie zabawy nie doskwiera brak zapadającej w pamięć ścieżki muzycznej, to daje się odczuć brak jakiegokolwiek dubbingu.

Jenny LeClue   Detectivu 072549,3
Nekropolia, prochowiec - Arthur Conan Doyle lubi to!


Pewną łyżką dziegciu jest również sterowanie, ewidentnie podporządkowane specyfice konsolowych padów. W konsekwencji poprzestając na edycji komputerowej musimy zupełnie zapomnieć o myszce i zadowolić się klawiaturą, co jeszcze byłoby znośne, niestety nieoczywistość niektórych skrótów, jak też brak możliwości ich przedefiniowania potrafi niejednokrotnie wywołać pomniejszą irytację.

Jenny LeClue – Detectivu to zaskakująco wciągająca pozycja, pełna przeskoków fabularnych, tyleż relaksująca, co i utrzymująca uwagę, ba, zainteresowanie gracza. Brak jej pewnej monumentalności, w tym w zakresie samego zakończenia, by odcisnęła się ona naprawdę solidnym piętnem na gatunku, ale i tak stanowi ona jedną z bardziej niebanalnych reprezentantek gatunku w 2019 roku.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/jenny_leclue_detectivu

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 80%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots zabawna
dots niebanalna i urozmaicona
dots czas gry
dots interesująca oprawa
dots umiarkowana cena
MINUSY
dots brak jakiegokolwiek dubbingu w pewnym momencie zaczyna irytować
dots niezbyt szczęśliwe sterowanie
dots backtracking
dots nieco rozczarowujące zakończenie
Wymagania systemowe
Intel Core i5, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow