Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Haimrik

Haimrik

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Haimrik
dots Gatunek: hybryda platformówki i przygodówki
dots Producent: Below the Game
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Haimrik


Gry platformowe kojarzą się jedną i tą samą konwencją, patrząc na dwuwymiarowe pozycje trudno dopatrzyć się większych nowalijek pomiędzy pozycjami współczesnymi a takimi Global Gladiators czy Jazz Jackrabbit. Nie znaczy to jednak, że takie próby nie są podejmowane, czego przykładem jest chociażby Haimrik.

Tytuł gry to zarazem imię głównego jej bohatera, którego najprościej można by było opisać jako młodego chłopca marzącego o wielkich przygodach, który jednak zasadniczo może się ograniczyć wyłącznie do swych marzeń i lektury o przygodach innych. Czy aby jednak tylko?

Haimrik 163142,1
Aż poleje się krew


Już w trakcie pierwszych minut gracz bowiem gracz uświadamia sobie, iż niniejsza pozycja wymyka się utartym schematom. O ile bowiem taka walka mieczami z innymi niemilcami koresponduje w pełni z przyzwyczajeniami, to moment, gdy gracz dobywa kuszy nagle mu uświadamia, że ta produkcja nie będzie aż tak dwuwymiarowa.

Tego rodzaju różnic jest znacznie więcej. Wyraźnie widać, że autorzy starali się ze wszech miar gracza co chwilę czymś zaskakiwać, a jeśli nawet nie aż tak bardzo, to przynajmniej rozbawić. Nie wszystkie one tak naprawdę jednak wzbogacają rozgrywkę, dostarczają satysfakcji bądź frapują. Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż sensowność nie była decydującym kryterium, bardziej wola oryginalności za wszelką cenę.

Haimrik 163143,2
Czasami jest jasno...


Tu można zresztą wyrazić wątpliwość, czy przy tej okazji deweloperzy nie przekroczyli granic dobrego smaku. Ich gra epatuje bowiem w dość brutalne animacje i ujęcia epatowania krwią. Nie jest to bynajmniej element uboczny, lecz na swój sposób stanowiący znak rozpoznawczy tej gry. Owszem, faktycznie to ją wyróżnia, daleki jednak jestem od uznania tego za jej wartość dodaną.

W oczy też od razu rzuca się oprawa wizualna. Twórcy podobnie jak autorzy West of Loathing dowodzą, że artyzm nie wymaga epatowania barwami, a odpowiednia doza czerni i bieli (ze skromnymi dodatkami) – z niezwykle ważkimi elementami sepii – potrafi w sobie skrywać niemałą magię. Czasami to wręcz wola ujrzenia kolejnych ujęć pcha gracza do przodu, mimo że bacząc na samą rozgrywkę skłonny byłby on dać sobie z nią spokój.

Haimrik 163143,3
...choć dominują mroczniejsze klimaty


Z kolei muzyka wywołuje dość ambiwalentne uczucia. Z jednej strony potrafi bowiem wpaść w ucho, z drugiej jednak w istocie sprowadza się do dosłownie kilku ścieżek, na tyle często się powtarzających, że z czasem miast sprawiać przyjemność zaczynają one irytować.

Haimrik to dość ożywczy podmuch nowości dla tego niezwykle skostniałego gatunku, dowodzący, iż przed nim jest jeszcze wielka przyszłość, o ile zostanie on uszczęśliwiony dostatecznie ambitnymi i oryginalnymi eksploratorami. Z drugiej strony jednak rozliczne pomniejsze wady znacząco umniejszają miodność czerpaną z rzeczonej pozycji.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/haimrik

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 85%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niebanalność
dots grafika
dots muzyka
dots dość wymagająca
MINUSY
dots zbyt mała liczba ścieżek muzycznych
dots nużąca
Wymagania systemowe
Intel Core i3 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB Intel HD 4000 lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7/8.1/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow