Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

West of Loathing

West of Loathing

Informacje o grze

dots Nazwa gry: West of Loathing
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Asymmetric
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 39,39 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
West of Loathing


Realia Dzikiego Zachodu nigdy nie były przedmiotem szczególnej atencji ze strony twórców gier – oczywiście nie oznacza to, że w ogóle nie było takich produkcji (wystarczy wymienić Desperados czy Hard West), żadna z nich wszakże nie stała się przedmiotem choćby umiarkowanego kultu. Można było odnieść wrażenie, iż po prostu branża gier nie miała szans uświadczyć koniunktury właściwej dla westernów, której czasy przeminęły. Jednakże ostatnimi czasy ogromny sukces odniósł serial Westworld, wielkim powodzeniem zakończyła się zbiórka na Wild West Online, w końcu więc doczekaliśmy się i stosownego role-playa.

West of Loathing
to jednak produkcja wielce nietypowa, co gracz uświadamia sobie już gdy przed jego oczami wyświetli się menu początkowe. Całość bowiem jest utrzymana w skrajnie nietypowej, można rzecz niepoważnej estetyce. Owszem, kreskówkowość gry – i to na poziomie „przedszkolnym” – jest świadomym i konsekwentnym wyborem deweloperów. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić – to naprawdę działa, bynajmniej nie odrzuca!

West of Loathing 075030,1
Demoniczne krowy to dość oryginalny wkład twórców do bestiariusza gier RPG


Fabuła gry jest swoistym mrugnięciem oka w stronę sztampy westernów sprzed kilku dekad – jesteśmy wiejskim chłopakiem z najbardziej zapadłej farmy, naszym marzeniem jest zaś – cokolwiek ambitniejszego. W konsekwencji wyruszamy bez jasno określonego celu, ot, by doświadczyć czegoś ciekawego.

Stety bądź niestety Dziki Zachód, z którym będziemy mieli styczność, nie jest jednak tym właściwym dla filmów z Johnem Waynem czy Garym Cooperem – zetkniemy się więc z goblinami, demonicznym bydłem, nekromantami, ale też by uciec od bestiariusza typowego dla fantasy zetkniemy się również z produktami niezwykle zaawansowanej technologii „gdzieś z kosmosu”. Taki miszmasz wątków może budzić rozczarowanie i niedosyt wśród zwolenników klasycznych realiów, choć warto w tym miejscu powtórzyć, że mamy do czynienia z produkcją na wskroś niepoważną.

West of Loathing 075030,2
Podstawy BHP wcale nie tak oczywiste...


Miłośnicy szybkiego – i celnego! – strzelania mogą doznać zawodu również w związku z trybem toczenia (licznych) walk o ze wszech miar turowym charakterze. Mało tego, nie ma co liczyć na strategiczne podejście, chociażby przy rozmieszczaniu jednostek, przeciwnie, królową gry jest taktyka, zdolność najefektywniejszego wykorzystywania dostępnych umiejętności oraz przedmiotów.

Z kolei wbrew współczesnym standardom West of Loathing to pozycja dość rozbudowana, pochłaniająca wiele, wiele godzin. Co cenniejsze, nie jest to w żaden sposób wymuszone, większość „przypadkowych” starć można na ten czy inny sposób ominąć, zwłaszcza jeśli uznamy, że poziom ich trudności urągałby stopniowi zaawansowania naszego herosa.

West of Loathing 075030,3
...co prowadzi bynajmniej nie tylko do teoretycznych skutków


Muszę przyznać, iż zostałem zupełnie oczarowany warstwą muzyczną gry. Nie, żeby cechowały ją wiekopomne dzieła, lecz w sposób wręcz absolutny odpowiada ona dziecięcym marzeniom o Dzikim Zachodzie – większość utworów jest wygrywana na gitarze akustycznej, choć country w żadnym razie to nie jest. Jak rzadko kiedy muzykę można określić mianem współtworzącej klimat gry.

West of Loathing to gra, która nie uświadczyła jakiejkolwiek zauważalnej kampanii marketingowej, trudno również podejrzewać, że zyska ona miano ponadczasowej. Doskonale jednak przetarła szlak dla innych, tzw. poważniejszych produkcji, które chciałyby eksplorować te nieco zapomniane realia. Z uwagi zaś na świeżość podejścia, różnorodność pomysłów, jak też staranność wykonania, jest to dla mnie pozytywne zaskoczenie roku 2017!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/west_of_loathing

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 90%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots bardzo nietypowa lecz estetyczna grafika
dots niebanalne questy
dots muzyka
dots całkiem długa
MINUSY
dots liniowa
dots miszmasz wątków nie każdemu przypadnie do gustu - to wcale nie jest Dziki Zachód
dots dość trudne walki
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows XP(SP2)Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow