Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Erica

Erica

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Erica
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Flavourworks
dots Cena: 39 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Erica


Mało kto współcześnie pamięta jak wielkim przełomem dla procesu tworzenia gier było upowszechnienie nośników laserowych, pozwalających gromadzić monstrualną – wobec wcześniejszych standardów – objętość danych. Początkowo obrodziło to różnorakimi tworami gropodobnymi opierającymi się w znacznej mierze na filmach aktorskich, gdy rola użytkownika sprowadzała się w istocie do wskazania ścieżki, którą miał podążyć główny bohater, co wiązało się z obejrzeniem kolejnej scenki. Jakość tychże produkcji z reguły była miałka i gatunek szybko wymarł, po dzień dzisiejszy przypominając o sobie tylko w odstępach właściwie liczonych w latach. Nie oznacza to jednak, iż został on w ogóle zapomniany przez wydawców, czego przykładem jest chociażby Erica.

Już na wstępie należy zauważyć, że jest to tytuł jak najbardziej profesjonalny, może nie raczący gracza mainstreamowymi aktorami z bogatym portfolio, żadnego z nich jednak nie sposób uznać za amatora-naturszczyka (no, może poza dziecięcą główną bohaterką, która z natury rzeczy nie mogła się cechować dużym doświadczeniem ani solidnie wypracowanym warsztatem). Dotyczy to zresztą każdego technicznego elementu sztuki filmowej, a więc również zdjęć, montażu czy scenografii bądź charakteryzacji.

Erica 082636,1
Głodna? Na co czekasz?!


Historia opowiadana przez twórców jest dość mroczna, jakkolwiek towarzyszą jej ujęcia pogodne, może nie rozrywkowe, lecz pozwalające wytchnąć. Gracz jednak ani przez moment nie ma jednak wątpliwości, iż ma do czynienia nie tyle nawet z kryminałem, co thrillerem z pogranicza horroru – trup bowiem ścieli się gęsto…

Uporanie się z linią fabularną wymaga około półtoragodzinnego zaangażowania, przy czym poznanie wszystkich zakończeń, jak też wątków pobocznych wymaga kilku podejść. Niestety tak naprawdę fabuła jest mocno liniowa i zdecydowana większość wydarzeń zaistnieje tak czy owak, a rola gracza tak naprawdę sprowadza się do tego, czy będzie miał on krew na rękach (i w jakiej ilości), czy też zachowa swego rodzaju niewinność do samego końca. Autorom nie udało się ustrzec użytkownika przed wrażeniem „boskiej machiny”, tak iż każde kolejne podejście jest coraz większym rozczarowaniem…

Erica 082636,2
Czasami jednak groziłaby nam niestrawność


Autorom zabrakło również wyrozumiałości wobec bardziej zdeterminowanego gracza, nie zaimplementowali oni bowiem mechanizmów będących pewnym standardem gatunku, jak chociażby możliwości wyboru inicjowanego rozdziału czy powrotu do fabularnego „rozgałęzienia”. Skutkuje to sztucznym „spulchnieniem” czasu rozgrywki, co w istocie jednak budzi irytację i pozwala dostrzec wielość konstrukcyjnych próżni niźli służy immersji.

Atutem gry jest niewątpliwie muzyka, zwłaszcza ze specyficznym motywem przewodnim, sprawiającym wrażenie zasięgniętego z muzyki popularnej, stanowiącym jednak oryginalny wkład Austina Wintory’ego, znanego chociażby z Journey czy trylogii The Banner Saga. Samo udźwiękowienie również reprezentuje sobą stan powyżej średniej właściwej dla tej dziedziny sztuki.

Erica 082637,3
Wróżka-zębuszka?


Erica to ciekawy przedstawiciel gatunku, niezdolny jednak przełamać stereotypowych opinii na jego temat. Pozycja ta jest ze wszech miar profesjonalna, wolna od częstych przywar właściwych dla tak zwanego FMV, acz trudno ją uznać za prawdziwie interaktywne doświadczenie. Jest to raczej punkt wyjścia dla dalszego rozwoju gatunku niźli nowy właściwy dlań kanon.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots gra aktorska
dots subtelna muzyka
dots kilka rozdroży
dots umiarkowana cena
MINUSY
dots dość niewielkie replayability (pomimo kilku odmiennych zakończeń)
dots deus ex machina
Wymagania systemowe
PS4Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow