Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ember

Ember

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Ember
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: N-Fusion Interactive
dots Cena: 35,99 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 75%
Ember


Czasami wzięcie do recenzji małego znanego tytułu skutkuje tym, że z produkcją potrafię spędzić dużo więcej czasu niż pierwotnie planowałem. A od wielu gram w komputerowe cRPG. I choć Ember zdecydowanie nie jest przełomem na miarę pierwszego Baldur`s Gate, to jednak warto się tej grze przyjrzeć.

Moja przygoda zaczęła się niewinnie. Po śmierci spokojnie sobie odpoczywałem w wygodnym i przestronnym grobowcu w prywatnej krypcie. Aż pewnego dnia jakieś zło czy jakaś inna cholera się rozprzestrzeniła i postanowiono mnie ożywić. Na dodatek przedstawiciele szlachetnej profesji złodzieja postanowili akurat ograbiać mój grobowiec. No cóż, nie spodziewali się chyba, że martwy właściciel nieruchomości powróci do żywych, a lekcja na temat własności odbyła z korzyścią dla gracza, powiem można było przebrnąć przez samouczek walki. I tu dochodzimy do jednej z najfajniejszych rzeczy w Ember. Niektóre postacie niezależne zdają sobie sprawę, że zarówno przed śmiercią, jak i po powrocie do żywych postać gracza była potężna, więc lepiej z nią nie zadzierać. Wspaniałomyślnie przywódcy bandy, który się pokajał, pozwoliłem odejść... W zaświaty rzecz jasna.

Ember 174950,1


Sama może nie tyle konstrukcja, co po prostu przemyślana fabuła z bardzo fajnymi zadaniami sprawia, że w Ember gracz dość szybko zaczyna cierpieć na syndrom jeszcze tylko jednej tur... znaczy się, chciałem powiedzieć: jeszcze tylko jeden quest i już naprawdę idę spać. Jest to niewątpliwie jedna z największych zalet omawianego tytułu.

Nieco gorzej jest z oprawą graficzną, muzyczną i dźwiękową. Choć z jednej strony gra uruchamia się, działa i wygląda nawet całkiem, całkiem na nieco starszych komputerach, to jednak na tych nowszych maszynach nie prezentuje się rewelacyjnie, a co najwyżej poprawnie. Muzyka, choć ładna, bardzo szybko staje się powtarzalna, a po pewnym czasie ma się ochotę ją wyłączyć. Tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie twierdzę, że jest zła, nawet mi się podoba. Po prostu co za dużo, to niezdrowo. Jeśli zaś wspominamy o muzyce, to należy wspomnieć i o dźwięku. I tutaj znowu wrażenia mam mieszane. Z jednej strony takie choćby walki brzmią ładnie i porządnie. Gorzej, że postacie które z nami rozmawiają nic nie mówią, gracz może czytać tylko ścianę tekstu. Mówiąc wprost - dialogi nie zostały udźwiękowione. Jest o tyle dziwnie, że jak jakiś NPC hasa sobie swobodnie po świecie gry i coś mówi, to w tym przypadku już mamy dźwięk. Bardzo to dziwne, ale niestety prawdziwe.

Ember 174951,2


Jeżeli chodzi o długość gry jest dobrze. Znaczy się gra jest zdecydowanie krótsza choćby od takiego Pillars of Eternity II: Deadfire czy Divinity: Orginal Sin 2 albo stareńkiego Planescape: Torment, ale w moim odczuciu nie jest to żaden problem. Wręcz przeciwnie, w mojej skromnej opinii Ember nadaje się na taką grę „pomiędzy”. Znaczy czekacie do premiery długowyczekiwanego hitu i w międzyczasie chcielibyście w coś zagrać, ale też żeby nie było przesadnie długie i skomplikowane.

Wspomniałem wcześniej o dźwięku podczas walk, ale o samych walkach jeszcze nie napomknąłem. Widocznie był ku temu jakiś powód. No cóż, nie są one powalające, ale przejrzyste. W tym aspekcie widać, że gra pierwotnie pojawiła się na urządzeniach mobilnych. Niemniej jednak tragiczne te bitwy także nie są, a gdy już się gracz przyzwyczai i zapozna co i jak, to da się całkiem ładnie, szybko i przyjemnie starcia wygrywać.

Ember 174951,3


Niewątpliwym atutem gry jest jej cena. Bez żadnej promocji kosztuje jedynie 35.99 PLN. I powiem, że jak za taką zawartość i ilość radochy jaką Ember sprawia graczowi jest to naprawdę bardzo okazyjna i przystępna cena. Choć niestety do jej pełnego zrozumienia potrzebna jest znajomość języka angielskiego - polskiej wersji w tej grze nie uświadczymy, a moim zdaniem trochę szkoda.

Z Ember spędziłem kilka naprawdę przyjemnych i satysfakcjonujących godzin. Polecam zagrać nie tylko miłośnikom gier cRPG.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/ember

Metryczka
Grafika 60%
Muzyka 60%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots wciągające zadania
dots jeszcze tylko jeden quest i naprawdę idę już spać
dots nie za długa
dots mile łaskocze ego gracza
MINUSY
dots brak wersji PL
dots udźwiękowienie NPC
dots muzyka po pewnym czasie zaczyna przeszkadzać
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7Marek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow