Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure

Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Terrible Toybox
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: darmowa
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure


Współcześnie do rzadkości należy zaliczyć udostępnianie przez twórców wersji demonstracyjnych ich dzieł, graczowi pozostaje poprzestawać na różnorakich gameplay’ach, oraz nieodmiennie recenzjach wyselekcjonowanych i w jego ocenie mniej czy bardziej wiarygodnych dziennikarzy. Ale żeby demo pojawiało się kilka lat po premierze? Do tego potrzeba było poczucia humoru właściwego dla Rona Gilberta.

Twórcy „Latającego cyrku Monty Pythona” zasłynęli gagiem już w postaci nazwy samego programu, który nie miał nic wspólnego z cyrkiem, a już tym bardziej latającym, zaś Monty Python to „postać” fikcyjna, o ile w ogóle zasadne jest sugerowanie, że w ogóle są to jakieś dane osobowe, sami „pythoni” bowiem nigdy nawet nie zająknęli się w tym kierunku. Tymczasem w przypadku Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure sam tytuł również jest żartem, ale niejako zupełnie przeciwnego rodzaju – a mianowicie tytuł zdradza niemal wszystko.

Delores A Thimbleweed Park Mini Adventure 111609,1
I've got the power


W czasie zabawy przeniesiemy się do (tytułowego) miasteczka Thimbleweed Park znanego z gry o tym samym tytule i wcielimy się w (tytułową) Delores, sama pozycja zaś jest zaś przygodówką, ale skromnych rozmiarów, dosłownie (tytułowe) mini. Co istotne, znajomość fabuły pierwowzoru nie jest do niczego potrzebna, choć tu czy ówdzie ujawni się taki czy inny gag doń nawiązujący.

Nasze zadanie sprowadza się do wykonania na zlecenie lokalnej wydawczyni prasy pięciu zdjęć na potrzeby jej pisma, przy czym gdy uporamy się z tym zadaniem, to… zostaniemy zmuszeni opuścić grę. Po jej ponownym uruchomieniu mamy wrażenie, że możemy zacząć od początku, acz tym razem zostaniemy uraczeni kolejną piątką dotychczas niezrealizowanych zadań, i tak aż dotrzemy do udanego zwieńczenia trzydziestego z nich. Brzmi dziwacznie? Takie jest w istocie, najpiękniejszy jest jednak fakt, że ostatecznie okazuje się to wszystko trzymać kupy – o ile znamy oryginalny tytuł. Jeśli zaś nie, to gra w istocie zachęca nas (całkiem dosłownie!) do sięgnięcia po ten tytuł, który nas wyjaśni ten potencjalny surrealizm.

Delores A Thimbleweed Park Mini Adventure 111609,2
Nie ma to jak własny Czarnobyl


Same zadania zaś są wcale nieoczywiste. Tzn. nie większość z nich, niektóre bowiem są wręcz kuriozalnie dosłowne („udokumentuj czystość wody w Thimbleweed”? Wystarczy nabrać wody z hydrantu do szklanki i ją sfotografować), inne zaś to istne intelektualne łamańce, choć tak naprawdę cechujące się pewną specyficzną, ale jednak spójną logiką.

Gra utrzymana jest w specyficznej oprawie audiowizualnej właściwej dla point’n’clicków z ich złotej epoki w XX wieku – czyli jest pikselowo, ze skromnym udźwiękowieniem, pozbawionym jakiegokolwiek dubbingu (przy czym twórcy już na wstępie ze swadą informują, że chodziło o cięcie kosztów). Dla jednych będzie to atut produkcji, dla innych mniej skorych do rozkoszowania się „pikselozą” – darowanemu koniowi wszak w zęby się nie zagląda, czyż nie?

Delores A Thimbleweed Park Mini Adventure 111609,3
Prawie jak kot Schrödingera


Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure to jednak w żadnym razie nie jest produkcja, której atutem jest niska – bo zerowa – cena. Tytuł ten potrafi autentycznie rozbawić, jak też wywołać dreszczyk emocji towarzyszący wrażeniu wpadnięcia na ślad pokracznego sposób myślenia deweloperów. Jeśli to ma być pierwiosnek nowego (marketingowego) trendu – to jestem po wielokroć na tak!

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 65%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots humor
dots niektóre wyzwania są całkiem niebanalne
dots darmowa
MINUSY
dots jeszcze bardziej budżetowa
dots konieczność wyłączenia-włączenia
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 50 MB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow