Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Thimbleweed Park

Thimbleweed Park

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Thimbleweed Park
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Terrible Toybox
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Thimbleweed Park


Przygodówki point’n’click nigdy nie były wiodącym gatunkiem wirtualnej rozrywki, ale niewątpliwie w latach 90. minionego wieku można było przebierać pomiędzy dziesiątkami stosownych tytułów, prezentujących nieraz dość wątpliwą jakość, szereg z nich jednak po dzień dzisiejszy uchodzi za swoisty wzorzec komiczności czy też złożoności. Dawni gracze stali się jednak deweloperami, w innych dostrzegając potencjalnych nabywców – tak oto powstało Thimbleweed Park.

Akcja rzeczonej produkcji rozgrywa się w tytułowym miasteczku ulokowanym gdzieś na uboczu autostrady przebiegającej przez amerykański interior, wywołującym żywe skojarzenia ze Springfield zamieszkiwanym przez rodzinę Simpsonów czy choćby niejakim Twin Peaks. Dochodzi weń do dość tajemniczego – kojarzącego się z kolei bardziej z niejakim „The X files” – zabójstwa, rolą gracza jest zaś ustalenie osoby mordercy.

Thimbleweed Park 104328,1
Mulder i Scully?


Bynajmniej! O ile pierwsze minuty obcowania z rzeczonym tytułem rodzą tego rodzaju przypuszczenie, użytkownik dość szybko odkrywa, że w istocie dane mu będzie nie tylko większą liczbą postaci niż dwójką agentów, lecz i o znacznie bardziej urozmaiconym charakterze – taki klaun czy duch pozostają bowiem poza klasycznym nurtem.

Recenzowana gra oferuje dwa tryby rozgrywki – uproszczony oraz złożony – bez możliwości jednak „przeskoczenia” pomiędzy nimi po rozpoczęciu zabawy. Ten ostatni zaś czyni zadość wszelkim kanonom produkcji odwołującym się do złotej epoki gatunku – gracz jest konfrontowany z mnóstwem aktywnych punktów, z których większość koniec końców okazuje się cechować iście dekoracyjnym charakterem i trzeba naprawdę solidnie się wysilić, by fabułę popchnąć naprzód i naprzód.

Thimbleweed Park 104328,2
*Beep*


Niebanalna jest również mechanika sterowania, odwołująca się do klasycznego SCUMM-u, z pewnymi ukłonami pod kątem sterowania myszką. Zaznaczę jednak, iż po chwilowej nostalgii interfejs jednak dość szybko zaczyna irytować, uświadamiając, że było to rozwiązanie nie wolne od wad, a bardziej zaawansowane wykorzystanie myszki stanowiło krok we właściwym kierunku.

Fabuła gry jest absorbująca – bo inteligentna, autorefleksyjna i niepozbawiona zdystansowanego poczucia humoru. Osobiście przypadła mi do gustu również kreacja głównych postaci, nade wszystko rzeczonego klauna Ransoma, którego uważam za najbardziej charakterystycznego i godnego zaliczenia do plejady gatunku.

Thimbleweed Park 104328,3
Smaczki nie tylko z przełomu lat 80 i 90 minionego wieku


Oprawa audiowizualna produkcji jest retrostalgiczna, autorzy wręcz pławią się w pikselozie, wyraźnie wykorzystując jej atuty, zarazem dowodząc swej profesjonalnej fachowości. Trochę tylko szkoda, iż muzyka niespecjalnie zapada w pamięć, nie w stopniu właściwym dla rzeczonych klasyków sprzed dwóch dekad (i więcej).

Thimbleweed Park to pozycja tyleż zabawna, co i inteligentna, godząca przeszłość ze współczesnością. Jest to tytuł dość skomplikowany, „nieprzechodzący się sam”, zarazem wolny od różnych technicznych czy konceptualnych wpadek właściwych dla minionej epoki. I jakkolwiek autorzy ani przez moment nie obiecują sequelu – już nie mogę się go doczekać!

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 65%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots złożoność
dots smaczki
dots poczucie humoru
dots Ransom
MINUSY
dots SCUMM po ikilku minutach irytuje
dots udręka z przekazywaniem przedmiotów
dots konieczność przeszukiwania pikseli
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow