Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cinders

Cinders

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Cinders
dots Gatunek: powieść wizualna
dots Producent: MoaCube
dots Cena: 49,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Cinders


Przystępując do lektury baśni z XVIII i XIX wieku w ich oryginalnej formie (choćby przetłumaczonej na język polski) można doznać niemałego szoku, albowiem opowieści te niekoniecznie współgrają z ich współczesnymi edycjami – pełne są swoistej brutalności i dosłowności tam, gdzie w obecnych rzekomo otwartych czasach ustanowiliśmy różne nowe tabu. Taką właśnie niewytrzebioną opowieść o Kopciuszku uczyniło kanwą swej produkcji polskie studio MoaCube.

Cinders
to przedstawicielka, powiedzmy to sobie wprost, niezbyt popularnego w naszym kraju gatunku tzw. powieści graficznych (visual novel), czyli produkcji, w przypadku których rola gracza sprowadza się niemal wyłącznie do śledzenia tekstu i podjęcia od czasu do czasu różnorakich decyzji, popychających akcję do przodu na odmienne tory.

Cinders 101120,1
Źle tym siostrom patrzy z oczu


W konsekwencji nie sposób pozbyć się obawy, że pozycja ta stanowi li tylko substytut „paragrafówki”, jednakże broni ją fakt, iż produkcja ta oferuje pokaźną liczbę potencjalnych rozwidleń fabularnych, dokonywane wybory mają bowiem realny wpływ na bieg opowieści i mogą prowadzić do dość odmiennych zakończeń.

Atutem Cinders jest bowiem tzw. replayability, czyli otwartość na ponowne podejścia. Poznanie całej opowieści wręcz tego wymaga, pojedyncza rozgrywka odsłoni nam bowiem tylko część historii, inne wybory zaś nie tylko pchną nas ku odmiennym rozstrzygnięciom końcowym, lecz ukażą dodatkowe tło uprzednich losów, niejako wzbogacając ich opis i czyniąc mniej jednoznacznym.

Pewną wadą gry jest jednak jej przegadanie – lakoniczność nie jest bowiem atutem żadnej z postaci, przeciwnie, jeśli coś można powiedzieć zdawkowo bądź potoczyście, to bohaterowie bez ochyby podążą bardziej potoczystą ścieżką. Autorom zabrakło pewnego wyczucia właściwego dla choćby twórców serii Steins;Gate, idealnie wyważających momenty spowolnienia i przyspieszenia akcji.

Cinders 101120,2
Jak na baśń przystało, po plecach mogą przejść i dreszcze


Niewątpliwą zaletą gry jest jej oprawa audiowizualna – poszczególne lokacje są po prostu piękne, przy pierwszym podejściu do produkcji gracz wręcz stara się eksplorować w miarę możliwości nowe miejsca (nawet gdy poczucie integralności fabuły skłaniałoby go ku czemu innemu). A ta muzyka! Rob Westwood to kolejne nazwisko warte zapamiętania.

Cinders to niebanalna reinterpretacja znanej baśni, adresowana do gracza dojrzałego, wyczulonego na niuanse. I choć nie raz zgrzytnie się zębami na gadulstwo postaci (i brak opcji przewinięcia dotychczas nienapotkanego tekstu), to i tak efekt końcowy rodzi jednocześnie uczucie satysfakcji – i niedosytu.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/cinders

Metryczka
Grafika 90%
Muzyka 90%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots fabuła
dots zdatność do ponownego podejścia
dots oprawa
MINUSY
dots przegadane dialogi
dots brak możliwości przewinięcia nowych rozmów
dots ograniczona liczba lokacji
Wymagania systemowe
200 MB HDD i sprawny komputerPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow