Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Chaos on Deponia

Chaos on Deponia

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Chaos on Deponia
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Daedalic Entertainment
dots Dystrybutor: CDP.pl
dots Cena: 49,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Chaos on Deponia


Nie trzeba być nikim wybitnym, by zostać głównym bohaterem gry przygodowej – paradoksalnie, jest wręcz przeciwnie. Owsze, urok osobisty jest mile widziany, ale często to osoby o wrednym charakterze, egocentryczne i egoistyczne, jak też pozbawione poczucia humoru stają się prawdziwymi idolami. Taką też osobą – choć niepozbawioną pewnego idealistycznego rysu – jest Rufus, bohater serii gier Deponia.

Akcja Chaos on Deponia bynajmniej nie zaczyna się tam, gdzie skończyła się „jedynka”. Pamiętacie oddalającą się ku nieboskłonom wraz z niecnym Kletusem Goal? Otóż w drugiej części od razu znajdujemy się w towarzystwie wybranki serca naszego wirtualnego alter ego, która zadaje nam wysoce wymowne pytanie: co się stało?

Chaos on Deponia 164544,1


Już pierwsze chwile uświadamiają nam, że mamy do czynienia z pozycją niesztampową, dzielnie trzymającą poziom pierwzoru. Niczym w najlepszych komediach właściwych dla wczesnego Hollywoodu mamy do czynienia z radosnym komizmem sytuacji, gdy niejaki Doktorek broni nas przed zarzutami dość mało entuzjastycznej pod naszym kątem babuleńki, podczas gdy w istocie potwierdzamy wszystkie jej obawy, siejąc zamieszanie i zniszczenie.

Po rzeczonej produkcji wyraźnie widać, że fabuła od samego początku była tworzona z myślą o trylogii – wątki wcześniej mało istotne, ba, można by rzec wręcz, że zupełnie poboczne czy też epizodyczne, nagle odżywają, zachowując daleko posuniętą spójność z całością, ot choćby w zakresie ojcostwa naszego milusińskiego.

Chaos on Deponia 164545,2


Twórcy gry chcieli jednak się czymś odróżnić od pierwszej odsłony cyklu, w związku z czym podjęli decyzję o implementacji dwóch nowości. Jedna z nich jest wręcz genialna, dotyczy bowiem zabawy zastanymi konwencjami właściwymi dla gier przygodowych. Długo musiałem kombinować najróżniejszych rozwiązań z szyfrem do drzwi, by w końcu w akcie rozpaczy na uwagę jednej z postaci, że muzyka przeszkadza jej w skupieniu się nad jego dokładnym odtworzeniem… wyłączyłem tę ostatnią w opcjach gry! I voila! Nagle nastąpił przełom fabularny.

Drugie rozwiązanie nie było już tak nowatorskie, przeciwnie, rzekłbym, iż dość często spotykane, gdy twórcy koniecznie chcą w jakiś sposób wzbogacić swą grę – mianowicie polega ona na dodaniu elementów zręcznościowych. Od razu pragnę zaznaczyć – w przypadku tego gatunku takiego rodzaju posunięcie uważam za SKRAJNY IDIOTYZM. To tak, jakby do strzelanki zaimplementować obowiązkowe przerywniki szachowe, a do gier wyścigowych partie brydża sportowego.

Chaos on Deponia 164545,3


Gra jest opatrzona oprawą audiowizualną tożsamą dla Deponii, pod tym względem niemal nic nie uległo zmianie, ot, kilka nowych lokacji wiąże się z kilkoma nowymi ścieżkami muzycznymi (choć nie zawsze), a one same są niezwykle przyjemne dla oka i bogate w szczegóły, z których wiele jest zupełnie zbędnych z punktu widzenia rozgrywki.

Chaos on Deponia to gra trzymająca poziom pierwszej odsłony serii, choć nie ustrzegła się ona wpadek. Z drugiej strony jednak nie można autorom zarzucić dreptania w miejscu czy odcinania kuponów. Wszystkie zalety i wady nowości się wzajemnie znoszą, zostawiając gracza z bardzo dobrym produktem.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots bohater jeszcze wredniejszy i zabawniejszy
dots polityczna niepoprawność
dots pomysłowość niektórych rozwiązań
dots spójność fabularna
MINUSY
dots grafika
dots wysoce irytujący element zręcznościowy
dots na kilka godzin
dots dwa steamowe osiągnięcia zabugowane (choć da się obejść bez cheaterstwa)
Wymagania systemowe
Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM (2.5 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GTX lub lepsza), 5 GB HDD, Windows XP/Vista/7



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow