Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

ATOM RPG Trudograd

ATOM RPG Trudograd

Informacje o grze

dots Nazwa gry: ATOM RPG Trudograd
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Atom Team
dots Cena: 49,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
ATOM RPG Trudograd


Stare porzekadło głosi, iż lepsze jest wrogiem dobrego. Inne z kolei powiada, że jedynym, co jest lepsze od dobrego, jest więcej tego samego. Któremu z rzeczonych haseł postanowili zaufać twórcy ATOM RPG Trudograd?

Trudograd powstawał początkowo jako dodatek jak najbardziej niesamodzielny do pierwowzoru, zgodnie z wcale nie tylko dzisiejszą modą na różnorakie add-ony etc., pozwalające zarobić ciut więcej na pierwotnym tytule. W miarę postępow prac deweloperzy jednak uznali, iż ich nowe dzieło to jednak coś zbyt dużego, by „doklejać” je do oryginału, psując immersję tego ostatniego przez tak dużą „dygresję”. W konsekwencji jest to pozycja samodzielna, o mniejszych rozmiarach, ale też i niższej cenie (nie to jednak, by "jedynka" była jakoś strasznie droga).

ATOM Trudograd 091447,1
Głębia dyskusji


W konsekwencji w Trudogradzie będziemy mieli do czynienia z nowym wątkiem fabularny, mniej "kosmicznym" a bardziej "falloutowym" w porównaniu do pierwowzoru, z futuryzmem tak kochanym przez graczy preferującym różnorakie „przyszłościowe” cRPG-i. Podobnie jednak w legendarnym dziele Interplay'a esencję zabawy będą stanowiły zadania poboczne, nieraz poważne, częściej jednak z mniej czy bardziej komicznym posmakiem.

Akcja rozgrywa się na terenie zupełnie nowego obszaru, a mianowicie tytułowego miasta Trudograd wraz z przyległościami. Kilkukrotnie dane nam będzie udać się do lokacji, które trzeba będzie najpierw w ramach tej czy innej misji odblokować, przy czym jedna z nich będzie dostępna tylko raz, bez możliwości powrotu. Czasami jednak natkniemy się na nawiązania do pierwowzoru, uosabianych zwłaszcza przez postać Hexogena.

ATOM Trudograd 091447,2
Po czym poznać, że jesteśmy w Rosji?


Pewnej modyfikacji uległa również mechanika produkcji, a mianowicie system rozwoju postaci. Nie mamy do czynienia z klasycznymi "perkami", ale specyficzne drzewko umiejętności stanowi ciekawą nowalijkę, nieco w stylu czwartej odsłony serii Fallout.

O dziwo gra uległa pewnej zmianie pod względem wizualnym. O ile przez zdecydowaną większość czasu mamy do czynienia z tym samym izomtrycznym widokiem, to przy kilku okazjach autorzy uruchamiają kamerę. Ba, raz nawet staniemy twarzą w twarz z krową!

ATOM Trudograd 091447,3
Okazjonalnie kamera odejdzie od rzutu izometrycznego


Podkreślić należy również fakt, że dwa lata po premierze gra doczekała się pełnoprawnej, polskiej wersji językowej - i pisząc o pełnoprawności mam na myśli to, iż nawet cutscenki (inna rzecz, że ilość takowych jest śladowa) są dubbingowane nadwiślańską mową. Co więcej - w istocie jest to język polski a nie polskawy.

ATOM RPG Trudograd to gra, przy której przednio się bawiłem, choć czasami natykałem się na bugi czy pewne braki w opcjach dostępności (np. brak podświetlania postaci czy mapki bez domyślnych opisów). Dla obecnych „casuali” pozycja ta może sprawiać wrażenie nieco zbyt „chropawej”, lecz pod mało atrakcyjną powierzchnią kryje się całkiem przednie wnętrze.

Metryczka
Grafika 60%
Muzyka 70%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat oryginalnych Fallout-ów
dots ...acz z posmakiem prozy Głuchowskiego
dots nieliniowe zadania i ogólna swoboda
dots porządne spolszczenie
dots cena
MINUSY
dots bugi gdzieniegdzie
dots interfejs mógłby być przyjaźniejszy
Wymagania systemowe
Intel Core i5 / AMD FX, 8 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 / 8 GB Radeon RX 570 lub lepsza, 16 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow