Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Toshikazu Kawaguchi - Zanim wyblakną wspomnienia

Toshikazu Kawaguchi - Zanim wyblakną wspomnienia

Informacje o książce

dots Tytuł: Zanim wyblakną wspomnienia (思い出が消えないうちに)
dots Autor: Toshikazu Kawaguchi (川口俊和)
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 55/100


Na zboczu góry Hakodate w północnej Japonii kawiarnia Donna Donna słynie z olśniewających widoków na port. Ale to nie wszystko. Podobnie jak urocza tokijska kawiarnia Funiculi Funicula, Donna Donna oferuje swoim klientom niezwykłą możliwość podróży w czasie.

Stare porzekadło głosi, iż jeśli coś nas cieszy, to jeszcze większej radości dostarcza tegoż dwukrotność, od tejże zaś jeszcze lepsza jest potrójna doza „uszczęśliwiacza”. Inni mędrcy powiadają jednak, że nie da się dwukrotnie wejść do tej samej rzeki, zaś lepsze często okazuje się wrogiem dobrego. W który nurt myślowy wpisuje się „kawiarniana” proza Toshikazu Kawaguchiego?

Autor po raz wtóry musi się skonfrontować z wyzwaniem polegającym na fakcie, iż prawdziwa „magia” książki otwierającej cykl kryła się w miejscu, ale tak naprawdę była to powieść o przynależnych doń osobach. Wątki zaś właściwe dla tych ostatnich na swój sposób uległy wyczerpaniu, w konsekwencji czego każda kolejna strona wydaje się dość karkołomnie uderzać we wcześniejsze pomysły.

Toshikazu Kawaguchi   Zanim wyblakna wspomnienia 082936,1


Odpowiedzią autorskiego autora jest sięgnięcie po narzędzie właściwe dla wieku innych twórców literatury fantastycznej, poruszających zagadnienie podróży w czasie – a mianowicie przyjęcie coraz bardziej szkatułkowej konstrukcji całości, odwrócenie pierwszej zasady, polegającej w tym przypadku na tym, że dotychczasowi odwiedzający stają się odwiedzanymi, cel zaś w istocie przeinacza się w początek.

Niestety, całość na tym traci jeden ze swych zasadniczych atutów – a mianowicie urok prostoty skrywającej głębię. „Zanim wyblakną wspomnienia” nie jest niestety ani książką prostą, ani specjalnie głęboką. Co prawda po chwilowym zagubieniu łatwo wrócić na „fabularny szlak”, mimo to osad dyskomfortu już pozostaje.

Omawiana książka sprawia niestety wrażenie marketingowej konieczności a nie literackiej weny przesyconej polotem. Nade wszystko zawodzi to, co było największym atutem poprzedniczek – nastrój, który sprawia wrażenie dość sztucznego, momentami wręcz nadętego.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow