Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Toshikazu Kawaguchi - Zanim wystygnie kawa

Toshikazu Kawaguchi - Zanim wystygnie kawa

Informacje o książce

dots Tytuł: Zanim wystygnie kawa (コーヒーが冷めないうちに)
dots Autor: Toshikazu Kawaguchi (川口俊和)
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.

A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni…

W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie.


Nie mam zwyczaju picia kawy, nie praktykuję w związku z tym żadnego związanego z daną czynnością ceremoniału, nie wiąże się ona dla mnie z żadnym istotnym wspomnieniem życiowym, czy chociażby melancholijnym wspomnieniem. W konsekwencji przybytki zwane kawiarniami są dla mnie równie obce co poradnie ginekologiczne, lombardy czy sklepy wędkarskie – rozumiem ich istnienie, nie mam wobec takowego obiekcji, nie wzbudzają one jednak u mnie jakichkolwiek uczuć. Gdyby jednak była to kawiarnia taka, jak opisana w książce Toshikazu Kawaguchiego, to nie wykluczam, że przesiadywałbym w niej nieraz.

Autor całkiem sprytnie unika jednych z najczęstszych wnyków towarzyszących motywowi podróży w czasie, a mianowicie problemowi (nieraz zresztą nęcącemu samemu w sobie) paradoksów, wprost na zasadzie deus ex machina wprowadzając zasadę, że takowy wojaż nie może zaburzyć żadnego ciągu przyczynowo-skutkowego, wpłynąć na kształt codzienności. Podróż więc okazuje się raczej symulacją niźli rzeczywistym przemieszczeniem w czasoprzestrzeni.

Toshikazu Kawaguchi   Zanim wystygnie kawa 093228,1


Wcale jednak nie czyni to owego miejsca nieatrakcyjnym, uświadamia ono bowiem, że przeszłość stanowiąc zamkniętą księgę może jednocześnie zawierać w sobie wiele treści wciąż aktualnych, choć niejednokrotnie nieuświadamianych bądź wręcz zapomnianych. Przebudzenie świadomości w tym zakresie jak najbardziej zaś może wpływać na tu i teraz.

Proza japońskiego pisarza cechuje się dużym wdziękiem i delikatnością, poruszanie przezeń bolesnych tematów może skutkować łzami, lecz nie poczuciem dyskomfortu. Elegancka jest również struktura całości, dzielącej się na wyodrębnione rozdziały, pozostające jednak ze sobą w spójnym związku.

„Zanim wystygnie kawa” choć jest klasycznym utworem prozaicznym, to przywodzi na myśl właściwe dla Kraju Kwitnącej Wiśni wiersze haiku – w skromnej, acz melodyjnej treści kryjące niebagatelne znaczenie, choć dostrzegalne nieraz dopiero po chwili. Jak to dobrze, iż wydawca na ostatniej stronie informuje, że należy oczekiwać kontynuacji. Czy też dolewki.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow