Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ramez Naam - Crux

Ramez Naam - Crux

Informacje o książce

dots Tytuł: Crux
dots Autor: Ramez Naam
dots Ilość stron: 528
dots Wydawnictwo: Drageus
dots Rok wydania: 2013
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Minęło pięć miesięcy od chwili, gdy Nexus 5 trafił do sieci publicznej. Świat stał się innym, bardziej niebezpiecznym miejscem.

W Stanach Zjednoczonych terroryści – bojownicy Frontu Wyzwolenia Postludzi – używają Nexusa, aby zmieniać kobiety i mężczyzn w ludzkie bomby zegarowe, wymierzone w prezydenta oraz jego sojuszników. Rządowy naukowiec, w sekrecie uzależniony od Nexusa, dowiaduje się więcej, niż chciałby wiedzieć, na temat sił odpowiedzialnych za ostatnie zabójstwa.

W Tajlandii Samantha Cataranes odnalazła radość i spokój wśród dzieci urodzonych z Nexusem w mózgach. Kiedy jej nowej rodzinie zagrozi niebezpieczeństwo, nie zawaha się przed niczym, żeby ochronić bliskich. W Wietnamie Kaden Lane i Feng ukrywają się przed łowcami nagród. Rząd amerykański wyznaczył wysoką nagrodę za głowę Lane’a. Kade wie, że musi powstrzymać terrorystów nadużywających mocy Nexusa, zanim rozpętają wojnę na skalę globalną pomiędzy ludźmi i postludźmi. Ale żeby to zrobić, musi najpierw pozostać przy życiu i nie dać się złapać. W Szanghaju Ling Shu, dziecko postczłowiek, zrobi wszystko, aby uwolnić swoją zuploadowaną matkę z rąk chińskich władz.

Pierwsze strzały w wojnie między ludźmi a postludźmi padły. Świat już nigdy nie będzie taki sam.


Wojna umysłów czy mnemotechnika – a właściwie mnemotechnologia – nie są wątkami obcymi literaturze science-fiction, w żadnym jednak razie nie zaliczają się do jej pierwszoplanowego nurtu, a jeśli już się tam pojawiają, to raczej na zasadzie atrakcyjnych „gadżetów” niźli zagadnień o solidnej naukowej podbudowie. Ramez Naam podejmując więc dane tematy w „Nexusie” nie musiał się liczyć z wielkim ryzykiem – ani konkurencją – co nie zmienia faktu, że jego debiutancka powieść okazała się całkiem udaną. Nic więc dziwnego, że doczekała się ona kontynuacji.

„Crux” jest może nawet bardziej atrakcyjny dla czytelnika oczekującego niezwykłości i niecodzienności – liczba podmiotów, z których perspektywy obserwowany jest rozwój akcji, jest większa, a ich specyfika bardziej różnorodna, przez co bardziej frapująca. Nade wszystko jednak w tle pojawia się walka wywiadów, terroryzm, wojna karteli oraz idei, a wszystko to z amerykańską kampanią prezydencką w tle – co siłą rzeczy sprawia, iż w książce tej jest więcej akcji niźli ponadczasowej refleksji.

Ramez Naam   Crux 083906,1


Pewne wątpliwości budzi prawdopodobieństwo psychologiczne zachowań bohaterów oraz samego rozwoju wydarzeń. Niestety autorowi trudno było tu wyzwolić się z pewnych klisz i konwencji, co bardziej doświadczony czytelnik rozpozna większość wątków i raczej nie da się ani razu zaskoczyć.

Autorowi nie udało się również przezwyciężyć słabości cechujących wcześniej „Nexusa”, a mianowicie motywu „Rambo jak w filmie o Rambo” – miast napięcia sceny te szybko zaczynają budzić rozbawienie, rażąc swoją stereotypowością oraz groteskowością.

„Crux” to pozycja adresowana nade wszystko do tych czytelników, którzy czuli się nieusatysfakcjonowani powściągliwością (sic!) autora w epatowaniu instrumentarium właściwym dla filmów i książek klasy B. Autor bynajmniej nie zatracił swej naukowej pasji, niemniej jednak efekt końcowy momentami ociera się wręcz o pretensjonalność.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow