Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ramez Naam - Apex

Ramez Naam - Apex

Informacje o książce

dots Tytuł: Apex
dots Autor: Ramez Naam
dots Ilość stron: 744
dots Wydawnictwo: Drageus
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Niepokój ogarnia cały świat. Sekrety, kłamstwa, gniew – płyną falami z umysłu do umysłu. Siły policyjne walczą z buntownikami, ale ci, połączeni na poziomie neuronów, nie są łatwym przeciwnikiem. Mobilizują się armie, upadają rządy. Nadchodzi sterowana Nexusem rewolucja. Wśród tego chaosu wyrasta nowa ludzka rasa. A pewna naukowiec, oszalała z bólu, realizuje swój maniakalny plan zapanowania nad systemami elektronicznymi całej planety i stworzenia świata na nowo – na swoje podobieństwo... Apex jest tu. Świat nigdy nie będzie taki sam.

Nauki o mózgu stanowią niedocenianą przez twórców literatury science fiction dyscyplinę wiedzy. Co prawda mnogie są przypadki wykorzystywania ich elementów, zwłaszcza w nurcie cyberpunku, nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, iż każdorazowo mają one swego rodzaju służebny charakter. Inne podejście przedstawił jednak Ramez Naam, chociażby z racji swego nieliterackiego zawodu, „Apex” zaś ma stanowić zwieńczenie jego cyklu.

Książka rozpoczyna się z niemałym rozmachem, jakkolwiek dość typowym dla gatunku – a mianowicie wizją zagrożenia o globalnym zasięgu, ze wszech miar jednak mającym swoje źródło w ludzkości i o czysto człowieczych motywacjach. Niestety pisarz nie jest pod tym względem specjalnie oryginalny – nie można mu zarzucić prostackiego kopiowania cudzych pomysłów, niespecjalnie jednak udaje mu się znalezienie własnej oryginalnej drogi.

Ramez Naam   Apex 073229,1


Nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, iż chyba w zbyt dużym stopniu wierzy on w zagrożenia związane z hakerstwem. Naturalnie niebezpieczeństw tych nie sposób współcześnie lekceważyć, biorąc pod uwagę chociażby przebieg kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku czy akcje Mosadu wymierzone w irański program nuklearny, jednakże chociażby ten ostatni wskazuje, że zabezpieczenia w postaci odłączenia od globalnej sieci są dość skuteczne, najsłabszym ogniwem jest zaś człowiek.

I właśnie na tym ostatnim elemencie skupia się autor, sugerując, że ludzki umysł to „tylko” kolejny rodzaj komputera, jakkolwiek bardzo wyrafinowanego i skomplikowanego, kwestią czasu jest zaś jego wprzęgnięcie w systemy o sztucznej proweniencji. W posłowiu autor zaznacza swe fachowe wątpliwości co do tempa, w jakim to nastąpi, pytanie raczej jednak sprowadza do kwestii „kiedy” a nie „czy”.

„Apex” to książka napisana z rozmachem, najbardziej „sensacyjna” z całej trylogii. Traci na tym trochę jej warstwa naukowa, nie pobudza ona już tak inteligencji czytelnika skłaniając go do (auto)refleksji – a brak tej unikalności jest nieco rozczarowujący, nawet jeśli pozostałe danie wciąż nie jest zakalcem.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow