Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Nnedi Okorafor - Laguna

Nnedi Okorafor - Laguna

Informacje o książce

dots Tytuł : Laguna (Lagoon)
dots Autor: Nnedi Okorafor
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 37 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Troje nieznajomych, a każde z nich ma swoje problemy. Biolog morski Adaora. Słynny w całej Afryce raper Anthony. Udręczony żołnierz Agu. Kiedy wędrują po plaży Bar Beach w Lagos, legendarnej nigeryjskiej metropolii, są bardziej samotni niż kiedykolwiek.

Kiedy jednak coś podobnego do meteorytu wpada do oceanu, troje ludzi zabranych przez falę zostaje ze sobą związanych na wiele trudnych do zrozumienia sposobów. Wraz z Ayodele, gościem z gwiazd, przebijają się przez Lagos i walczą z czasem, by ocalić miasto, świat... i samych siebie.


Literatura afrykańska jest w Polsce niemal kompletnie niespenetrowanym czytelniczo terytorium, a jeśli już, to raczej znana z perspektywy „białego człowieka” jak John Maxwell Coetzee. Podobnie rzecz się ma Afryką jako taką, która poza kliszami w rodzaju Murzynka Bambo stanowi istną terra incognita, którą śmiało można opatrzyć przypiskiem hic sunt leones (i na naszych łamach trzeba się naszukać, by zlokalizować choćby twórczość niejakiej Yaa Gyasi). Cóż dopiero rzec o jej współczesności? Tymczasem Nnedi Okorafor to Nigeryjka z nigeryjskiej krwi (jakkolwiek urodzona poza Afryką), głównym bohaterem zaś jej powieści jest Lagos, za którym wzdycha niczym Mickiewicz za Zaosiem.

Akcja powieści rozgrywa się współcześnie, tak iż czytelnik ma autentyczną okazję poznać Afrykę Zachodnią taką, jaką naprawdę ona jest – pełna wszelakich kontrastów, bynajmniej nie tylko majątkowych, lecz również religijnych czy też etnicznych. Co gorsza, dość łatwo prowadzą one do rozwiązań sporów ukierunkowanych na przemoc, tą gwałtownością przepojonych.

Nnedi Okorafor   Laguna 212858,1


Nie sposób pozbyć się wrażenia, iż autorka oferuje istną podróż w czasie, acz jednocześnie w dwóch różnych kierunkach. Dość wskazać chociażby na rozkwit protestanckich form religijności, kojarzących się raczej z amerykańskim dziewiętnastowiecznym Pograniczem niźli bieżącym tysiącleciem – a przecież niezwykle żywych współcześnie w krajach zupełnie obcych tego rodzaju mentalności. Warto przypomnieć, że najsłynniejszy Nigeryjczyk w Polsce w ostatnich latach – niedawny poseł na Sejm RP John Godson był właśnie pastorem, a i jego (nowo obrane) nazwisko było wysoce wymowne.

Najbardziej problematyczny jest jednak wątek główny fabuły – cóż, jakkolwiek potrafi on zająć, nie sposób nie odnieść wrażenia, iż stanowi on najsłabszy element książki. Nie porywa on, niejednokrotnie zaś rozwija się w kierunkach wątpliwych psychologicznie, niejako poddając się z góry założonym tezom.

Podczas czytelnikowi towarzyszy również wrażenie, że ma do czynienia z powieścią częściowo autobiograficzną, co niestety jest wadą, pisarka bowiem zdaje się dokonywać rozrachunków z własną przeszłością, daje upust swoim osobistym frustracjom, niejako literacko mści się na sprawcach swoich krzywd, przez co traci na wiarygodności.

„Laguna” to książka dedykowana miastu Lagos, owoc wychodźczej miłości ku niemu, przez co miejscami czaruje, w innych zaś fragmentach nuży i przytłacza jednostronnością. Z nadwiślańskiej perspektywy nie sposób jednak odmówić jej jednego zasadniczego atutu – świeżości.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow