Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Yaa Gyasi - Droga do domu

Yaa Gyasi - Droga do domu

Informacje o książce

dots Tytuł : Droga do domu (Homegoing)
dots Autor: Yaa Gyasi
dots Ilość stron: 412
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 42,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.

Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.


Wiedza polskiego czytelnika w przedmiocie losów społeczności afroamerykańskiej jest dość fragmentaryczna oraz kliszowa. Z jednej strony miało miejsce niewolnictwo i związana z nim wojna secesyjna, z drugiej od lat 50. po lata 80. minionego wieku toczyła się walka o prawa obywatelskie (jakie konkretnie, poza zniesieniem segregacji, niekoniecznie przeciętny Polak będzie wiedział). Podobnie mamy do czynienia z „dobrą” Północą i „złym” (choć tu cudzysłów niekoniecznie jest już uzasadniony) Południem. Co jednak działo się pomiędzy tymi okresami, jak też jak dane zróżnicowanie się wykształciło i na ile jest uzasadnione – to już terra incognita. Po części mroki te rozwiewa Yaa Gyasi.

Naturalnie imię i nazwisko autorki niekoniecznie kojarzy się z typowo amerykańską angielszczyzną, choć w tym przypadku można się doszukiwać wielu związków z takim Barackiem Husseinem Obamą II. Młoda pisarka jest bowiem w istocie imigrantką, spinającą niejako swoją osobą dwa kontynenty. Ta dychotomia znajduje zaś odzwierciedlenie w konstrukcji samej książki.

Yaa Gyasi   Droga do domu 184624,1


Kultową powieścią poświęconą losowi amerykańskich Czarnych są „Korzenie” Alexa Haley'a, przedstawiająca losy kolejnych pokoleń, przeskakując na kolejne w momencie ich nieodwracalnego zerwania z poprzednimi. Co jednak jest szczególną wartością „Drogi do domu”, autorka nie zrywa nagle wątku wraz z wyzwoleniem, lecz snuje opowieść aż po czasy współczesne, prezentując trwałość Golgoty tej społeczności.

Co jednak szczególnie pasjonujące, scena amerykańska stanowi tylko jedną stronę medalu, niejako symultanicznie autorka prezentuje bowiem losy ich afrykańskich pobratymców, którzy pozostali w swej ojczyźnie – i trudnili się chociażby handlem niewolnikami. Pewien żal rodzi tylko pewne zbagatelizowanie czasów współczesnych, stronienie od jakiejkolwiek oceny życia po dekolonizacji.

Od czasu do czasu autorka jednak zbacza z historycznych ścieżek, wplatając w swą opowieść elementy tzw. realizmu magicznego. Są one skromne i zasadniczo nie psują smaku powieści, niejako dokumentując żywotność i intensywność myślenia w kategoriach czarów właściwego dla całych społeczności Czarnego Lądu.

Całość jest napisana sprawnie, język nie tyle stanowi przeszkody, co wręcz dodatkowy atut książki. Również strona wydawnicza nie wzbudza jakichkolwiek zastrzeżeń, może z wyjątkiem prawdziwie szpetnej okładki, raczej odstraszającej niźli przyciągającej ku tak frapującej treści.

„Droga do domu” jest dla mnie jednym z większych pozytywnych zaskoczeń mijającego roku. Dowodzi ona doskonałego gustu i wyczucia redaktorów Wydawnictwa Literackiego i jakkolwiek wątpię, czy kiedykolwiek doczeka się ona rangi przypisywanej wspomnianym „Korzeniom” - jak się zdaje przy mnogości wątków jest ona na to nie dość obszerna – tym niemniej może stanowić doskonałe remedium na łatwość osądów polskiego czytelnika formułowanych pod adresem wydarzeń w Ferguson i innych miejscach Stanów Zjednoczonych Ameryki.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow