Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Małgorzata Lisińska - Czarownica

Małgorzata Lisińska - Czarownica

Informacje o książce

dots Tytuł : Czarownica
dots Autor: Małgorzata Lisińska
dots Ilość stron: 322
dots Wydawnictwo: Genius Creations
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 39,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 50/100


Sodi, Likal i Yasa zmierzają wprost do paszczy lub łożnicy Smoczycy. Właściwie tylko ten ostatni ma szanse na to ostatnie. Krasnoluda i uczennicę Pierwotnego czeka lżejszy los. Nasi bohaterowie umilają sobie drogę, popadając w liczne tarapaty, grając w „jakie to przekleństwo”, testując wytrzymałość krasnoluda na trunki i wytrzymałość pozostałych na krasnoluda. Słowem – bawią się wyśmienicie, jak to tylko oni potrafią. Wszystko do czasu, kiedy na granicy z Itru sprawy nadmiernie się komplikują i przed wędrowcami stają kardynalne pytania. Czy Yasa poświęci najskrytsze marzenia dla podopiecznej? Czy Likal okiełzna drzemiącą w niej moc? Czy Sodi z pomocą Tropiciela ochroni przyjaciół?

„Tropiciel”
Małgorzaty Lisińskiej nie był entuzjastycznie nastrajającą pozycją, mimo że jego lektura postępowała wartko i niejednokrotnie skutkowała ona mniej czy bardziej szczerym uśmiechem. Autorka przy okazji tej pozycji jednak nie wyczerpała bynajmniej wszystkich swych pomysłów i przystąpiła do stworzenia książki, którą nie tylko można określić mianem dalszych opowiadań, co wręcz kontynuacją.

„Czarownica” to nie tylko twórcza reinterpretacja znanych, wręcz już oklepanych legend, klechd i baśni, pod tym względem jest to wręcz pozycja rozczarowująca, choć niekoniecznie musi to negatywnie świadczyć o ambicji pisarki. Przeciwnie, lekceważenie okazywane przez nią przyjętym konwenansom jest zabawne samo w sobie, a i zarazem niepozbawione sensu.

Malgorzata Lisinska   Czarownica 074825,1


Polska autorka postanowiła bowiem stworzyć niejako szersze tło fabularne, z głównych bohaterów czyniąc nie tylko pocieszną kompanię natykającą się na różnorakie wyzwania i ze swadą, właściwie bez stropienia i w sposób rubaszny się z nimi mierzącą, co grono osób, które muszą się zmierzyć z głębszą tajemnicą, czasami nakazującą zmierzyć się z takim czy innym, ale (dość) autentycznym dylematem moralnym.

Problem w tym, że ta opowieść wcale nie jest specjalnie intrygująca czy chociażby zaskakująca. Co więcej, przyjęta przez autorkę konwencja przeskakiwania między różnymi planami, nade wszystko chronologicznymi, niespecjalnie sprawdza się w praktyce, miast frapować budzi dezorientację. Nadto irytację budzą grafomańskie ciągoty autorki ku niektórym frazom, z wysuwającą się „sempiterną” na pierwszy plan.

„Czarownica” to literatura miejscami zabawna, momentami drażniąca, jakkolwiek wdzięczna pod względem formy, to jednak stanowiąca przejaw jej zdecydowanego przerostu nad prezentowaną treścią.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow