Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

George R.R. Martin - Ukryty As

George R.R. Martin - Ukryty As

Informacje o książce

dots Tytuł : Ukryty As (Ace in the Hole)
dots Redaktor: George R.R. Martin
dots Ilość stron: 526
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 45 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Przed czterdziestu laty pozaziemski wirus stworzył obdarzone nadludzkimi możliwościami istoty znane jako asowie i dżokerzy. Od tej pory toczą one walkę o swe prawa i szacunek Akcja szóstego tomu cyklu Dzikie karty rozgrywa się podczas konwencji prezydenckiej Partii Demokratycznej w Atlancie. W centrum konferencyjnym Omni panuje groza. Fanatyczny przywódca religijny pragnie pozbawić dzikie karty wszelkich praw, a ukryty as władający potężną mocą zamierza wpłynąć na wynik konwencji. Na tym pełnym namiętności i intryg tle obserwujemy garstkę asów i dżokerów walczących o władzę nad krajem.

Biorąc pod uwagę fakt, iż konwencja kryminału z elementami thrillera przyjęta przy okazji „Brudnych gier” nie udała się w pełni, dość zrozumiała jest pewna modyfikacja w tym zakresie. Tym bardziej zaś jest oczywista, gdy sobie uświadomić fakt momentu, w którym ona powstawała – a mianowicie tuż po roku wyborczym.

W konsekwencji autorzy uniwersum „Dzikich kart” raczą czytelnika political fiction, którego oś stanowi konwencja Partii Demokratycznej, mająca wyłonić kandydata w wyborach prezydenckich. Wybór jest jak najbardziej realny, gdyż pretendenci różnią się znacznie między sobą, co czyni ich rywalizację tym bardziej frapującą.

George R


Naturalnie tego rodzaju powieści nie dla każdego są absorbujące, ale w przypadku „Ukrytego Asa” efekt zaintrygowania udało się osiągnąć, choć z pewnością dla polskich czytelników niektóre szczegóły specyfiki amerykańskiego procesu wyborczego mogą być niezrozumiałe.

Nie zmienia to jednak faktu, iż książka ze wszech miar jest reprezentantką fantastyki – akcję przesycają „niesamowitości”, czy to pod względem postaci, ich zachowań czy skutków. Zarazem jednak całość skrywa pewną tajemnicę, co najmniej kilka niedokończonych wątków.

„Ukryty As” to jedna z najbardziej udanych pozycji z cyklu, sprawdzająca się pod niemal każdym względem. Zarazem niepostrzeżenie stanowi ona zapis epoki, w sposób niezamierzony wzbogacając książkę o walory historyczne.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow