Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Abdulrazak Gurnah - Raj

Abdulrazak Gurnah - Raj

Informacje o książce

dots Tytuł :Raj (Paradise)
dots Autor: Abdulrazak Gurnah
dots Ilość stron: 304
dots Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 54,89 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Yusuf ma dwanaście lat i granice jego świata wyznaczają dom rodzinny oraz hotel, który prowadzi jego ojciec. Do czasu, kiedy z kolejną wizytą przybywa wuj Aziz – wędrowny kupiec i właściciel sklepu. Chłopiec wraz z wujem wyrusza w podróż, która, choć z przerwami, będzie trwała przez wiele lat. Yusuf jeszcze o tym nie wie. Nie ma też pojęcia, że został sprzedany za długi i jego beztroskie dzieciństwo właśnie się skończyło. Ta podróż to nie tylko droga przez nieznany ląd, ale też wyprawa w głąb siebie, która staje się uniwersalną opowieścią o dojrzewaniu i poszukiwaniu tożsamości.

Afryka to kraina, którą tylko na gruncie lingwistyki można zamknąć w jednym słowie. Mimo to cały ten wielki kontynent – znacznie większy i różnorodniejszy od naszej Europy – zwykliśmy w istocie zamykać w kliszach, ze słoniem, palmą i murzynem w tle. Na szczęście owa „Afryka” (od)zyskuje swój własny głos, wskazując, iż w istocie należy odkryć ją na nowo.

Lektura „Raju” dość mocno przywodzi na myśl poprzednią opublikowaną w Polsce książkę noblisty, a mianowicie „Powróconych”. Jest to jednak pozycja nieco skromniejsza pod względem rozmiarów, można również odnieść wrażenie, iż w przypadku drugiego ze wskazywanych dzieł miało ono charakter bardziej „monumentalny”.

Abdulrazak Gurnah   Raj 085202,1


Z niemałym prawdopodobieństwem jest to jednak zapewne złudzenie niżej podpisanego, stanowiące być może wpływ faktu, że tym razem fabuła koncentruje się niemal głównie na jednej postaci (choć…), wszystkie pozostałe zaś – jakkolwiek odmalowane z niemałą pieczołowitością i stanowiące zdecydowanie samodzielne indywidua – niejako orbitują wobec niej. Również i udział Wielkiej Historii w odmalowywanej opowieści jest mniejszy, a z pewnością dyskretniejszy, co nie zmienia faktu, iż jest ona obecna.

„Raj” jest niewątpliwie powieścią humanistyczną – jakkolwiek jej akcja rozgrywa się w egzotycznej dla nadwiślańskiego czytelnika scenerii i okresie historycznym, to wciąż człowiek jako taki stanowi główny przedmiot zainteresowania autora. Ów człowiek sprawia jednak wrażenie miotanego wichrami sił, na które nie ma żadnego wpływu – poniekąd jak w życiu każdego i każdej z nas.

Omawiana książka winna usatysfakcjonować każdego czytelnika, niezależnie od przyświecających mu motywacji w trakcie jej otwierania po raz pierwszy. Przedstawia ona inny świat, a jednak tak jakby znany, innych ludzi, a jednak jakby znajomych.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow