Wyszukiwarka
Logowanie
   Pamiętaj mnie
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ku gwiazdom

Ku gwiazdom

Informacje o książce

dots Tytuł : Ku gwiazdom
dots Autorzy: Bartek Biedrzycki, Grzegorz Brona, Dorota Dobrzyńska, Łukasz Marek Fiema, Adam Groth, Wojciech Gunia, Marta Kładź-Kocot, Michał Kłodawski, Marcin Kowalczyk, Marta Magdalena Lasik, Mikołaj Maria Manicki, Marcin Mazur, Kamil Muzyka, Marcin Przybyłek, Grzegorz Rogaczewski, Andrzej Zimniak
dots Ilość stron: 440
dots Wydawnictwo: IX
dots Rok wydania: 2021
dots Cena: 49 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Kosmos porusza ludzką wyobraźnię od tysiącleci, ale dopiero triumfy epoki rewolucji przemysłowej, a następnie tzw. rewolucji naukowej sprawiły, iż marzenia te nie muszą z góry jawić się jako fantasmagoryczne czy zupełnie nierealne. W konsekwencji science fiction niewątpliwie stanowi jeden z czołowych nurtów literatury (i nie tylko) ostatnich lat i już bez najmniejszej przesady można w jej kontekście mówić o klasykach. Wciąż jednak do spenetrowania pozostają ogromne przestrzenie, czego dowodzi antologia „Ku gwiazdom”.

Większość autorów opublikowanych w danym zbiorze tekstów nie jest znanych przygodnemu czytelnikowi, niepozostającemu zdeklarowanym członkiem fandomu. Nie jest to bynajmniej antologia najlepszych tekstów „wszech czasów”, lecz efekt konkursu. W żadnym razie nie musi to oznaczać jednak słabości całości, wszak i choćby taki Andrzej Sapkowski debiutował swym wiedźmińskim opowiadaniem właśnie w ramach pewnego plebiscytu.

Ku gwiazdom 124420,1


Teksty cechują się daleko posuniętą różnorodnością, akcja części z nich rozgrywa się daleko w czasie i przestrzeni od planety Ziemi, podczas gdy inne rozgrywają się w Polsce pod rządami Andrzeja Dudy. Różnią się one również formą, osobiście mam wrażenie, że co najmniej jeden z nich był nade wszystko żartem z samej konwencji, choć inteligentnym i pozwalającym go potraktować również pół serio.

Niestety śmiem twierdzić, iż żadne z opublikowanych opowiadań nie nosi w sobie pierwiastka ponadczasowości, w mej ocenie jest wysoce wątpliwe, by którekolwiek z nich stało się zaczątkiem wielkiej kariery i po latach było wspominane jak „Wiedźmin” z 1986 roku. Nie oznacza to bynajmniej, że zasługują one na zapomnienie.

„Ku gwiazdom” to antologia, która nikogo nie przekona do science fiction. Jest to literatura adresowana ku miłośnikom tego nurtu, lecz bynajmniej nie bezkrytycznym i nawet ci bardziej wymagający winni pozostać zasadniczo usatysfakcjonowani.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artyku na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow