Kelley Armstrong o swojej książce „Przebudzenie” mówi, że powstaÅ‚a z chÄ™ciÄ… napisania czegoÅ› dla nastolatków. BiorÄ…c pod uwagÄ™ rejony, z których pochodzi pisarka i jej styl pisania można odnieść wrażenie, że powieść kierowana jest jedynie dla Amerykanów. Każdy motyw, dialog czy zachowanie wydaje siÄ™ ograne ,mimo że może czytamy coÅ› podobnego po raz pierwszy.
Zdolności paranormalne w połączeniu z młodymi bohaterami wydają się całkiem ciekawą koncepcją, dającą wiele możliwości. Właściwie to kwestią czasu było przeniesienie się paranormalnych ze szkoły średniej do podstawówki, a właściwie do ośrodka dla trudnej młodzieży, Lyle House. Właśnie tam poznajemy główną bohaterkę powieści, Chloe Sunders, która odkrywa prawdę o ludziach pracujących w placówce. Okazuje się bowiem, że przeprowadzają eksperymenty na młodych podopiecznych, posiadających paranormalne umiejętności, dokonując manipulacji ich genów i wzmacniając ich moce, a gdy któryś z nich nie współpracuje, dokonują jego likwidacji. Chloe postanawia więc uciec, dołączając do swoich przyjaciół, którym już się to udało: Dereka i Simona. Po drodze przyplątuje się jeszcze Tori, dziewczyna, która nienawidzi wszystkich dookoła łączne ze swoją matką, która bierze czynny udział w projekcie.
Książka jest kontynuacją pierwszej części pod tytułem
„Wezwanie”, lecz nie ma problemu z dopasowaniem siÄ™ do akcji. Kanadyjska pisarka umiejÄ™tnie przypomina o wydarzeniach z poprzedniej części, dziÄ™ki czemu można Å‚atwo wpaść w nurt fabuÅ‚y. Niestety, z tÄ… jest nieco gorzej. W powieÅ›ci co prawda caÅ‚y czas siÄ™ coÅ› dzieje i nie ma chwili wytchnienia dla czytelnika, który wciąż jest raczony poÅ›cigami za uciekajÄ…cymi nastolatkami, walkami czy wypadkami bohaterów. Mimo tego nie można oprzeć siÄ™ wrażeniu znudzenia.
”Przebudzenie” jest kierowane dla nastolatków, wiÄ™c to może tu tkwi problem. Powieść nie należy do wyjÄ…tkowo gÅ‚Ä™bokich dzieÅ‚ i nie zachwyca przemyÅ›leniami. Bardzo prosty jÄ™zyk, chwilami kolokwialny daje siÄ™ nieźle czytać, lecz odpycha prozaicznoÅ›ciÄ…. Z drugiej jednak strony książka chwilami bywa naprawdÄ™ mocna. Motywy kanibalistyczne, czy życie na ulicy potrafiÄ… zszokować i zniesmaczyć dorosÅ‚ego czytelnika. Krwawe zabójstwa w wizjach Chloe (czternastoletniej dziewczynki) również nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy. Ta brutalność kłóci siÄ™ z zaÅ‚ożeniem takiej a nie innej grupy docelowej. Dla kogo jest wiÄ™c ta książka? Nie potrafiÄ™ odpowiedzieć na to pytanie.
Ociekająca w krew, zło i milkszejki powieść wyszła nieco karykaturalnie i w sposób do bólu amerykańsko przerysowany. Jej akcja gna do przodu niczym jeździec bez głowy, tracąc wątki i koncepcje. Trochę w tym chaosu i nieporadności pisarskiej, ale w gruncie rzeczy dobrze się czyta. Nie wątpię, że znajdą się osoby, których powieść
Armstrong wciągnie po uszy. Ja do nich nie należę, lecz doceniam tę nutę oryginalności w nieoryginalnej tematyce.
Książkę oceniam na
6/10
|
Autor: WSP
|
|
|