Wyszukiwarka
Logowanie
   PamiÄ™taj mnie
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Artur Baniewicz - Smoczy Pazur

Artur Baniewicz - Smoczy Pazur

Informacje o książce

dots Tytuł: Smoczy Pazur
dots Autor: Artur Baniewicz
dots Ilość stron: 328
dots Wydawnictwo: SuperNOWA
dots Rok wydania: 2003
dots Cena: 29,90 PLN


Artur Baniewicz rozpoczął pracę nad sagą o czarokrążcy, jak sam przyznaje, po zakończeniu przez Sapkowskiego opowieści o wiedźminie. Rozżalenie zakończeniem cyklu, spowodowało chęć stworzenia powieści, nawiązującej do przygód Geralta z Rivii. Co z tego wyszło? Wbrew moim obawom, książka interesująca, zabawna, świetnie napisana, z bohaterem o niebo lepszym od znanego chyba wszystkim wiedźmina.

Debren z Dumayki, bohater „Smoczego Pazura” jest magunem. Co to znaczy? Maguna rozumieć można jako „wÄ™drownego mistrza magii, czarodzieja z tytuÅ‚em uniwersyteckim”; jak to zwykle bywa wÅ›ród ludzi parajÄ…cych siÄ™ takowÄ… profesjÄ…, Debren ciÄ…gle wpada w tarapaty, a zapÅ‚ata za wykonywane usÅ‚ugi, nie starczyÅ‚aby nawet na przysÅ‚owiowe „waciki”. Nasz bohater ciÄ…gle uwikÅ‚any jest w polityczne intrygi, walczy z potworami a także rozwiÄ…zuje zagadki rodem z powieÅ›ci Agathy Christie. Co wiÄ™c odróżnia go od Geralta? Otóż nie jest to napakowany rÄ™bajÅ‚o, którego najważniejszym celem jest rozpieprzanie każdej napotkanej kreatury (wybaczcie za lekkie uproszczenie), lecz czÅ‚owiek obdarzony inteligencjÄ…, posiadajÄ…cy wÅ‚asne, bogate przemyÅ›lenia, myÅ›lÄ…cy analitycznie a przy tym wszystkim lekko fajtÅ‚apowaty i obdarzony humorem. PodsumowujÄ…c, Debren to postać niezwykle interesujÄ…ca a opowieÅ›ci o jego przygodach czyta siÄ™ z niemaÅ‚Ä… przyjemnoÅ›ciÄ….

Skoro postać głównego bohatera zostaÅ‚a już troszkÄ™ przybliżona, warto teraz zająć siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ… w jakiej siÄ™ znajduje. Åšwiat przedstawiony przez Baniewicza nasuwa na myÅ›l Å›redniowiecze, wyprawy krzyżowe, wszystko to jest jednak w swoisty sposób „wypaczone”: po pierwsze, od kiedy to w Å›redniowieczu rycerze posÅ‚ugujÄ… siÄ™ zaawansowanymi technologicznie maszyneriami, jak chociażby samonaprowadzajÄ…ce siÄ™ pociski? Druga rzecz, religia: wszystko jest zmodyfikowane - zamiast 10 przykazaÅ„ mamy 11 wytycznych, symbol krzyża zastÄ…piony zostaÅ‚ koÅ‚em (stÄ…d rycerze koÅ‚owi i wyprawy koÅ‚omyjne do ziemi Å›wiÄ™tej). W książce znajdziemy jeszcze wiele analogii do naszej rzeczywistoÅ›ci, jednak poprzestanÄ™ na tych kilku, które już wymieniÅ‚am. CaÅ‚y Å›wiat przedstawiony zostaÅ‚ w sposób niezwykle szczegółowy, spójny i logiczny co zapisujÄ™ na duży plus, gdyż dokÅ‚adność w tym wzglÄ™dzie staje siÄ™ ostatnio bardzo rzadka.

SmoczyPazur 200738,1


Kolejnym pozytywem książki jest kreacja bohaterów. Wreszcie porządnie zarysowane postaci, którym w żadnym razie nie można zarzucić jednowymiarowości. Są to dobrze rozbudowane charaktery, widać, iż autor z dbałością podszedł do stworzenia portretów psychologicznych najważniejszych postaci, dzięki czemu bez trudu można się z nimi utożsamić i zrozumieć ich postępowanie.

„Smoczy Pazur” podzielony zostaÅ‚ na 4 opowiadania, każde z nich lepsze od poprzedniego. PrzygodÄ™ swÄ… Debren rozpoczyna wkraczajÄ…c w Å›wiat interesujÄ…co zmienionej bajki o Kopciuszku („SproÅ›ny kapeć Kopciuszka”), dalej rzecz dzieje siÄ™ w domu uciech gdzie staje przed koniecznoÅ›ciÄ… rozwiÄ…zanie iÅ›cie kryminalnej zagadki („Grzywna i Groszy siedem”), później morska przygoda z krwiożerczym smokiem w roli głównej („Smoczy Pazur”), by w finale spotkać alternatywÄ™ dla Don Kichota. Każde z tych opowiadaÅ„ cechuje siÄ™ interesujÄ…cÄ… akcjÄ…, dynamizmem i nieprzewidywalnoÅ›ciÄ… zakoÅ„czenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o warsztacie Baniewicza - i tu ogromny plus: autor prowadzi świetne dialogi, które nijak się mają do pustych wypełniaczy, lecz przeciwnie, są inteligentnymi rozmowami wprowadzającymi nowe fakty, pozwalającymi poznać światopogląd bohaterów, a w dodatku dość często oprawionymi dawką humoru. Język jest splotem archaizmów i mowy współczesnej, co dzięki niezaprzeczalnym umiejętnością autora tworzy wspaniały efekt. Nie brakuje również wątków filozoficznych, jednak nie pojawiają się one w sposób nachalny, nie są przerysowane i w większości przypadków objawiają się jako własne przemyślenia poszczególnych postaci.

Po przeczytaniu „Smoczego Pazura” mogÄ™ z czystym sumieniem stwierdzić, iż Artur Baniewicz jest pisarzem niezwykle utalentowanym, którego prozÄ™ czyta siÄ™ z wielkÄ… przyjemnoÅ›ciÄ… i zainteresowaniem . Mam nadziejÄ™, iż dalsze części sagi („Pogrzeb czarownicy” i „Gdzie księżniczek brak cnotliwych”) okażą siÄ™ równie interesujÄ…cymi pozycjami.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artyku³ na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow