Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Minotaur

Minotaur - zapowiedź

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Minotaur
dots Gatunek: hybryda przygodówki i powieści graficznej
dots Producent: U7 committee
dots Cena: 53,99 PLN
Minotaur


Utarło się przekonanie, że reprezentanci gatunku tzw. powieści graficznych (visual novel) muszą stronić od jakichkolwiek interakcji, rolę gracza – a właściwie bardziej użytkownika – sprowadzając co najwyżej do podjęcia takiej czy innej decyzji, popychającej fabułę w nieco (lub wcale nie aż tak nieco) odmiennym kierunku. Naturalnie pogląd ten nie wziął się znikąd, na jego poparcie można przywołać dziesiątki i wręcz setki przykładów. Nie oznacza to bynajmniej, że jest to gatunek skostniały, stroniący od rozwiązań alternatywnych, czego dowodzi chociażby Minotaur.

Akcję gry – przy wyborze ścieżki Noda (o czym dalej) – zgodnie z najpopularniejszymi kanonami rozpoczynamy śledząc ją niejako z oczu głównego bohatera. Perspektywa ta jest czymś częstym, ale już dosłownie po chwili odkrywamy, że produkcja ta będzie wymagała od nas czegoś więcej, musimy bowiem uporać się z typowym dla klasycznych przygodówek point’n’click wyzwaniem polegającym na zgromadzeniu takich czy innych przedmiotów, jak też rozwiązaniu łamigłówki. Jakkolwiek żaden z tych elementów nie jest wymagający, to nie stanowią one listka figowego, lecz pełnoprawny element produkcji.

Minotaur 072723,1
Nie obejdzie się bez ładnych (kobiecych) widoków


Opowiadana historia rozgrywa się w dość typowym cyberpunkowym świecie, główny bohater posiada bowiem implanty, a nawet jest częściowo zcybernetyzowany, przy okazji odbywa rozmowy z podprogramem w postaci kobiecego awatara. No tak, nie zapominajmy, iż mowa jest o cyberpunku w wydaniu japońskim, co oznacza, iż – co prawda rzadko – natkniemy się na gadające zwierzęta, jak też niemal wszyscy będą posiadali charakterystyczne wielkie oczy.

Nie należy dać się zwieść dość bajkowej, kreskówkowej oprawie wizualnej. W rozmowach między postaciami pojawi się chociażby temat seksu, a nawet zboczeń (w postaci np. pedofilii), niektóre żarty zaś będą się cechować skatologią dość typową dla kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Minotaur 072724,2
...choć czasami bardzo specyficznych


Na chwilę obecną rzeczona produkcja oferuje tylko jedną tzw. ścieżkę, w trakcie której można odblokować trzy dalsze – co jednak nie znaczy, że je rozegrać, tu bowiem należy oczekiwać na dalsze aktualizacje. Docelowo całość ma zaś zaoferować, jak się zdaje, pięć alternatywnych historii, każda z nich zaś może się zakończyć na kilka różnych sposobów. Oby.

Sporą wadą na chwilę obecną jest brak możliwości swobodnego zapisu stanu gry – ten bowiem następuje automatycznie na początku każdego rozdziału (te co prawda nie są specjalnie długie, niemniej jednak), co gorsza w formie nadpisania na poprzedniku. Oznacza to, że choćby próba naprawienia własnego błędu (polegającego na nieodblokowaniu ścieżki alternatywnej) wymaga w istocie rozpoczęcia od początku, od samego początku. Zaiste jest to obrzydliwość w oczach Nuggana!

Minotaur 072724,3
V.A.T.S. w świecie powieści graficznych - tego jeszcze nie było


Atutem produkcji jest oprawa audiowizualna. Nie wszystkie lokacje są równie atrakcyjne (z drugiej strony – jak frapująco przedstawić schowek na środki czystości?), lecz niektóre potrafią autentycznie oczarować. Co więcej, tu i tam pochowane są specjalne „znajdźki”, które nie są podświetlone jako tzw. gorące punkty, tym bardziej więc warto czasami podelektować się ich estetyką. Podobnie rzecz się ma z muzyką i udźwiękowieniem – jest delikatnie, nienachalnie, acz nastrojowo. Raz co prawda natknąłem się na przemieszanie dubbingu angielskiego i japońskiego, lecz na obecnym etapie produkcji ma to prawo się zdarzyć.

Minotaur to produkcja, o której warto pamiętać. Na obecnym etapie produkcja ta intryguje, chociażby pod względem tytułu i zupełnie nieoczywistych nawiązań do motywu labiryntu. Pozostaje tylko trwać w nadziei, iż autorzy nie poprzestaną na jej uzupełnieniu pod względem treści, lecz również usuną pomniejsze wady.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu beta w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/minotaur


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow