Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

A Twisted Tale

A Twisted Tale - zapowiedź

Informacje o grze

dots Nazwa gry: A Twisted Tale
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Voodoo Bembel
dots Cena: 86,99
A Twisted Tale


Moje giercmańskie serduszko cieszy się z braku nieziszczenia się szeregu prognoz wyrażanych na początku bieżącego tysiąclecia, gdy między innymi wróżono zupełne wymarcie dwuwymiarowych przygodówek point’n’click, przestarzałych rzekomo tyleż pod względem konceptu, jak i ich formy. I choć w istocie współcześnie ich miejsce trudno nie określić mianem niszy, stanowi to jednak raczej efekt ogólnego wzrostu rynku gier niźli zmniejszania się grona graczy zainteresowanych staro szkolnym „przeczesywaniem” pikseli. Całkiem liczny i godny katalog tego rodzaju produkcji wzbogacił się niedawno o A Twisted Tale.

Na początku kilka słów wprowadzenia, dlaczego niniejszy tekst ma charakter zapowiedzi, mimo iż daną produkcję można już zakupić za pośrednictwem Steama ( i to za dość „pełnowartościową” cenę), mimo że nie została ona opatrzona łatką żadnego „wczesnego dostępu” etc. Otóż w chwili obecnej w istocie mamy do czynienia „tylko” z pierwszym rozdziałem opowieści. Ktoś z Was mógłby zakrzyknąć, że „tak naprawdę to jest właśnie early access!” i w sumie należałoby się z daną osobą zgodzić. A Twisted Tale powstaje bowiem wskutek udanego kickstarterowej zbiórki, autorzy jednak uznali, iż w pierwotnie obiecywanym terminie nie są w stanie wyrobić się z „pełną” premierą, chcieli zaś dowieść, że bynajmniej nie „przejedli” pieniędzy fundatorów. Czy jest to próba zaklinania i pudrowania rzeczywistości – każdy niech określi sam.

A Twisted Tale 084921,1


Fabularnie gra nas od razu rzuca na głęboką wodą, nasza znudzona protagonistka niejako wbrew swojej woli zostaje przeteleportowana do zupełnie fantastycznego świata (trzeba bowiem przyznać, iż miasto w chmurach nie jest raczej właściwe dla znanej nam rzeczywistości, a z pewnością tezie tej przyklasnąłby taki George Lucas), a jej główne zadanie jest trywialnie oczywiste – musi ona odnaleźć drogę do domu.

Na chwilę obecną nietrudno dojrzeć, że mamy do czynienia z „wczesną” wersją „gry docelowej”, albowiem oferuje ona nam raptem kilka – i to dosłownie – lokacji, co nawet jak na standardy przygodówek sprzed dziesięcioleci jawiłoby się jako wynik dość skromny. Trzeba jednak twórcom oddać, że są one wypełnione szeregiem punktów interaktywnych, rozróżnienie zaś tych stanowiących tylko element „krajobrazu” od mających znaczenie dla pchnięcia opowieści naprzód jest już całkiem godnym wyzwaniem.

A Twisted Tale 084921,2


Uszanować również należy fakt, że całość w swej skromnej postaci jest niewątpliwie produktem ukończonym, nie mam wielkich wątpliwości, iż na etapie dalszego rozwoju deweloperzy już niespecjalnie będą wracali do rzeczonego rozdziału – wszystkie partie dialogowe są bowiem dubbingowane, właściwie nie ma elementów, które można by uznać za nieukończone.

Gra jawi się również atrakcyjnie pod względem audiowizualnym. Jak zasugerowano już wyżej, poszczególne lokacje są wypełnione detalami, na których przyjemnie (choć bez przesady) jest na chwilę zawiesić wzrok, a następnie wysłuchać komentarzy postaci z sąsiedztwa. Wszystko to zaś w towarzystwie nienachalnie zapadającej w pamięć, lecz nieirytującej muzyki.

A Twisted Tale 084921,3


A Twisted Tale, o ile nie zostanie wzbogacone o kolejne rozdziały, będzie należało oceniać w kategoriach całkiem umiejętnej wprawki, zwodzącej jednak pierwotnych kickstarterowiczów. Jakość całości pozwala jednak żywić wiarę w profesjonalizm twórców, przynajmniej pod względem technicznym. Historia nie porwała mnie tak jak opowieści snute przez Daedalic, lecz może właściwie pazurki zaprezentuje scenariusz kolejnych „rozdziałów”…


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow