Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Wanderlust Travel Stories

Wanderlust Travel Stories

Informacje o grze

dots Nazwa gry:Wanderlust Travel Stories
dots Gatunek: powieść graficzna
dots Producent: Different Tales
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Wanderlust Travel Stories


Od tysiącleci jako ludzkość zwykliśmy podróżować – kultura wszystkich ludów od czasów wręcz prehistorycznych jest pełna opowieści o przemierzaniu obcych stron, czy to pieszo, z wykorzystaniem takich czy innych zwierząt, czy też pod żaglami. W epoce GPS-u dostępnego dla każdego można by się łudzić, iż wszystkie białe plamy zostały już wypełnione i współcześnie pozostała nam już wyłącznie turystyka. Ależ nic bardziej błędnego!

Wanderlust Travel Stories
to nietypowa opowieść, której kanwę stanowi właśnie motyw podróży. Osoby wywodzące się z różnych krajów – choć zasadniczo o europejskich korzeniach, i to właściwych raczej dla cywilizacji szeroko rozumianego (obejmującego również Polskę) Zachodu – spotykają się bowiem na Wyspie Wielkanocnej, czyli jednym z najbardziej odizolowanych zakątków świata, by dzielić się swymi historiami o własnych wędrówkach.

Wanderlust Travel Stories 123119,1
Tomek wśród łowców głów


I tak uświadczyć możemy opowieści Tomka przemierzającego obszar między Warszawą a Barceloną w drodze na… randkę, wcale niepewnego, czy ta w ogóle będzie miała miejsce. Przewiniemy się również przez Tajlandię, zawędrujemy pod południowe koło podbiegunowe, pokonamy Afrykę wszerz. I o ile początkowo nastawiamy się na historię w stylu właściwym dla produkcji Wojciecha Cejrowskiego czy Beaty Pawlikowskiej, dość szybko sobie uświadamiamy, że zetkniemy się nie tylko z zewnętrzną otoczką (przy całym szacunku dla wymienionych polskich globtroterów), ale również i zejdziemy pod skórę naszych wirtualnych alter ego – i osób stających na ich trasie.

Wbrew pozorom zaś nie są to podróże banalne. Odkrywamy, iż Tajlandia to nie tylko bajeczne plaże i tania buddyjska egzotyka, lecz również pełzająca rewolucja oraz kraj narastających napięć na tle etnicznym, przyglądając się antarktycznym lodowcom myślami będziemy przebywać w Afganistanie podczas którejś z wojen rozrywających ten kraj, w Afryce zaś będziemy wędrowali nie tylko w czasie, co i przestrzeni, kryjąc się przed szaleństwem ludobójstwa w Ruandzie, jak też obserwując pierwsze lata straconych szans dekolonizacji.

Wanderlust Travel Stories 123120,2
Nasi tu byli!


Wanderlust Travel Stories zapowiadane było jako gra decyzyjna, co nasuwało skojarzenia chociażby z takim 80 Days, lecz w istocie jest to nade wszystko specyficzna powieść wizualna. Owszem, co chwilę zmuszeni zostaniemy do dokonania wyboru wpływającego na naszą kondycję i samopoczucie lub chociażby portfel, czasami w istocie los rzuci nas w zupełnie inne miejsce – przykładowo zwiedzimy wyspy mórz południowych lub tajskie pogórze – niemniej jednak użytkownik szybko wyzbywa się na tym tle jakichkolwiek emocji, a to gdy uświadomi sobie, że jego bohaterom nic tak naprawdę nie zagraża i każdy wybór – choć niepozbawiony zupełnie znaczenia – w istocie jest równie ważki i dobry.

Momentami doskwiera tylko powolność opowieści – przeczytawszy prezentowany tekst nieraz trzeba dość sporo poczekać na pojawienie się nowego, co nastąpi dopiero gdy nasz statek tudzież prom osiągnie punkt węzłowy dla dalszego rozwoju „akcji” – byłoby wysoce wskazane, by przy okazji aktualizacji autorzy wyposażyli swoją produkcję nie tylko w opcję przewinięcia tekstu (która jest), lecz również i trasy.

Wanderlust Travel Stories 123120,3
„Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie”


Atutem rzeczonej produkcji jest niewątpliwie oprawa. Całość jest opatrzona jeśli nie niebanalnymi zdjęciami z „eksplorowanych” zakątków, to estetycznymi mapami wskazującymi na miejsce naszego przebywania – miłośnicy podróży palcem po globusie winni czuć się nimi wysoce usatysfakcjonowani. Twórcom udało się również oryginalnymi utworami muzycznymi oddać klimat miejsc będących kanwą danej opowieści.

Wanderlust Travel Stories to pozycja bardzo niebanalna, choć momentami może zbyt bardzo… ksobna. Stanowi ona niewątpliwie powiew świeżości dla gatunku powieści graficznych, który docenić mogą również osoby niezaliczające się do zdeklarowanych miłośników tego rodzaju produkcji.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/wanderlust_travel_stories

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots świetnie napisane historie
dots subtelna, acz znakomicie dopasowana muzyka
dots udany dobór zdjęć
MINUSY
dots tylko dla zdeklarowanych miłośników gatunku
dots ślamazarne tempo przemieszczania się bohaterów
Wymagania systemowe
Dual Core, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4400 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow