Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Occupation

The Occupation

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Occupation
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: White Paper Games
dots Cena: 107,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
The Occupation


Gatunek gier przygodowych chyba nigdy nie miał się lepiej niż współcześnie – raz na jakiś czas, acz dość regularnie jesteśmy raczeni jakimś zachwycająco klasycznym point’n’clickiem, a powszechna (z deweloperskiego punktu widzenia) dostępność różnorakich silników fizycznych nawet niewielkim zespołom pozwala tworzyć mniej czy bardziej ciekawe historie opowiadane z trzeciej bądź pierwszej perspektywy. Tą ostatnią ścieżką podążyli autorzy The Occupation, ale wraz z wiarą w nowe rozwiązania.

Akcja gry rozgrywa się w Anglii z 1987 roku, acz nieco innej znanej naszym rodzicom (czy dziadkom). Kraj pozostaje pod wpływem wstrząsu spowodowanego bombowym atakiem terrorystycznym przedsięwziętym przez migranta, władze zaś skłaniają się ku uchwaleniu tzw. The Union Actu, który ma znacząco ukrócić swobody obywatelskie i przyznać daleko idące kompetencje służbom porządkowym (prawda, że brzmi dość znajomo?). My zaś wcielamy się (głównie) w dziennikarza Harveya, który pragnąc opracować materiały prasowe poświęcone temu zagadnieniu umawia się na kilka wywiadów. Każdorazowo jednak przybywa (godzinę) wcześniej, który to czas może poświęcić na penetrację otoczenia, w celu zdobycia nowych informacji, umożliwiających mu zadanie interlokutorom niezbyt wygodnych pytań bądź weryfikację ich rozmijających się z prawdą twierdzeń.

The Occupation 085650,1
Trudno nie zagłosować „za”


Początkowo tytuł ten sprawia wrażenie „symulatora chodzenia”, dość szybko jednak okazuje się, że jest to produkcja o znacznie bardziej złożonej konstrukcji. Każdorazowo dysponujemy bowiem godziną czasu, którego upływ jest jak najbardziej REALNY – w pełni pokrywa się z biegiem czasu rzeczywistego. Jeśli więc zbyt wiele chwil zmitrężymy w zadumie nad jakąś notatką bądź obrazem, to później może nam go zabraknąć by dostać się w określone miejsce.

Tymczasem naprawdę jest tu co zwiedzać! Wszelkie lokacje są bardzo, ale to bardzo przemyślane, wręcz roją się od różnorakich detali, których istotność czasami rzuca się w oczy, niejednokrotnie jednak skrywa się za zupełną niepozornością. Co więcej, z reguły do celu prowadzi szereg dróg – tak dosłownie, jak i w przenośni. Gra ta cechuje się wielką tzw. replayability, przy pojedynczym podejściu jest wprost niemożliwe odwiedzenie wszystkich interesujących obszarów, ba, ich całe połacie pozostaną poza wiedzą gracza.

The Occupation 085651,2
Czym byłaby Anglia bez nocnych zakamarków?


By nie było zbyt łatwo, naszym wrogiem jest nie tylko upływ czasu, co także i strażnik Steve, co i rusz depczący nam po piętach, a gdy ulegnie irytacji naszą swawolą, to i skłonny nas zabrać na kontrolę osobistą – co wiąże się tyleż z monstrualną stratą czasu (cały kwadrans!), ale i rodzi nowe okazje, np. ku przeszukaniu wartowniczego zaplecza. Niejednokrotnie natkniemy się również na alarmy oraz bramki elektryczne, przejście przez które kasuje dane zgromadzone na dyskietkach – ale i ten problem da się obejść, chociażby przez ich przesłanie pocztą pneumatyczną (ach, ten brytyjski wynalazek!), trzeba jednak wiedzieć gdzie ona trafia i jak tam dotrzeć… Jest więc pole popisu dla miłośników łamigłówek przestrzennych (co miłośnicy gier przygodowych niewątpliwie docenią) oraz osób preferujących bardziej skradankowy tryb zabawy (co już raczej nie spotka się z takim aplauzem przygodówkomaniaków).

Gry nam nie ułatwiają wszakże technikalia omawianej pozycji. Pomimo upływu czasu umożliwiającego wydanie już kilku patchy użytkownik wciąż co i rusz się natknie na różnorakie bugi i glitche. Czasami wywołają one rozbawienie – jak np. zawiśnięcie w powietrzu czy wejście w ścianę – czasami zaś będą rodziły szewską pasję, uniemożliwiając jakikolwiek progres i przymuszając do załadowania zapisanego stanu gry – a co stanowi tu autentyczny problem, albowiem tytuł ten zapisuje postępy gracza tylko na początku poszczególnych rozdziałów, co czasami może się wiązać nawet ze stratą godziny czasu! Niespecjalnie wygodne jest również sterowanie, acz głównie z uwagi na swą kontrintuicyjność wobec przyzwyczajeń wyniesionych z innych gier.

The Occupation 085651,3
Nerd skupi się na identyfikacji modelu komputera, pozostali dostrzegą lewitujący kubek


Niezbyt zachwyca również oprawa przedmiotowej produkcji. O ile muzyka zręcznie współtworzy klimat, o tyle już dopasowanie dźwięków do rozwoju akcji niejednokrotnie dalekie jest od doskonałości. Z kolei wizualnie tytuł ten nasuwa skojarzenia z grami sprzed dekady – dość wskazać, że do takiego Everybody’s Gone to the Rapture jest mu bardzo daleko, a wszak i to dzieło już nie najnowsze.

The Occupation to niewątpliwie powiew świeżych pomysłów i pasji o niezbyt świeżym posmaku. Niebanalność tego tytułu nakazuje go zapamiętać chociażby jako porównanie wobec przyszłych pozycji, kilka kontrowersyjnych decyzji jednak i nade wszystko niedopracowanie pod względem technologicznym sprawia jednak, że raptem niecałe cztery godziny, które trzeba nań poświęcić (pod kątem jednego podejścia) dla wielu graczy może się okazać wymogiem nie do przeskoczenia.

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 75%
Grywalność 55%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots świetne i bardzo bogate projekty lokacji
dots mnogość ścieżek prowadzących do celu
dots replayability
dots atmosfera
MINUSY
dots bugi o iście komicznym charakterze oraz stężeniu
dots nie najwygodniejsze sterowanie
dots konieczność izolacji od otaczającego świata na godzinę (bunkry z sedesami jako siedzeniami mile widziane)
dots czasami nieco trąci myszką
Wymagania systemowe
Intel Quad Core 2.6 GHz 8 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 lub lepsza 7 GB HDD Windows 7/8/10



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow