Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Lion's Song

The Lion's Song

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Lion's Song
dots Gatunek: przygodówka narracyjna
dots Producent: Mi'pu'mi Games
dots Cena: 35,99 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 90%
The Lion's Song


Nieczęsto się zdarza, abym do recenzji wziął grę przygodową. The Lion`s Song zainteresowałem się tylko dlatego, że miałem możliwość przetestować pierwszy rozdział za darmo, a z początku produkcja Mi`Pu`Mi Games wydawała się dziwna. Dopiero gdy zasiadłem i zagrałem oraz ukończyłem pełną wersję, zrozumiałem, że z tak dobrą, wciągającą, choć i tak krótką grą nie miałem dawno do czynienia.

The Lion`s Song jest przygodową grą epizodyczną i zawiera cztery rozdziały. Każdy rozdział to zupełnie inna opowieść, z innym bohaterem lub bohaterami i przesłaniem. Tym, co jest naprawdę niesamowite, jest sposób w jaki poszczególne opowieści się ze sobą przeplatają. Dla przykładu w pierwszym rozdziale naszą protegowaną jest Wilma Deofrl, czyli bardzo utalentowana kompozytorka i skrzypaczka, która pracuje nad nowym utworem. Cierpi jednak na blokadę twórczą i nie ma pojęcia jak ją przełamać. Doskonale rozumiem bohaterkę, sam tak czasem mam, kiedy piszę jakąś recenzję... Dzięki poczynaniom gracza nasza bohaterka może napisać jeden z trzech wariantów utworu, a samą melodię można też posłuchać w innych epizodach. Co jednak przy tym ciekawe, nasze wybory w każdym z odcinków mają wpływ nie tylko na następny, ale także i na poprzednie.

The Lions Song 065459,1


Skoro już zaś o muzyce mowa, to w The Lion`s Song jest ona po prostu wybitna. Nie dobra, nie bardzo dobra, ale właśnie wybitna, choć na początku nic na to nie wskazuje. Mam nadzieję, że Mi'Pu'Mi Games wypuści pełen soundtrack (ponoć pracują nad tym), a gdyby dodali go jeszcze jako bonus do gry, to by było po prostu niesamowite. Polecam zresztą posłuchać próbkę w serwisie YouTube, próbki ścieżki dźwiękowej zostały tam umieszczone całkowicie legalnie przez samych twórców i naprawdę warto posłuchać. Przykład znajdziecie o tutaj. Za muzykę i dźwięk gra otrzymuje zasłużone pełne 100%.

Nieco gorzej jest z dubbingiem. Tego nie ma w ogóle i na początku zastanawiałem się, czy nie obniżyć za to oceny ogólnej. Nie zrobię tego z bardzo prostego powodu. Fabuła w tej grze jest bardzo dobra i choć dialogi nie są zdubbingowane, to jednak to w niczym nie przeszkadza. Brzmi to jak herezja, ale tak właśnie jest. Dzieje się tak dlatego, że napisy oddają charakter i uczucia bohaterów. Kiedy się czegoś boją, wtedy napisy drżą. Kiedy krzyczą, są duże. W pewnym momencie przyłapałem się na tym, że jestem w sumie tylko ja i bohater oraz jego emocje, co jest sporym osiągnięciem.

The Lions Song 065459,2


Grafika jest pixelowa, ale czytelna. Twórcy RIOT - Civil Unrest mogliby się wiele nauczyć od autorów The Lion`s Song jak zrobić coś ładnego i przejrzystego. Przy tym grafika w tej grze nie jest kolorowa, a raczej monotematyczna. Odczucia mam jednak podobne jak w akapicie powyżej, a Klemens raczej nie przepuści mi powtarzania dokładnie tych samych stwierdzeń, powiem więc tylko, że w niczym mi to nie przeszkadzało.

Każdy z epizodów da się ukończyć w 20-30 minut, niemniej jednak w moim odczuciu nie ma ani lepszego, ani gorszego. Każdy z nich dotyka innych problemów i jest ważny. Szczególnie do gustu przypadł mi epizod trzeci, a to dlatego, że pokazuje on jak często niesprawiedliwie i krzywdząco były postrzegane kobiety na początku XX wieku. Nasza bohaterka jest matematykiem i pracuje nad teorią zmiany. Szanowani profesorowie z koła matematycznego wyśmiewają się z naszej bohaterki tylko dlatego, że jest kobietą. Kobieta matematyk? Dobry żart. Dzięki graczowi nasza bohaterka może, ale też nie musi, udowodnić swoją teorię i skonfrotnotwać ją, a nawet wybronić przed szanownymi profesorami.

The Lions Song 065459,3


Czy warto w The Lion`s Song zagrać? Zdecydowanie tak i bez żadnego „ale”. Cena gry wynosi 35.99 PLN i uważam, że jest uczciwa. Na dodatek ci, którzy obawiają się, że będą musieli klikać w każdy piksel, żeby znaleźć jakiś przedmiot, po czym połączyć go z czymś w zupełnie innym, irracjonalnym miejscu, poczują ulgę, a to dlatego, że nie ma głupiego i dziwnego zbierania przedmiotów i jeszcze głupszych zagadek. Te i owszem się pojawiają, ale polegają raczej na naszej pamięci i wybraniu tego co już gdzieś usłyszeliśmy.

The Lion`s Song to naprawdę świetna gra. Kupować w ciemno!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/the_lions_song

Metryczka
Grafika 60%
Muzyka 100%
Grywalność 100%


Ocena końcowa
90%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots muzyka
dots fabuła
dots decyzje mają znaczenie w pozostałych epizodach
MINUSY
dots brak dubbingu
dots brak polskiej wersji językowej
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz, 1 GB RAM, 500 MB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1/10Marek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow