Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Nihon Falcom Corp
dots Cena: 142,99 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 70%
The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II


Recenzent gier komputerowych musi być otwarty na zdobywanie wiedzy. W przypadku The Legend of Heroes: Trials of the Cold Steel II nauczyłem się, że czasami dobrze jest jednak zapoznać się z poprzednią odsłoną serii. Może się bowiem okazać, że akcja „dwójki” zacznie się dosłownie po chwili od zakończenia „jedynki”, dzięki czemu trudno jest się połapać o co w ogóle w grze chodzi.

Jak nietrudno się domyślić po wstępie, nie miałem okazji zagrać w The Legend of Heroes: Trials of the Cold Steel, czego trochę żałuję. Część druga, i owszem, czasem trochę opowie, co się wydarzyło do tej pory, ale robi to niechętnie i topornie. Żeby zrozumieć fabułę gry po prostu obejrzałem w serwisie YouTube jej poprzedniczkę. Mogłem co prawda nabyć drogą kupna samą grę, ale w takim wypadku na recenzję trzeba by było jeszcze długo poczekać. Nie podoba mi się to, że ta gra rozkręca się naprawdę powoli. Za to gdy już to zrobi, jest naprawdę nieźle. Podoba mi się to, że fabuła skupia się na polityce i wpływie wojny na zachowanie ludzi. Po wydarzeniach z pierwszej części mamy do czynienia z wyniszczającą wojną domową. Starczy jednak o fabule, porozmawiajmy o mechanice.

The Legend of Heroes Trails of Cold Steel II 091633,1


The Legend of Heroes: Trials of the Cold Steel II to jRPG z turowym systemem walki. I choć na początku system ten wydaje się trochę za skomplikowany, to jednak każde kolejne starcie przynosiło mi coraz więcej satysfakcji. Po części jest to zasługa funkcji Overdrive, dzięki której gracz może wykonać trzy akcje pod rząd w trakcie trwania swojej tury. Niejednokrotnie funkcja ta uratowała, zdawać by się mogło, beznadziejną sytuację. I za to plusik.

Trochę irytowało mnie poruszanie się po jaskiniach i innych standardowych dla jRPG lokacjach. Nie dlatego, że były złe. Po prostu każda tego typu atrakcja sprowadzała się w zasadzie do tego samego, czyli szukania różnych przełączników. Po pewnym czasie gdy musiałem się udać do kolejnej jaskini jęknąłem i zrobiłem dłuższą przerwę. Gdyby twórcy z firmy Nihon Falcon zdecydowali się na nieco większą kreatywność, byłoby naprawdę fajnie, a sama rozgrywka uczyniło dużo ciekawszą.

The Legend of Heroes Trails of Cold Steel II 091634,2


Jeżeli chodzi o oprawę graficzną tytułu, to prezentuje się przyzwoicie, chociaż nie nadzwyczajnie. Na szczęście mój nie najnowszy już komputer nie miał żadnych problemów z uruchomieniem i działaniem gry. Same wymagania sprzętowe są raczej przyzwoite, do komfortowego grania nie trzeba mieć super nowoczesnych maszyn. Z jednej strony to zaleta, z drugiej należy pamiętać, że pierwotnie gra ukazała się na PlayStation 3.

Ciekawym może nie tyle dodatkiem, co ułatwieniem są różne pojazdy. W świecie gry można podróżować na grzbiecie konia albo motocyklem i wtedy w różne odległe miejsca można dostać się naprawdę szybko. Jeśli zaś ktoś chciałby coś załatwić w jakimś trudno dostępnym miejscu, można skorzystać z pomocy statku powietrznego. Co więcej można go dostosować do swoich preferencji, co jest naprawdę fajne i przydatne. Ciekawe jest także rekrutowanie sojuszników. Dzięki takowym można nabyć nie tylko nowe możliwości i atrybuty, ale także dostęp do ekskluzywnych sklepów, w których czasem można zakupić naprawdę wartościowe rzeczy.

The Legend of Heroes Trails of Cold Steel II 091634,3


Jeśli chodzi o muzykę, to nie mam jakiś powodów do narzekań. Do szczególnych pochwał też nie, ale nie jest to jakiś wielki problem. Ot po prostu jest, ale po dłuższej sesji i wyłączeniu komputera jakoś nie mogę sobie przypomnieć jaka była muzyka w grze. Podobnie jest zresztą z dźwiękiem - jest dobry, ale ciężko mi z pamięci podać jakiś ciekawy motyw.

Wadą The Legend of Heroes: Trials of the Cold Steel II jest brak polskiej wersji językowej i stosunkowo wysoka cena. Owszem, wersja na PC wyszła dopiero w 2018 roku, ale mimo to 143 PLN to jednak w moim odczuciu jednak trochę za dużo jak na grę tego kalibru. Niemniej jednak, pomimo narzekań, bawiłem się całkiem przyzwoicie. Przed zagraniem polecam zapoznać się z pierwszą odsłoną recenzowanej gry, wtedy wrażenia będą jeszcze lepsze.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/the_legend_of_heroes_trails_of_cold_steel_ii

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 80%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots system walki
dots środki komunikacji
dots ładna oprawa graficzna
dots po prostu dobry jRPG
MINUSY
dots żeby zrozumieć fabułę, koniecznie trzeba zapoznać się z poprzednią częścią gry
dots poruszanie się po jaskiniach
dots cena
Wymagania systemowe
Intel Atom x7-Z8700 3.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 460 GTX/Radeon HD 5770 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 7Marek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow