Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Last of Us

The Last of Us

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Last of Us
dots Gatunek: hybryda gry akcji i przygodówki
dots Producent: Naughty Dog
dots Cena: 219,90 PLN
dots Recenzent: „tenshi_chan”
dots Ocena: 90%
The Last of Us


W tej grze nie znajdziesz radosnego soundtracka, mającego umilić Ci eksplorację. Będziesz jednak zaskoczony jak dobrze budowana jest atmosfera grozy za pomocą kropli bębniących o blaszany dach czy charczenia zombie. Nie uda Ci się stać superbohaterem, który rozwala w pojedynkę hordy zombie za pomocą coraz to wymyślniejszych broni. Jednak zrozumiesz, jak bardzo ludzie byliby bezbronni wobec takiej apokalipsy.

Natomiast to, że ludzie są sku&&^%(mi – zapewne już wiesz. Więc rozumiesz, że aby gra miała pełen realizm, musiała też ich dostarczyć w nadmiarze.

The Last of Us 163559,1


WALKA O PRZETRWANIE

Gra postanowiła po raz kolejny wziąć się za tematykę apokalipsę zombie. Temat przemielony masakrycznie wiele razy, z różnym skutkiem, jednak The Last of Us postanowił się wyróżnić i podejść do tematu w bardzo realistyczny sposób.

Widzimy początkową panikę, upadek cywilizacji, powstające grupy bandytów. Czasem też będziemy musieli wybierać dobro nasze a dobro społeczeństwa. Nie mamy super mocy, które ładują się co ileś killi. Paczki z amunicją nie leżą wokół pól bitewnych i choć z czasem nauczymy się robić jakieś pseudobomby, to jednak każdy surowiec będzie na wagę złota. Niemalże czujemy bezbronność ludzi, którymi gramy. Gra stawia, więc przede wszystkim na skradanie. Nie jest to oczywiście skradanie na miarę Metal Gear Solid, ale i my nie jesteśmy superżołnierzem mającym wsparcie sztabu ludzi i ekwipunku. Ma to swoje zalety. Pozwala nam emocjonalnie chłonąć fabułę, zżyć się z postaciami, zrozumieć to czym się kierują. Są przecież zwykłymi ludźmi, takimi jak my.

The Last of Us 163559,2


ZWIĄZANY PRZYSŁUGĄ

W tym świecie nikt nie zrobi nic za darmo. Nasza przygoda zaczyna się, więc dopiero jak nasz bohater zaczyna czegoś potrzebować. Zgadza się więc eskortować pewną nastolatkę w zamian za dostęp do broni. Nie wszystko jednak pójdzie zgodnie z planem, a droga znacznie się wydłuży. Na tyle wydłuży, by między bohaterami powstała skomplikowana, ale mocna więź.

Na czym będzie polegała i jakie tragedie będą na nich czekać (umówmy się, ale w czasie apokalipsy o radościach mówić tu nie można, wiec to nie spoiler) – dowiedzcie się sami, bo nie chcę psuć zabawy. Nie przerywajcie jej nawet jak gra zacznie się dłużyć, bo każda dłużyzna pokazuje jedynie jak wielkim problemem może być zwykły spacerek, kiedy za każdym rogiem czyha niebezpieczeństwo.

The Last of Us 163559,3


OGÓLNA OCENA

Nie mamy zbytniego wpływu na fabułę, ale doskonale rozumiemy podjęte przez postacie wybory, a wszystko co stanie się potem ma swoje uzasadnienie. Sprawia to, że The Last of Us wychodzi poza granice zwykłej gry, by stać się prawdziwym dziełem, dramatem, w którym możemy uczestniczyć. Piękna oprawa graficzna, klimat, realizm – mistrzostwo. Gra momentami potrafi się dłużyć, bo nie należy do najłatwiejszych, ale jest rzetelna w tym co nam przedstawia. Jedyny minus jaki tu znalazłam to zachowanie się członków drużyny, szczególnie gdy jest w niej dodatkowa osoba. Moi towarzysze potrafili wstać i wbiec wprost na zombie w trakcie skradania się. Zombie wówczas starało się być nieco pobłażliwe i prawie nie zauważa biegających jak małpy moich towarzyszy, ale były to momenty gry zdecydowanie niedopracowane.

Metryczka
Grafika 100%
Muzyka 100%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
90%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots rozsądne podejście do zasobów
dots relacje między postaciami
dots oprawa
MINUSY
dots szwankujące SI
dots okazjonalne dłużyzny
Wymagania systemowe
Konsola PS3 lub PS4„tenshi_chan”
E-mail autora: mononoke.yos(at)gmail.com
Autor: tenshi_chan


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow