Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Blind Prophet

The Blind Prophet

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Blind Prophet
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Ars Goetia
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
The Blind Prophet


Nie trzeba być dzieckiem by zetknąć się komiksem jako takim – ten bowiem już dawno przestał być substytutem tekstu pisanego i jego konwencja jest wykorzystywana w zupełnie niecodziennych kontekstach, coraz częściej będąc „żenioną” z innymi sferami sztuki. Coraz częściej sięgają po nią również twórcy gier, by wskazać na autorów The Blind Prophet.

W trakcie rozgrywki dane nam będzie pokierować niejakim Bartholomeusem, który przybywa do fikcyjnego miasta Rotbork w celu wyplenienia zła, które się w nim zalęgło. I to w jak najbardziej dosłownym rozumieniu tego słowa, gdyż z użyciem miecza tudzież przemocy innego rodzaju. Samo jego powołanie nie powinno budzić zdziwienia, albowiem w istocie jest on apostołem, a przynajmniej tego określenia używa w odniesieniu wobec siebie – choć nie tylko.

The Blind Prophet 072343,1
Zło w swej krasie


Wspomniane zło bynajmniej nie ma bezosobowego kształtu, przeciwnie, jak najbardziej przyjmuje ono postać cielesną. Gra jakkolwiek mocno suwerenna, to szerokimi garściami nawiązuje do judeochrześcijańskiego bestiarium, co w naszych – i nie tylko naszych – realiach można by było rozważać w kategoriach potencjalnego obrazoburstwa, acz akurat tytuł ten jest wolny od tego rodzaju pretensji.

Tak naprawdę na grę składają się dwie warstwy – jedna typowo poin’n’clickowa, pod tym względem zresztą dość prosta, interakcje podlegające zaordynowaniu są bowiem dość oczywiste, nie grozi nam również przeczesywanie pikseli czy próbowanie wszystkiego na wszystkim, rozwiązanie zwykło kryć się tuż za rogiem. Z kolei niemal wszystkie sceny przerywnikowe – a są one bardzo, bardzo mnogie – to nic innego, jak właśnie komiksy, dowodzące, jak wiele można przedstawić z użyciem tak naprawdę niewielu obrazków.

The Blind Prophet 072343,2
Wygląda zachęcająco


Ale i tak deweloperzy starali się jeszcze bardziej rozbudować swoje dzieło. Uświadczymy więc również kilku, kilkunastu łamigłówek, z których kilka jest nawet wartych zapamiętania, jakby tego zaś było mało, to od czasu do czasu zostaniemy skonfrontowani z takim czy innym wyzwaniem zręcznościowym, śmiem twierdzić, że zupełnie zbędnym, czasami zaś wywołującym nawet nie irytację, co zwykłe zażenowanie.

Niewątpliwie największym atutem rzeczonej produkcji jest jej oprawa. Grafika jest nawet nie wyrazista, co po prostu na swój sposób piękna, tak w zakresie planów poszczególnych lokacji, co i wspomnianych przerywników, jakkolwiek nie stroni ona od ujęć wręcz drastycznych. Niemałą rolę w budowie nastroju odgrywa również muzyka, stylizowana na klimaty twardego techno… które zaskakująco dobrze sprawdza się w praktyce.

The Blind Prophet 072343,3
Tytuł nie ma tendencji do zawiśnięć


The Blind Prophet to tytuł, który łatwo przeoczyć, lecz który absolutnie na to nie zasługuje. Jakkolwiek pod względem samej mechaniki czy konstrukcji fabuły trudno go uznać za pozycję nowatorską, to jednak nie można go oceniać wyłącznie w kategoriach grywalności jako takiej, lecz również – a może nade wszystko – jako doznanie o charakterze artystycznym, gdyż zdecydowanie na to zasługuje.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niezwykła oprawa
dots mroczny, acz nie wymiotny klimat
dots specyficzna, ale pasująca muzyka
dots urozmaicone łamigłówki
MINUSY
dots nieco zbyt prosta
dots kompletnie zbędne elementy zręcznościowe
Wymagania systemowe
Quad Core, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon R7 260 lub lepsza, 1.5 GB HDD, Windows 7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow