Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Tacoma

Tacoma

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Tacoma
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: The Fullbright Company
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Tacoma


Trudno o bardziej odizolowane miejsce niż przestrzeń kosmiczna, wypełniona niemal dosłownie niczym. Chyba nigdzie indziej dotychczas człowiek nie czuł się bardziej odizolowany od pozostałych przedstawicieli swego gatunku, nawet podczas pionierskich ekspedycji przez Pacyfik czy podczas zgłębiania głębin oceanów. Nic więc dziwnego, że twórcy szeroko rozumianej kultury sci-fi często sięgali po owo gwiezdne otoczenie, by na jego tle sformułować takie czy inne spostrzeżenie na temat natury ludzkiej. Tak też uczynili autorzy gry Tacoma.

Akcja rzeczonej produkcji rozgrywa się na tytułowej stacji kosmicznej, której nieliczną załogę spotkało tajemnicze nieszczęście, naszym zadaniem zaś jest ustalenie przebiegu wypadków, jak również wydobycie kluczowego – nazwijmy – zasobu na niej obecnego, stanowiącego przedmiot mniej czy bardziej sekretnych działań danej grupy.

Tacoma 073448,1
Każdy pretekst jest dobry, byleby nie ćwiczyć


Stety czy niestety nie będziemy przymuszeni jedynie do opierania się na danych materialnych, możliwe bowiem będzie również inicjowanie przez nas pewnych retrospekcji, w trakcie których celowe może się okazać śledzenie symultanicznych zachowań poszczególnych jednostek nieraz nawet w pewnym oddaleniu od siebie. Jak nietrudno zresztą się domyślić, kwestie oczywiste na pierwszy rzut oka później bynajmniej okazują się takowymi nie być…

Tak naprawdę jednak to od samego gracza zależy na ile zagłębi się w opowiadaną historię. Paradoksalnie bowiem wystarczy samo gromadzenie przezeń danych umożliwiających ustalenie numeru zamka elektronicznego odblokowującego kolejne i kolejne lokacje, poniekąd więc można ograniczyć się do samej eksploracji i lektury poczynionych zapisów.

Tacoma 073448,2
A gdzie USS Defiant?


Tacoma bowiem to nade wszystko gra eksploracyjna, w trakcie której zostaniemy skonfrontowani z nieco futurystycznych anturażem, mieszczącym się jednak w granicach współczesnych wyobrażeń i raczej niepodatnych na zbulwersowanie miłośników realizmu. Mam jednak wrażenie, iż autorzy nie w pełni wykorzystali potencjał wybranej przez siebie scenografii, przykładowo niemal w ogóle nie uświadczamy nieważkości czy specyficznych efektów z nią związanych, przeważnie poruszamy się bowiem w warunkach sztucznego ciążenia.

Gra jest utrzymana w starannie wykonanej oprawie audiowizualnej, raczej dość sterylnej i nienachalnej, potrafiącej jednak ucieszyć oko niejednym detalem, zwłaszcza że ich zdecydowana większość nie ma żadnego fabularnego „zastosowania”. Momentami można jednak poczuć rozczarowanie, iż naszym odkryciom nie towarzyszy bardziej, hm, podniosła muzyka.

Tacoma 073449,3
A droga wiedzie w przód i w przód...


Tacoma to pozycja niebanalna, pod warunkiem wszakże, iż gracz w całości zapragnie zagłębić się w opowiadaną historię. Sama produkcja pod tym względem jest jednak niedostatecznie nachalna i równie dobrze można ją ukończyć nawet nie dostrzegając, że ledwo chwilę temu się ją rozpoczęło.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots ciekawy koncept
dots atmosfera alienacji
dots wielość detali
MINUSY
dots bardzo krótka
dots cena - jak na jedno posiedzenie
Wymagania systemowe
Intel Core i7 2.9 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce 770 GTX lub lepsza, 11 GB HDD, Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow