Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords

Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Obsidian Entertainment
dots Cena: 169 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords


Zdziwienie może budzić fakt, iż jedna z najbardziej nośnych marek świata, jaką niewątpliwie są Gwiezdne Wojny, do dnia dzisiejszego doczekała się tak nikłej liczby reprezentantów w podgatunku cRPG, cieszącego się wszak dużą estymą wśród graczy, w żadnym razie niezaliczającym się do jakiejkolwiek niszy. Do „najgodniejszych” zwykło się zaliczać serię Knights of the Old Republic, której pierwsza odsłona stanowiła bardzo udany, choć niestety również i łabędzi śpiew studia Bioware, zaś sequel został powierzony debiutującemu wówczas zespołowi Obsidian Entertainment. Z trudnych do bliższego wyjaśnienia przyczyn ten ostatni tytuł stosunkowo niedawno doczekał się „odświeżającej” aktualizacji, a więc i nadziei ze strony posiadaczy praw IP na wznowienie zainteresowania nim (oraz sprzedaży). Jak się prezentuje on współcześnie?

Pierwsza odsłona cyklu stanowiła niejako próbę ożenienia mechaniki właściwej dla produkcji legendarnego studia Black Isle z pseudotrójwymiarową oprawą graficzną, nieco na wzór Neverwinter Nights. Osobiście uważam, że efekt końcowy był więcej niż satysfakcjonujący i jakkolwiek nie określiłbym go mianem „roleplay’a dekady”, to uważam, że czynił on zadość tak oczekiwaniom miłośników gatunku, co i uniwersum. W konsekwencji Obsidian postanowił nie wyważać otwartych drzwi i w dużej mierze oparł swoje dzieło na silniku poprzedniczki… co początkowo dało dość średni efekt.

Star Wars Knights of the Old Republic II   The Sith Lords 170545,1
Prawdziwy Jedi nigdy nie traci kontenansu


Po prawdzie gra bowiem prezentuje się dość przeciętnie – i tak należałoby ją ocenić już wedle standardów obowiązujących w dacie jej premiery. Nieco rażą swą kanciastością poligony, na których wciąż opierają się wizualia, co jest szczególnie dotkliwe na bardziej „efektownych” scenerii kosmosu. Bardziej jednak boli fakt, że poszczególne lokacje, zwłaszcza te początkowo, są mało urozmaicone i nieco wręcz męczące swoją sterylnością. Lepiej sprawdza się z kolei animacja postaci – może to nie szczyt motion-capture i szermierczej choreografii, ale walki potrafią momentami prezentować się równie efektownie co w kinie.

Mechanika gry jest dość klasyczna – twórcy oferują możliwość w miarę swobodnej kreacji postaci, pozwalając graczowi podążać szlakiem zadania głównego, ale i umożliwiając mu zagłębienie się w świat licznych questów pobocznych, i to bez presji czasu. Co więcej, produkcja ta oferuje dwie minigry – a mianowicie karciankę pazaak oraz zręcznościowe wyścigi na wzór tych znanych z „Mrocznego widma”. Współcześnie to już pewien standard, żadna zaś z tych „gier w grze” nie cechuje się jakimś szczególnie wysokim poziomem, warto jednak pamiętać, iż kilkanaście lat temu tego rodzaju elementy wciąż były unikalne.

Twórcy główny nacisk położyli na fabułę, która jest znacząco mroczniejsza niż miało to miejsce w przypadku „jedynki”. Co więcej, w większym stopniu niż miało to miejsce wcześniej umożliwili oni podążenie ścieżką Ciemnej Strony Mocy, w końcu możemy stać się sithem co się zowie. Poszczególne misje możemy rozegrać na różne sposoby, niestety rzadko się zdarza, by ten sam rezultat - w kategoriach moralnych – można było osiągnąć w ten sam (tj. siłowy bądź dyplomatyczny) sposób. Warto też mieć na uwadze, że często, ale to bardzo często będziemy musieli uciec się do posługiwania się bronią, przy czym mechanizm aktywnej pauzy czyni to dość taktycznym. Niestety zdanie się na „przebój” może się okazać zgubne, albowiem sztuczna inteligencja tak naszej postaci, jak i jej kompanów pozostawia wiele do życzenia.

Star Wars Knights of the Old Republic II   The Sith Lords 170545,2
Piękności!


Atutem gry jest niewątpliwie oprawa muzyczna – trudno określić ją mianem monumentalnej, lecz zręcznie trzyma się ona klimatu kinowego oryginału, choć zarazem wykazuje wobec niego bardzo wiele samodzielności. Na pochwałę zasługuje również wielość tych motywów, tak iż gracz nie ulega frustracji z powodu zbyt częstej powtarzalności choćby i lubianych utworów.

Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords to role-play w starym stylu – wymagający zaangażowania na wiele godzin, daleki od prowadzenia za rączkę (zapomnijcie o jakimkolwiek wytyczaniu trasy czy wskazywaniu kluczowych postaci na minimapie), czasami również dość „surowy” i „nieergonomiczny”. Wciąż jednak bardzo dobre sprawdza się tak jako gra, jak i produkcja „gwiezdnowojenna”.

Metryczka
Grafika 60%
Muzyka 80%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat Gwiezdnych Wojen
dots jest czym się zająć
dots niekoniecznie musimy być zbawcą świata
MINUSY
dots nużący początek i zwieńczenie
dots gdzieniegdzie brzydko się zestarzała
Wymagania systemowe
Pentium 4 1.6 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB (GeForce4 lub lepsza), 3.7 GB HDDPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow