Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Sherwood Dungeon

Sherwood Dungeon

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Sherwood Dungeon
dots Gatunek: mmorpg
dots WWW: www.maidmarian.com/Sherwood.htm
dots Producent: Maidmarian
dots Cena: darmowa
Sherwood Dungeon


World Of Warcraft, Guild Wars, Lineage II, Everquest – tak, dobrze widzicie, wymieniam tutaj najpopularniejsze gry z gatunku MMORPG, czyli gier RPG rozgrywanych za pomocą Internetu na skalę masową gdzie gracz stoi na graczu;). Jest to zdecydowanie najprzyjemniejsza forma rozrywki jaką oferuje nam komputer, ale niestety za takie rozrywki trzeba płacić, mimo iż cena ta jest niewygórowana, to nie wszystkich na to stać (wyjątkiem jest Guild Wars, który nie wymaga wnoszenia opłat abonamentowych). A co gdy ktoś chce spróbować swoich sił w Internecie, ale za darmo? Zostają mu darmowe pozycje MMORPG, ale takie jak wszyscy wiemy często pozostawiają wiele do życzenia. Znajdują się jednak wśród nich pozycje godne naszego zainteresowania jak i czasu. Jedną z nich jest Sherwood Dungeon, a dzieje się tak za sprawą głównie tego, iż jest ona zrobiona w…technologii flash.

Już na wstępie ostrzegam – nie liczcie na jakąkolwiek linię fabularną, bo takiej tu po prostu nie ma. Ot, jest stary, tajemniczy las Sherwood i jego podziemne jaskinie po brzegi wypełnione potworami. Jesteś też Ty i inni gracze. Musicie oczyścić cały teren i stać się bohaterami legendy Sherwood znakomicie się przy tym bawiąc.

Mimo totalnego braku fabuły, gra oferuje nam doprawdy wiele. Na samym początku warto dokończyć to co już zacząłem. Rzeczą, która chyba najbardziej wyróżnia tą grę jest fakt, że została ona wykonana w technologii flash i została umieszczona na stronie! Owszem, rozumiem Javę, jako że jest to poniekąd skomplikowany skrypt i moim skromnym zdaniem Runescape na przykład jest produkcją bardzo skomplikowaną. Flash natomiast był i jest wykorzystywany głównie do robienia prostych animacji i prymitywnych gier przeglądarkowych, które nie zajmują więcej niż pół godziny, a tu proszę, ktoś nam serwuje teoretycznie niekończąca się, flaszową przygodę;).

Sherwood Dungeon 132046,1


Rozgrywka w wielu aspektach przypomina klasyczne gry z gatunku MMO, jednak ku mojemu zdziwieniu (pozytywnemu rzecz jasna) klimat gry bardzo przypomina pierwszą część kultowego już Diablo, co szczególnie ukazuje się podczas zwiedzania podziemi. Zabawa, podobnie jak w większości innych gier tego typu, polega na ciągłym tłuczeniu stworków i sprzedawaniu nikomu nie potrzebnego sprzętu po to, aby potem samemu zaopatrzyć się w najlepszy oręż. Prócz walki wręcz posiadamy również magiczne runy, a także amulety, które dzięki odpowiedniej sile magicznej (czyt. ilości many) możemy wykorzystać siejąc zniszczenie pośród zastępów wroga, a gdy znudzi nam się znęcanie nad biednymi stworkami możemy zająć się tłuczeniem innych graczy, co okazuje się również przyjemnym zajęciem.

W grze prócz innych graczy spotkamy również wiele bohaterów niezależnych, czyli NPC-ów. Dzielą się oni na tzw. strażników, czyli ludzi, którzy wytłumaczą graczowi co, jak i dlaczego, na kupców, którzy z pewnością przyjmą od gracza wszystkie graty jakie przytarga za sobą z podziemi, a także na tych, którzy dają Ci kuesty, czyli zadania poboczne. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Wszyscy Ci co oczekiwali po Sherwoodzie czegoś skomplikowanego bądź też ambitnego nie mają tu czego szukać i wylogowując się od razu mogą go skasować z historii stron odwiedzanych. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to tak naprawdę gra, którą po 5 minutach już doskonale znamy. 5 obszarów, kilkadziesiąt (adekwatnie do poziomu gracza) podziemi, kupiec, rycerz i kobieta oferująca quest polegający na wejściu do jaskiń i utłuczeniu 5 bądź też 10 stworków jednego typu, kilka rodzajów oręża oraz kilka skórek wyglądu postaci sprawiają, że jest to produkcja bardzo płytka. Z drugiej strony nie można się spodziewać nic więcej po aplikacji zrobionej w technologii flash. Jednak co tak naprawdę zwróciło moją uwagę na Sherwood? Okazuje się bowiem, że mimo małej ilości „smaczków” do odkrycia czy też dużej powtarzalności zdarzeń gra ta jest idealnym przerywnikiem pomiędzy poważniejszymi produkcjami pokroju WoW-a, czy Guild Wars. Odpręża, a momentami nawet uspakaja, jako że śmierć nie niesie za sobą konsekwencji, pozwala się pobawić w tzw. wolnego ptaka, a także komunikować się z ludźmi, bo praktycznie wszędzie spotkamy przynajmniej ze dwie osoby do wspólnej wycieczki po zatęchłych pieczarach.

Sherwood Dungeon 132046,2


Do tego wszystkiego plusem jest również zaskakująco dobra oprawa audiowizualna. Ładna, pracująca w wysokiej rozdzielczości grafika 3D pozwala oglądać sytuacje w grze z każdego punktu widzenia. Kuleje natomiast oprawa dźwiękowa, która ogranicza się do dźwięku biegania i uderzenia bronią, co po 5 minutach okazuje się być doprawdy irytujące.

Zbyt wiele o tej grze już więcej powiedzieć nie można. Ładna grafika, mili gracze, prosta rozgrywka, trochę irytujących rozwiązań (głównie mam tu na myśli powtarzalność wykonywanych czynności, co po pewnym czasie robi się po prostu nudne), aczkolwiek zapewniam, że ci z was, którzy choć trochę lubią gry RPG, pozostaną przy tym tytule na dłużej. Jest to wbrew pozorom bardzo ciekawa gra, a smakowitym kąskiem okaże się dla tych, którzy nie mają ani pieniędzy, ani odpowiedniego sprzętu, by pograć w szlagiery z gatunku MMO.

O Sherwood Dungeon jest trudno napisać coś więcej. Jest to mała gra i zasługuje na krótki, treściwy opis. W grze znajduje się kilka smaczków, ale jest też dużo niewykorzystanych patentów. Jest to typowa gra środka z tym plusem, że jest ona rozgrywana w przeglądarce i została stworzona w bardzo prymitywnym języku, za co należy się szacunek jej autorom. Czy się wam spodoba to już zależy od was. Zachęcam do wypróbowania owego tytułu poprzez kliknięcie na link znajdujący się w metryczce na początku recenzji. Wtedy dopiero przekonacie się czy nigdy tam nie powrócicie czy też co chwila będziecie tam zaglądali;).

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 10%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots zrobiona we flashu!
dots gra przeglądarkowa
dots kilka ciekawych aspektów rozgrywki
dots miła przerwa pomiędzy poważniejszymi tytułami
dots bardzo ładna grafika jak na grę w przeglądarce
MINUSY
dots tragiczne dźwięki
dots po pewnym czasie nudzi
dots to jednak nie jest poważna pozycja
Wymagania systemowe
bardzo niskie;)Hunter
E-mail autora: hunter(at)sztab.com
Autor: Hunter


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow