Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

She Sees Red

She Sees Red

Informacje o grze

dots Nazwa gry: She Sees Red
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Rhinotales
dots Cena: 28,97 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
She Sees Red


Wysyp „indyków” korzystnie wpłynął na żywotność gatunku powieści wizualnych, w szczególności ich liczbę, acz na zasadzie prawa wielkich liczb owocując co najmniej kilkoma arcydziełami o ze wszech miar godnej jakości. Efekt ten w znacznie mniejszym stopniu dotknął przygodówki FMV, choćby z uwagi na wiążące się z nimi koszty, ale i w ich przypadku można mówić o swego rodzaju zmartwychwstaniu. Czy She Sees Red będzie jednak zapamiętane tylko jako pozycja w szeregu liczb, czy też również z uwagi na swoją jakość?

She Sees Red prezentuje nam minifabułę – raptem dwudziestominutową – wpisującą się w motyw opowieści policyjno-kryminalnej w realiach gangsterskiej Moskwy (tudzież innego z wielkich miast Rosji). Akcję śledzimy z dwóch perspektyw czasowych – zbrodni oraz późniejszej rekonstrukcji jej przebiegu – a swoimi decyzjami możemy pchnąć ją na jeden z czterech torów. Co więcej, poznanie wszystkich zakończeń nie jest wystarczające dla poznania wszystkich scen, choć rola alternatyw jest tu akurat dość śladowa.

She Sees Red 102810,1
Początek w stylu Hitchcocka


Szkoda tylko, iż jakkolwiek cała opowieść zachowuje pewien ciąg przyczynowo-skutkowy, to jest on dość mocno naciągany, niejednokrotnie gracz nie ma świadomości, iż podejmuje autentycznie ważką decyzję, która pozbawiając go możliwości ujrzenia najbardziej satysfakcjonującego zwieńczenia zmusi go do skonfrontowania się z zakończeniem kiepskim bądź jeszcze gorszym.

Całość jest zresztą utrzymana w dość mrocznej tonacji, nie sposób pozbyć się wrażenia, iż twórca scenariusza jest bądź osobą pesymistycznie nastawioną wobec życia, bądź też cechuje go dość kontrowersyjne podejście wobec idei sprawiedliwości. Inna rzecz, że pozbawia to całości biało-czarnej klarowności, a tego rodzaju „brudność” znajdzie swój odpowiednik w niejednym dziele gatunku.

She Sees Red 102810,2
A gdyby tak gangsterzy nosili hawajskie koszule?


Rzeczona produkcja oryginalnie została stworzona w języku rosyjskim i już na wstępie sugerują zdecydować się na obcowanie z taką jej wersją dźwiękową. Autorzy co prawda zaproponowali jako alternatywę dubbing angielski, lecz jego poziom znacznie odstaje od pierwowzoru – tyleż z uwagi na dość amatorski charakter voice actingu, jak też nie najlepszą synchronizację z obrazem.

Powyższe zastrzeżenie jest o tyle istotne, iż poziom gry aktorskiej większości odtwórców jest wcale satysfakcjonujący, może momentami nieco przerysowany, może czasami nieco za mało oryginalny, lecz ogólnie składający się na utwór, który bez zażenowania mógłby być prezentowany chociażby na stosownych kursach.

She Sees Red 102810,3
Sex sells


She Sees Red to dzieło niewybitne, nie tak wciągające co wszak dalekie od doskonałości Late Shift, lecz będące czymś zdecydowanie więcej niż amatorskim wykorzystaniem dość prostej technologii. Ot, mimo wszystko zajmująca pozycja na jeden jesienny wieczór, choć może już nie noc.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots odmienne zakończenia
dots zręcznie prowadzona narracja
dots cena
MINUSY
dots krótka
dots nieoczywiste rozdroża fabularne
dots niezbyt udana angielska lokalizacja
Wymagania systemowe
Intel Core i3, 2 GB RAM, 3 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow